کدخبر : 24518 |

“جهش تولید” برادر خوانده “رونق تولید”


اعلان رهبر معظم انقلاب از تحقق یک دهمی شعار سال گذشته در پیام نوروزی گویای فاصله توقع ایشان از مجموعه نظام و مردم در جهت تحقق شعار امسال با واقعیت ها در حوزه تولید است. 

به گزارش خبرنگار بقاع نیوز: چند سالی است ؛ نگاه رهبر معظم انقلاب اسلامی در خصوص نام گذاری سال به مولفه اقتصاد معطوف شده است . نام گذاری سال گذشته به نام ” رونق تولید” که با فراز و فرودهای سپری شد.هر چند ایشان بارها از تلاش تولیدکنندگان و فعالان اقتصادی مبنی بر افزایش چشمگیر تولیدات تقدیر نمودند . اما؛در ابتدای نامگذاری سال از تحقق یک دهمی شعار سال گذشته خبر دادند که گویای توقع ایشان از مجموعه نظام و مردم در جهت تحقق شعار امسال است و به نوعی می توان نام گذاری سال ۱۳۹۹ هجری شمسی را با نام “جهش تولید “برادر خوانده سال “رونق تولید” خواند.

با نام گذاری سال ۱۳۹۹ از سوی مقام معظم رهبری به نام ” جهش تولید ” مسئولان  حوزه اقتصاد نقطه نظرات خود و حوزه مسئولیتی خود را بیان نمودند .

جهش تولید” چگونه عملیاتی می شود؟

وزیر اقتصاد با بیان اینکه وزارت اقتصاد در حوزه‌های مالیات، گمرک، بازار سرمایه و بانک برای تحقق “جهش تولید” آمادگی دارد، اظهار کرد: در اوایل سال جاری فرمتی را طراحی می‌کنیم که منابع بانک‌ها را برای تامین سرمایه در گردش جهش تولید تامین کنیم.

به گزارش ایسنا، فرهاد دژپسند در گفت‌وگو با رادیو اقتصاد با اشاره به شعار سال جاری که “جهش تولید” نامگذاری شده است، اظهار کرد: امسال سال خاصی را در پیش داریم؛ به این علت که هم در سال ۱۳۹۸ مشکلات زیادی داشتیم و هم اینکه تلاش‌های زیادی از جانب مردم و حاکمیت صورت گرفت. در این زمینه، انتظاری که از کشور می‌رود این است که به جایگاه‌های رفیعی دست پیدا کند که فقط با جهش تولید محقق می‌شود.

وی ادامه داد:  برای جهش تولید هم دولت یکسری وظایف دارد و فعالان اقتصادی و مردم  هم وظایفی دارند. دولت در وهله اول باید با ایجاد قوانین در محیط کسب‌وکار، شرایط را برای سرمایه‌گذاری، استفاده از ظرفیت تولید و ایجاد فرهنگ مصرف در جهت جهش تولید فراهم کند.

نقش ویژه گمرک در تسهیل صادرات غیرنفتی 

وزیر اقتصاد افزود: مالیات به رغم اینکه باید در سال جاری نقش اساسی در تامین مالی کشور ایفا کند، در این زمینه باید ابزاری برای تسهیل سرمایه‌گذار و رونق تولید باشد. گمرک هم به علت نقش به‌سزایی که در تجارت خارجی دارد باید ابزاری برای سهولت صادرات کالاهای غیرنفتی و واردات کالاهای اساسی، سرمایه‌ای و مواد اولیه که در داخل تولید نمی‌شود، باشد.

در ادامه این مقام مسئول با بیان اینکه در این زمینه باید از گمرک استفاده بهینه‌ای در جهت ایجاد یک کریدور سبز برای صادرکنندگان کشور شود، گفت: دولت برای افزایش صادرات باید سیاستگذاری کند و به سمت صادرات صنایع در بخش نفت، گاز و معدن برویم.

دژپسند ادامه داد: در این زمینه، وزارت اقتصاد علاوه بر تسهیل در صدور، تسهیل در تامین مالی را هم ایجاد کرده که قصد داریم در سال ۱۳۹۹ ابزار تامین مالی صنایع صادراتی که مبتنی بر نفت و گاز یا صنایعی که مبتنی بر معدن و تولیدات کشاورزی هستند را چه در قالب پذیره‌نویسی و چه در قالب عرضه اوراق قابل تبدیل به سهام ایجاد کنیم تا تامین مالی را رونق دهیم.

نقش بخش خصوصی در رسیدن به جهش تولید 

وی با بیان اینکه بخش خصوصی و فعالان اقتصادی باید از این فرصت طلایی استفاده کنند و گام‌های اساسی در جهت ساماندهی تولید بردارند، اظهار کرد: اکنون صادرات برای فعالان اقتصادی به صرفه است و واردات به صرفه نیست. باید بتوانیم با بهبود کیفیت، تولید و دستیابی به مزیت نسبی در صادرات، نیاز به واردات را کاهش دهیم.

این مقام مسئول در ادامه افزود: برای تحقق شعار امسال باید از مردم بخواهیم که مصرف تولیدات داخل را ترجیح بدهند و از تولیدکنندگان انتظار این را داریم که با بهبود کیفیت و مناسب سازی قیمت شرایط را برای تحقق این شعار فراهم کنند.

