کدخبر : 24651 |

مراجع تقلید و شیوع بیماری کرونا


شیوع بیماری کرونا و اختصاص نصف و یک سوم سهم امام ورد مظالم از سوی مراجع به این امر

بسم الله الرحمن الرحیم

به گزار بقاع نیوز: در پی شیوع ویروس کرونا که هم اینک همه استان های کشور را فرا گرفته است . مراجع تقلید آیت الله سیستانی ، آیت الله شبیری زنجانی ، نوری همدانی ، مکارم شیرازی ، یوسف صانعی اختصاص نصف یا یک سوم از سهم امام و رد مظالم را  برای پیشگیری ، درمان بیماران کرونا و یا کمک به افراد بیکار که زندگی شان دچار مضیقه شده را جایز دانستند .

 عمل به توصیه های وزارت بهداشت

دفترآیت الله سید علی سیستانی در قم طی اطلاعیه ای اعلان نمود.: اکنون و در این هنگامه شگفت که جهان با بیماری «کرونا» درگیر و به ویژه جمهوری اسلامی ایران نیز به این «ابتلا» دچار شده، از مومنان انتظار می‌رود؛ صبوری پیشه کرده و توصیه‌ها و سفارش‌های پیشگیرانه وزارت بهداشت را به عنوان مسئول اصلی رویارویی با این جریان و دیگر مسئولان را جدی گرفته و بدان عمل کنند.

این اطلاعیه حاکی است: بی گمان التجاء و تضرع به درگاه الهی و توسل به خاندان عصمت و طهارت (ع) از جمله مهم‌ترین عوامل رهیدن از این هنگامه دشوار است.

در این اطلاعیه بیان شده است: رعایت حال مبتلایان و هرگونه مساعدت به آنان برای تسریع بهبودی و تسکین آلامشان مرضی خداوند متعال است و مومنین مجازند نصف سهم مبارک امام (ع) را در این راه و نیز پیشگیری از ابتلای مردم به آن مصرف کنند.

اطلاعیه آورده است: از تمام پزشکان، پرستاران و تلاشگرانی که با تمام توان و از دل و جان در جهت سلامت مردم عزیز در حال مبارزه با این ویروس فراگیر هستند، تشکر می‌نماییم و از خداوند علیم و حکیم سلامت و توفیق برای ایشان مسئلت داریم.

در پایان این اطلاعیه تصریح شده است: ضمن سفارش به شکیبائی و هوشمندی، برای بیماران عزیز شفای عاجل و درگذشتگان رحمت و غفران الهی مسئلت می‌نماییم.

توصیه به تلاوت قرآن ، خواندن ادعیه ، توسل به پیامبر اکرم(ص) و حضرات معصومین (ع)،

در اطلاعیه دفتر آیت الله نوری همدانی نیز آمده است .: مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی نوری همدانی دامت برکاته ضمن دعا برای شفای همه بیماران بیان موکد مبنی بر عمل به دستورات پزشکی و رعایت آنچه را که مسئولان برای رعایت بهداشت داشته‌اند و همچنین توصیه به تلاوت قرآن کریم و خواندن ادعیه و توسل به پیامبر اکرم(ص) و حضرات معصومین (ع)، خاصه وجود مقدس حضرت ولی عصر عجل الله تعالی، اجازه فرمودند نصف از سهم مبارک امام علیه السلام برای درمان و جلوگیری و رسیدگی به خانواده‌های مبتلا به این بیماری و درگذشتگان آن در صورت نیاز مصرف گردد.

همچنین این مرجع تقلید در پاسخ به سئوالی درخصوص تدفین و غسل اموات این بیماران بیان کرد: تاحد ممکن باید غسل و کفن صورت گیرد و حتماً نماز خوانده شود.

آیت الله ناصر مکارم شیرازی از مراجع تقلید نیز با صدور پیامی در این خصوص بیان کرد: خیرین مجاز هستند از یک سوم سهم مبارک امام(ع) برای کمک به نجات بیماران و خانواده های کسانی که عزیزانشان را در اثر این بیماری از دست داده اند، استفاده کنند.

وی خاطرنشان کرد: لازم است موازین شرعی درانجام غسل، کفن، نماز و دفن مرحومین تا آنجا که امکان دارد، صورت گیرد و تنها در مواردی که ضرورت اقتضا می کند، تغییراتی پیدا کند.

وی ادامه داد: حفظ نفس از دیدگاه اسلام واجب است و همگان موظف اند ضمن رعایت اصول سلامت و بهداشت از وجود خویش مراقبت کنند، از این رو اگر متولیان و کادر پزشکی کشور که اهل خبره هستند اموری را دراین جهت لازم بدانند باید به آنان اعتماد نموده، آن دستورات را رعایت کرد.

 صرف سهم امام ورد مظالم به افراد نیازمند

آیت‌الله موسی شبیری زنجانی از مراجع تقلید در پاسخ به استفتائی اجازه برای پرداخت سهم امام(ع) به نیازمندان رکود کرونا را داد .

