کدخبر : 25398 |

تفکر وهابیت و تخریب مرقد اهل بیت،امام‌زادگان وبقاع متبرکه


دو شهر بزرگ مکه و مدینه محل سکونت و وفات و به خاک سپردن خاندان اهل بیت (ع) بوده است. چرایی عدم وجود امامزاده درعربستان سعودی است ناشی از تفکر وهابیت است که زیارت را شرک می پندارد و تخریب مرقد اهل بیت (ع۹ را واجب .

بقاع خبر:امام‌زاده به فرزند یا نواده امام معصوم و گاهی به مدفن و مزار او گفته می‌شود. کاربرد این واژه در این اصطلاح، از قرن ششم هجری قمری و حتی قبل از آن وجود داشته ولی از قرن نهم به بعد رایج شده‌است. ساخت مقبره بر مزار این امام‌زادگان نیز از قرن اول ثبت شده و در روایات برای سازنده آن اجرهای معنوی در نظر گرفته شده است.بعضی از امام‌زادگان شهرت جهانی و بعضی نیز شهرت منطقه‌ای دارند .

بقاع امام‌زادگان درایران و کشوهای دیگر اسلامی دیده می‌شوند. بقاع و امام‌زادگان مدفون در آنها در فرهنگ مردم تاثیر داشته‌اند به گونه‌ای که گاه نام شهر یا روستا برگرفته از نام امام‌زاده‌ها است.در سرزمین های مختلفی که فرزندان ائمه بدان جا سفر کرده و ارتباط داشته اند، بعضا شهرهایی یافت می شود که تجمع این دفن شدگان نسبت به سایر شهرها بنا به دلائل مختلف، بیشتر بوده است. حجم انبوهی از خاندان وحی و فرزندان ایشان نیز در دو شهر مهم مکه و مدینه حضور داشته اند و در همانجا از دنیا رفته اند و دفن شده اند.

در عربستان، سیاست حاکمه تفکرات و اعتقادات وهابی دارد. و بنابر تفکرات وهابیت؛ زیارت مساوی است با کفر و از هر اقدامی برای جلوگیری از زیارت کوتاه نخواهند آمد. یکی از اقدامات دولت سعودی؛ تخریب زیارت گاه ها می باشد؛ مرقد مطهرامام حسن مجتبی (ع) ، امام زین العابدین (ع) ، امام باقر (ع) ، امام صادق (ع) توسط وهابیون تخریب و مفتی های عربستان بارها اذعان داشته اند برای جلوگیری از زیارت قبور در عربستان حاضر به تخریب قبر پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله نیز می باشند.

از این رو نباید توقع وجود زیارتگاه امامزادگان، در کشوری که با وجود قبر پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و امامانی چون امام حسن مجتبی، امام سجاد، امام باقر و امام صادق علیهم السلام، به تخریب زیارتگاه ها و قبور آنها مایل و یا عامل اند را داشت. در حال حاضر رسول خدا صلی الله علیه و آله (ص) ، حضرت فاطمه الزهرا (س) ابراهیم و قاسم فرزندان رسول خدا(ٌص) ، حضرت خدیجه همسر رسول خدا (ع) ، فاطمه بنت اسد مادر حضرت علی (ع) ، محمد حنفیه فرزند حضرت علی (ع) ، اسماعیل پسر امام صادق (ع) ، حسن مثنی فرزند امام حسن (ع) و… دفن می باشند که به دلیل حاکمیت تفکر وهابیت هیچ گنبد و بارگاهی ندارند .

انتهای پیام/

منبع:پایگاه اطلاع رسانی تاریخ اسلام

نویسنده:علی سامعی

مربوطه به : أماكن مذهبيعتبات عالياتفرهنگیاجتماعیشهداامامزادگاناخبارپایگاهاخبار

کلمات کلیدی: , , ,

کانال تلگرام بقاع نیوز امامزادگان

RSS

دیدگاه شما :