کدخبر : 24363 |

اهدای مواد ضدعفونی کننده در بقاع متبرکه برای مقابله با کرونا/ اهتمام خدام افتخاری برای ضدعفونی کردن بقاع متبرکه


حجت‌الاسلام والمسلمین محمد نوروزپور ازتمهیدات لازم سازمان اوقاف، از جمله استریل کردن بقاع و اهداء مواد ضدعفونی کننده به عموم مردم برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا خبرداد.

 به گزارش بقاع نیوز،مدیرکل بقاع متبرکه و اماکن مذهبی سازمان اوقاف و امور خیریه با اشاره به در نظر گرفتن تمهیدات لازم از جمله استریل کردن بقاع و اهداء مواد ضدعفونی کننده به عموم مردم برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا  گفت: با توجه به نظر شورای تأمین استان ها، اجتماعات در برخی بقاع ممنوع شده است.

حجت‌الاسلام والمسلمین محمد نوروزپور با اشاره به ابلاغیه ای که از سوی معاونت فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه به ادارات اوقاف و امور خیریه استان ها برای پیشگیری از شیوع ویروس کرونا ارسال شده است، گفت: با توجه به شیوع این بیماری، بقاع متبرکه و اماکن مذهبی هم در آسیب و خطر هستند در همین راستا هفته گذشته توسط معاونت فرهنگی و اجتماعی سازمان، بخشنامه ای به ادارات اوقاف و امور خیریه استان ها ابلاغ شد که در آن تذکرات لازم در زمینه رعایت نکات بهداشتی قید شد که هیئت امنای بقاع متبرکه شهرستانها موظف شدند که نکات بهداشتی را لحاظ کنند، به عنوان مثال اگر قبلاً روزی یک بار این مراکز تمیز و استریل می شد، الان حداقل روزی دو تا سه بار این کار انجام می شود.
وی افزود: همچنین طی این ابلاغیه تأکید شده که نسبت به استریل کردن کتاب ها، ادعیه و جانمازها و مهرها هم اقدام کنند و در حد توان از مهرهای سنگی استفاده کنند که قابل شستشو باشد. طی گزارش هایی که از بقاع متبرکه داریم این قضیه به صورت جدی در همه بقاع متبرکه رعایت می شود.
حجت الاسلام نوروزپور اظهار کرد: از هیئت امنای بقاع متبرکه درخواست شده است که در این روزها که این مشکل وجود دارد از برگزاری مراسمی که اجتماعات مردم در آنها شکل می گیرد، خودداری کنند و برنامه اجتماعاتی نداشته باشند.از آنجا که شرایط هر استانی شاید با استان دیگر متفاوت باشد، لذا به مسئولان در اوقاف و امور خیریه استان‌ها توصیه شده  که با  شورای تأمین استان‌ها و شبکه بهداشت استان موظف به همکاری هستند ولو به تعطیلی بقعه بیانجامد.
وی همچنین عنوان کرد: در همین راستا در برخی استانها نماز جماعت ها در بقاع لغو شده است و برخی ممنوعیت تردد به وجود آورده اند و توصیه شده که اگر بقعه ای کار عمرانی دارد از این فرصت استفاده کنند و اطراف ضریح را ببندند و کارهای عمرانی را انجام دهند و در برخی امامزاده ها این اتفاق افتاده است.
مدیرکل بقاع متبرکه و اماکن مذهبی از هموطنان عزیزی که آثار بیماری را در خود مشاهده می کنند خواست تا  در امامزاده ها و اماکن عمومی حاضر نشوند.
وی ادامه داد: در بعضی از بقاع متبرکه با توجه به اینکه بحث کمبود ماسک بوده هیئت امنای بقاع بصورت خودجوش ماسک و ژل های ضدعفونی را که از قبل در انبارهای بقاع برای استفاده خدام تهیه کرده اند به زوار و رهگذران هدیه داده اند تا از شیوع این آسیب جلوگیری شود.
نوروزپور افزود: با توجه به مصوبه شورای تأمین استان ها، خیلی از بقاع متبرکه استانها تعطیل شده اند. به عنوان مثال در استان مازندران که طبق اعلام استانداری، هتل ها و مهمانپذیرها تعطیل شدند، اداره کل اوقاف استان هم مهمانسراهای امامزاده ها را تعطیل کرده و در ایام نوروز هم بستگی به شرایط دارد، اگر این مشکل رفع شود و در ایام عید نوروز مشکلی نداشته باشیم و شورای تأمین استان اسکان در جوار بقاع متبرکه را صلاح دانست ما هم تبعیت می کنیم، امید است شرایط رو به بهبودی رود و مردم در ایام نوروز بتوانند به سفر و زیارت بقاع متبرکه بروند.
حجت الاسلام نوروزپور بیان کرد: نذر ماسک و مواد ضدعفونی نیز خودجوش انجام شده است، چون در برخی شهرستانها کمبود ماسک و مواد ضدعفونی بوده، برخی از خیرین هم در این زمینه همکاری کرده اند و از این به بعد هم خیرین بزرگواری که در این زمینه نذورات داشته باشند، هیئت امنای بقاع متبرکه آمادگی دارند که این نذورات را دریافت کنند و در اختیار زائران و سایر مردم قرار دهند.
وی اظهار  کرد: خیلی از بقاع در مسیر عبور مردم قرار دارند که برای اقامه نماز افرادی در آن جا حضور پیدا می کنند که باید به مردم خدمت رسانی شود سوای بحث زیارت، خدمات و امکانات در اختیار آنها قرار گیرد، به همین منظور درمانگاه ها را با کمک شبکه های بهداشت استان فعال کرده ایم و بقاعی که درمانگاه و بیمارستان دارند، اگر مورد مشکوک ببینند به بیمارستانی که در آن استان یا شهرستان برای بیماری کرونا در نظر گرفته شده منتقل می کنند و طی گزارشی که از برخی استانها اعلام شده، بعضاً موارد مشکوک بوده که سریعاً با آمبولانس به بیمارستان مخصوص ارجاع داده شده اند.
مدیرکل بقاع متبرکه و اماکن مذهبی سازمان اوقاف و امور خیریه تصریح کرد: بروشورهایی آماده شده که اعضای هیئت امنای بقاع متبرکه جهت پیشگیری از انتقال کرونا و راهکارهای مقابله با آن در اختیار مردم قرار می دهند و بعضاً از پزشک هایی دعوت کرده اند که در اتاق های مشاوره حضور داشته باشند تا راجع به این بیماری اگر سؤالاتی وجود دارد، پاسخ دهند.
وی تاکید کرد: بسیاری از خادمان افتخاری نیز اعلام آمادگی کرده اند که برای استریل کردن مرتب امامزادگان به خدام کمک کنند، چون نیاز است که روزی چند مرتبه ضدعفونی بقاع صورت پذیرد، لذا خدام افتخاری برای استریل کردن فضای بقاع به کمک خادمان آمده اند.

مربوطه به : أماكن مذهبياجتماعیسیر و سفراخبار ویژهاخبارپایگاهبقاع متبرکهاخبار

کلمات کلیدی:

کانال تلگرام بقاع نیوز امامزادگان

RSS

دیدگاه شما :