متن استفتا:

در پی شیوع ویروس کرونا و تعطیلی گسترده در کشور، بسیاری از افراد بیکار شده و زندگی‌شان دچار مضیقه شدیدی شده است. آیا اجازه می‌فرمایید از سهم امام(ع) به آن‌ها هم کمک شود؟

پاسخ آیت‌الله شبیری زنجانی:

مؤمنان می‌توانند نصف سهم مبارک امام علیه‌السلام و همچنین ردّ مظالم را به افراد نیازمندی بدهند که در اثر کساد اقتصادی ناشی از شیوع این بیماری، زندگی‌شان دچار مضیقه شدید شده‌ است.

إن شاء الله مؤمنین در این شرایط دشوار با رعایت انصاف و مواسات و خدمت به یکدیگر به‌ویژه با دستگیری از خویشاوندان و همسایگان نیازمند، خوشنودی امام زمان «عجل الله تعالی فرجه» و اجر و پاداش الهی را برای خویش به ارمغان آورند.

ضمانت شرعی و قانونی افراد در جلوگیری از گسترش ویروس کرونا

آیت الله یوسف صانعی نیز در پیامی صرف نیمی از سهم امام برای درمان مبتلایان کرونا را مجاز شمردند.

در این پیام با اشاره به آیه «وَتَعَاوَنُوا عَلَى الْبِرِّ وَالتَّقْوَى» (المائده/۲) آمده است .: ضمن قدردانی و تشکر مجدد از شما پزشکان، پرستاران و مجموعه کادر درمانی و بهداشتی که با ایثار و از خود گذشتگی جلوه ای از رحمت واسعه الهی را به منصه ظهور رسانیده‌اید، در ماه رحمت، رجب المرجب که ماه دعا و استغاثه به ذات باری تعالی است از شما عزیزان که از مقربان درگاه الوهیت و محبوب ذات اقدس الهی می باشید، خاضعانه طلب دعای خیر و عافیت برای این بنده حقیر و تمام انسان های سراسر این کره خاکی جهت رفع این بلاء را دارم و از باب وظیفه شرعی و انسانی نکاتی را یادآوری می نمایم.

۱- با توجه به تأکیدات بزرگان دینی مبنی بر رعایت اصول بهداشتی و وجوب عمل به دستورات پزشکی که ضامن حفظ سلامت جامعه و ریشه کنی این بیماری خطرناک است، لازم است یادآوری نمایم ارتباط با خداوند رحمان و رحیم و مهربان در ایجاد آرامش و طمأنینه روح و روان عامل مهمی در مبارزه با هر نوع بیماری جسمی و گرفتاری روحی است، لیکن باید توجه داشت که امروزه با توجه به دستورات پزشکی مبنی بر عدم حضور در اجتماعات این ارتباط معنوی به صورت فردی انجام گیرد. و ناگفته نماند که حفظ جان انسان ها و حقوق آنها یکی از اصول اولیه عقلی و شرعی و پیام همه انبیاء عظام (صلوات الله علیهم اجمعین) و ائمه اطهار (علیهم السلام) می باشد تا جایی که امام صادق (علیه السلام) از دمیدن به محل سجده به جهت احتمال اذیت شدن افراد حاضر در آن مکان، نهی فرمودند و روایات کثیری از پیامبر اعظم(صلی الله علیه و آله و سلم) مبنی بر عدم حضور در مسجد نسبت به کسی که سیر خورده است وارد شده است، بنابراین با این تأکیدات چگونه انسان می تواند به خود اجازه دهد ـ ولو با احتمال اینکه ممکن است ناقل بیماری باشد ـ در اجتماعات حاضر شده و موجب بیمار شدن افراد جامعه گردد که شرعاً و قانوناً در صورت بیمار شدن افراد توسط این شخص، ضامن تمام خسارت های وارده می باشد.

۲- ملت شریف ایران مکرراً در تمامی مصائب وارده ثابت نموده اند که هیچگاه ولو در بدترین شرایط از کمک و همیاری نسبت به یکدیگر دریغ ننموده اند و امروزه نیز شاهد ایجاد صحنه هایی از ایثار و خدمت هستیم که اشک شوق را در چشم انسان جاری می سازد.

ضمن تشکر از این فداکاریها، مؤمنین نیکوکار مجاز هستند نصف سهم مبارک امام (علیه السلام) را در کمک به بیماران، بیمارستان ها و هر کاری که مسئولین بهداشتی در راستای مبارزه با این بیماری مؤثر می دانند، مصرف نمایند. و السلام علیکم و رحمه الله و برکاته

گردآوری مریم قرائی

 

 

 

مربوطه به : فرهنگیاجتماعیمعارفدین و اندیشهعلمااخبارپایگاهاخبار

کانال تلگرام بقاع نیوز امامزادگان

RSS

دیدگاه شما :