به گفته وی، مصرف تولیدات داخلی از سوی مردم، بهبود کیفیت و قیمت مناسب محصولات تولیدی در کنار هم می‌تواند این شعار را عملیاتی کند.

منابع مالی تحقق جهش تولید را تامین می‌کنیم

وزیر اقتصاد در پایان سخنانش با بیان اینکه وزارت اقتصاد برای تحقق این شعار در حوزه‌های مالیات، بازار سرمایه، گمرک و بانک آمادگی کافی را دارد، خاطر نشان کرد: ما در اوایل سال جاری فرمتی را طراحی می‌کنیم که منابع بانک‌ها را برای تسریع در اتمام طرح‌های سرمایه‌گذاری در دست اجرا و تامین سرمایه در گردش به منظور رسیدن به جهش تولید تامین کنیم.

بانک مرکزی و تلاش در جهت پیش بینی پذیربودن و شفاف بودن سیاست های کلان اقتصادی

عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی در یادداشتی اینستاگرامی نوشت  :

بانک مرکزی ایران، به عنوان متولی سیاست های پولی و ارزی، برای پشتیبانی از «جهش تولید»، باید به شکل دادن محیطی کمک نماید که سیاست های کلان اقتصادی، شفاف و پیش بینی پذیر باشند و ریسکها برای سرمایه گذاری و تولید قابل مدیریت باشد. لذا، در این راستا، اولویتهای زیرسرلوحه برنامه بانک مرکزی خواهدبود. جزئیات عملیاتی نیز بتدریج روشن و اعلام واجرا خواهد شد:

۱-  ادامه سیاستهای مهار تورم وکنترل افزایش سطح عمومی قیمتها درحد مقدور

۲-  ایجاد خطوط اعتباری لازم برای بانک ها به نحوی که مشخصاًبه افزایش ظرفیت واحدهای تولیدی درقالب وامهای جدید اقدام کنند.

۳-  تداوم مدیریت بازار ارز وتسهیل عرضه وتأمین ارز مورد نیاز واحدهای مختلف تولیدی برای واردات مواداولیه و واسطه ای و تضمین افزایش رقابت پذیری اقتصاد و صادرات باکمک به ثبیت نرخ ارز حقیقی مؤثر

۴- توسعه «عملیات بازار باز» و کنترل نرخ سودبرای فراهم آوردن شرایط برای اجرای سیاست های سرمایه گذاری دولت و تحریک رشد اقتصادی

۵-  جلوگیری از ورود منابع بانکها به فعالیت های سوداگرانه و تمرکز براجرای سیاستهای احتیاطی بانکها

۶-  ادامه اصلاح ترازنامه بانکها، در جهت آزادکردن منابع آنها برای افزایش لازم درمیزان اعتباردهی آنها به سرمایه گذاریها وایجاد زیرساختهای لازم اقتصادی.

رعایت استاندارد ، پیش شرط جهش تولید

تهران- ایرنا- رئیس سازمان ملی استاندارد ایران، یکی از پیش‌شرط‌های جهش تولید را رعایت استانداردها در کالاهای تولیدی و صادراتی عنوان کرد.

رئیس سازمان ملی استاندارد ، نیره پیروزبخت با بیان اینکه رهبر انقلاب اسلامی باردیگر با اولویت قرار دادن اقتصاد کشور و رونق آن، سال ۹۹ را سال ” جهش تولید ” نامیدند، گفت : پیش شرط این جهش، به طور حتم، رعایت استاندارد است.

رئیس سازمان ملی استاندارد ایران افزود: بر این اساس، توجه به تولید باکیفیت، توسعه صادرات و رونق فضای اقتصادی را به دنبال خواهد داشت.

پیروزبخت با اشاره به همراهی سازمان استاندارد با واحدهای تولیدی گفت: این سازمان سال گذشته با برگزاری جلساتی با نمایندگان انجمن‌های صنفی و تولیدی، با نیازها و خواسته‌های تولیدکنندگان آشنا شد و اکنون نتایج جلسات می‌تواند برنامه مدونی برای ایجاد زیرساخت جهش تولید، از شروع روزهای کاری باشد.

وی، استفاده از ظرفیت محصولات دانش بنیان را یکی از عوامل جهش اقتصادی و قطع وابستگی به خارج دانست و افزود: این سازمان با همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهور، گواهی انطباق را برای این محصولات ارائه می‌کند تا از این طریق بتوانند در بازارهای صادراتی حضور یابند.

پیروزبخت با اشاره به اهتمام دولت بر رفع مشکلات پیش روی تولید گفت: سازمان ملی استاندارد ایران در این راستا، از هیچ کوششی دریغ نخواهد کرد.

وی به ارائه بسته حمایتی از تولید و صادرات سازمان ملی استاندارد ایران اشاره کرد و گفت: همکارانم در سراسر کشور، مشاور تولیدکنندگان خواهند بود.

بهشته سامعی

 

مربوطه به : اخبارپایگاهاخبار ویژهاخبار

کلمات کلیدی:

کانال تلگرام بقاع نیوز امامزادگان

RSS

دیدگاه شما :