کدخبر : 25070 |

معرفی آستان مقدس امامزاده عبدالله (علیه السلام)


امامزاده عبدالله ، از نوادگان حضرت موسی بن جعفر (ع) است . زیارتگاه ایشان درروستای آتشگاه  بیست و پنج کیلومتری شهر اردبیل و ۸ کیلومتری شهر سرعین قرار دارد .

بقاع خبر:این امامزاده بزرگوار بعد از دعوت مردم روستای آتشگاه به اسلام برای تبلیغ این دین به سراب مسافرت نموده ودر روستای «ویچین» سراب نیز زرتشتیان را به اسلام دعوت نموده است. در این امر بقدری اصرار نموده که نهایتاً توسط مردم این منطقه با مسمومیت غذایی دار فانی را وداع گفته است. وی قبل از مرگش وصیت کرده بود که او را درکنار رودخانه روستای آتشگاه ( آق امام) دفن نمایند که هم اکنون قبر وی در این منطقه زیارتگاه عاشقان و دوستداران می باشد.

آستان امامزاده عبدالله (علیه السلام) بر روی تپه جنوبی مشرف به روستای آتشگاه در ضلع غربی شهر اردبیل با حدود بیست و پنج کیلومتر فاصله واقع شده است.با یک جاده خاکی به عرض ۳ متر ارتباط خود را با روستا برقرار می سازد. این دسترسی با یک پل تخت که بر روی سنگهای خشکه چین ساخته شده زائر را به سمت دیگر رودخـانه هدایت نموده و با ۲۵ پله او را به بالای تپه که قبرستان روستا نیز در آنجا واقع شده می رساند. سـاختـار بنـای مقبره، قدیمی می باشد که در سالهای اخیر بوسیله سنگ مرمر نماسازی شده است. پیشخوان ورودی امامزاده از طریق یک فضای نیمه باز به اتاق قبل از گنبدخانه می رسد که برای اجلاس زائرین و مراسـم روضه خوانی مورد استفـاده قرار می گیرد. پوشش آسمانه فضای گنبدخانه از نـوع عرقچین است که دارای ۴ نورگیر بوده و روشنـایی داخل را به راحتی تأمین می کند

ضریح جدید وفضای داخلی امامزاده عبدالله اکبر (ع)

بنای جدید امامزاده از طریق یک فضای  باز  به گنبدخانه می رسد که  برای اجلاس زائرین و مراسـم روضه خوانی مورد استفـاده قرار می گیرد. پوشش آسمانه فضای گنبدخانه از نـوع عرقچین است که دارای ۴ نورگـیر بوده و روشنـایی داخل را به راحتی تأمین می کند دیوار این مکان مذهبی به وسیله آیه ها ادعیه ها و کتیبه های مذهبی  منقوش گشته است گنبد بیرونی وداخلی ، سقف این  امامزاده  هنوز در دست باسازی است .

 

زیارت نامه

السلام علیک یا امام زاده عبدالله، السلام علیک یابن موسی الکاظم،السلام علیک ایها السید الزکی و الطاهر الوفی الحنی اشهد انک قلت حقاً و نطقت صدقاً و دعوت الی مولای و مولاک علا فیقاً و سراً فان متبعک و نجی مصدقک و خاب و خسر مکذبا و المتخلف عنک اشهد لی بهذه الشهده لاکون من الفائزین بمعرفتک و طاعتک و تصدیقک و ایجاعک، السلام علیک و علی من اتبعک من المومنین،السلام علیک یا سیدی و بن سیدی انت ابن باب الله الموتی منه و الماخوذ عنه اتیتک زائراً و حاجاتی لک مستودعا وها انا ذا استودعک دینی و امانتی و خواتیم عملی و جوامع املی الی منتها آجلی، السلام علیک جمیعاً و رحمه الله و برکاته … پس به فضل حضرت سیدالشهداء این را بخوانید: یابن رسول الله بابی انت و امی یا آبا عبدالله لقد عظمت الزریه و جلت المصیبه با علینا و علی جمیع اهل السموات و الارض فلعن الله امه اسرجت و الجمت و تهیات و تنقیت لقتالک یا مولای یا ابا عبدالله قصدت حرمک و امیت الی مشهدک رسال الله بالشان الذی لک عنده و بالمحل الذی لک الدیه.

 

آدرس :

استان اردبیل ـ شهرستان اردبیل ـ بخش مرکزی ـ شهر سرعین ـ دهستان سبلان ـ روستای آتشگاه

 

منابع :

  • ویکی فقه ، دانشنامه حوزوی
  • پایگاه جامع امام زادگان (ع) و بقاع متبرکه ایران اسلامی
  • ویکی‌پدیا ، دانشنامه‌ای آزاد
  • ویکی‌نور، دانشــنامه تخصـصی کتاب‌شـناسی و زندگی‌نامـه
  • ویکی‌شیعه ،دانشنامه مجازی مکتب اهل بیت(ع )

 

 

 

 

 

 

مربوطه به : آخرین عناوین

کلمات کلیدی: , , ,

کانال تلگرام بقاع نیوز امامزادگان

RSS

دیدگاه شما :