کدخبر : 24868 |

مشاوره رایگان در مرکز مشاوره امامزاده صالح (ع)


آستان امامزاده صالح بن موسی الکاظم (ع) در تجریش عنوان شناخته‌شده‌ترین بقعه متبرکه شهر تهران را دارد و بخش کمتر آشنای این زیارتگاه، مرکز خدمات رایگان مشاوره صالح (ع) است که در حیاط این آستان واقع شده است.

 

*وقف مشاوره برای زائرین

به گزارش خبرنگاربقاع نیوز، این مرکز برای پاسخگوئی به نیازهای فرهنگی و اجتمائی زائران در سال ۱۳۸۵ تاسیس شد و در حوزه‌های خانواده، ازدواج، طلاق، کودک و نوجوان، تحصیلی، حقوقی و بالینی (اختلالات روح و روان) توسط متخصصان مجرب مرکز به مراجعه‌کنندگان خدمات مشاوره ارایه می‌‌کنند.

فریبا جمالی کارشناس ارشد روان‌‌شناسی عمومی مسئولیت مرکز مشاوره صالح را بر عهده دارد و همچنین در بخش خیریه معاونت اجتماعی این آستان در رسیدگی به ایتام و نیازمندان فعالیت می‌کند.

به گفته جمالی، خیمه‌های معرفت از برنامه‌های آستان امامزادگان است اما علاوه بر این برنامه، آستان امامزاده صالح (ع) تنها آستان دارای مرکز مشاوره تخصصی است و از وکلای دارای پروانه وکلالت و روان‌شناسان دارای مجوز فعالیت از سازمان نظام روان‌پزشکی برای پاسخ‌گویی به سوالات مراجعه‌کنندگان بهره می‌برد.

وی تاکید می‌کند: ایده اولیه تاسیس این مرکز استفاده از علم روان‌شناسی برای کمک به سلامت معنوی و مذهبی جامعه بوده است.

وی بیشترین مراجعه‌کنندگان را متقاضی دریافت مشاوره‌های خانوادگی و ازدواج عنوان می‌کند  و می‌گوید: این مرکز  حتی از شهرستان مراجه کننده دارند و سال گذشته به ۳ هزار نفر خدمات مشاوره رایگان ارایه کرده است.

به گفته جمالی، این مرکز به واسطه ارایه خدمات مشاوره، در طرح کشوری پیشگیری و مداخله در بحران طلاق (طرح تصمیم) همکار قوه قضاییه نیز است؛ دادگستری مراجعه‌کنندگان را برای دریافت خدمات مشاوره به بهزیستی معرفی می‌کند و بهزیستی از طریق مراکز منتخب مشاوره از جمله مرکز مشاوره صالح (ع)‌ این خدمات را ارایه می‌کند.

*مشاور خانواده: اغلب مراجعان متقاضی دریافت کمک برای حل مسائل خانوادگی هستند

یک کارشناس ارشد مشاوره که از مشاوران مرکز است درباره بیشترین علت مراجعه مردم، توضیح می‌دهد: مراجعان اغلب متقاضی دریافت کمک برای حل مسائل خانوادگی هستند؛ در حالیکه مردم برای کارهای مهمی در زندگی تحقیق می‌کنند، آموزش می‌بینند و مهارت می‌آموزند اما برای مهم‌ترین اتفاق زندگی که همان ازدواج است مهارت‌آموزی نمی‌کنند. مشاوره‌های پیش از ازدواج که چندی است برقرار شده بسیار موثر هستند و باید مشاوره‌ها ادامه یابد و محدود به آغاز زندگی نباشد.

وی می‌گوید: مشکل مراجعه‌کنندگان را از حالشان شناسایی می‌کنیم و برای درمان مشکل و ارتقای مهارت‌ها از روش‌های مختلف از جمله رفتار جایگزین و حتی تکلیف خانگی استفاده می‌کنیم.

* مشاور حقوقی: معامله، حقوق ازدواج و انحصار وراثت بیشترین دلایل مراجعه مردم

مشاوره حقوقی یکی دیگر از خدمات مشاوره‌ای مرکز مشاوره صالح (ع) است.

یک وکیل که با ارایه مشاوره‌های حقوقی به این مرکز کمک می‌کند، درباره بیشترین علت مراجعه مخاطبان به این مرکز، می‌گوید: خرید و فروش، عقد و انحصار وراثت بیشترین دلایل مراجعه اند.

وی معتقد است: اغلب مردم پس از وقوع اتفاق که کار به تنگا می‌رسد برای دریافت مشاوره اقدام می‌کنند در حالی که اگر پیش از تصمیم انجام کار مراجعه کنند می‌توان با مشاوره از بسیاری از مسائل پیش‌گیری کرد. افراد زیادی نسبت به قوانین ناآگاه هستند و صدمه می‌بینند که در نتیجه بهترین روش، افزایش آگاهی مردم است.

*برپایی برنامه‌های خیمه معرفت  و کارگاه‌های رایگان آموزشی در کنار مرکز مشاوره

همچنان که خدمات مشاوره مرکز مشاوره صالح (ع) به مراجعه‌کنندگان ارایه می‌شود، طبق روال برنامه‌ دیگر آستان امامزادگان خیمه‌های معرفت نیز برگزار می‌شوند. همچنین فعالیت‌های دیگری از جمله برگزاری کارگاه‌های آموزشی رایگان مهارت‌های زندگی، فرزند پروری، سبک زندگی، آموزش خانواده و همسر گزینی نیز در این محل جریان دارد که علاقمندان برای شرکت در دوره‌ها و رسیدن به حد نصاب برگزاری دوره ثبت نام‌ می‌کنند.

در روزهای ۵ شنبه و جمعه نیز طبق روال بقاع متبرکه، برنامه‌های خیمه معرفت برگزار می‌شود.

* پاسخ‌ به کاغذ نوشته‌های زائرین

از دیگر اقداماتی که در این بخش از آستان مبارک امامزاده صالح (ع) انجام می‌شود، پاسخ‌گویی به نوشته‌های زائرین است.

دل‌نوشته های زائرین که در بقعه آستان انداخته می‌شود به صورت ماهانه در این بخش خوانده و بررسی می‌شوند و به آنها ترتیب اثر داده خواهد شد و در صورت نیاز نیازمندان به نهادهای امداد رسان یا خیریه‌ها نیز معرفی خواهند شد.

*ساعت پاسخ‌گویی مرکز مشاوره صالح (ع)

مرکز مشاوره صالح (ع) از شنبه تا چهارشنبه از ساعات ۸ تا ۴ پذیرای مراجعه‌کنندگان است و شماره تماس ۲۷۴۳۳۷۷ برای کسب اطلاع درباره زمان حضور مشاوران و تعیین وقت حضور در دسترس است.

در حال حاضر امامزاده صالح سایت اینترنتی فعال برای اطلاع از اخبار آن ندارد اما کانال اطلاع‌رسانی این آستان در پیام‌رسان تلگرام به آدرس https://t.me/imamzadehsaleh_org اطلاعات لازم را در اختیار علاقمندان قرار می‌دهد.

انتهای پیام/

بهشته سامعی

مربوطه به : آخرین عناوینأماكن مذهبيفرهنگیاجتماعیواقفینامامزادگاناخبارپایگاهاخبار وقفاخبار

کلمات کلیدی:

کانال تلگرام بقاع نیوز امامزادگان

RSS

دیدگاه شما :