کدخبر : 25116 |

سند دار شدن ۸۱ درصد موقوفات استان کردستان


 با پیگیری‌های انجام شده توسط کارشناسان حقوقی و ثبتی این اداره کل از اول امسال تاکنون برای ۷۲۲ مورد از رقبات استان سند مالکیت اخذ شده است.

بقاع خبر: مدیرکل اوقاف و امور خیریه کردستان گفت : این اسناد برای رقبات موقوفه‌های موجود در استان با کاربری‌های مسکونی، تجاری، اماکن دینی و مذهبی و بقاع متبرکه اخذ شده است.

وی افزود: از این تعداد سند اخذ شده ۲۲۰ مورد برای رقبات در سنندج، ۱۰۸ مورد در قروه، ۱۰۷ مورد در مریوان، ۱۳۱ مورد در بانه، ۳۲ مورد در سقز و ۲۰ مورد نیز در شهرستان بیجار بوده است.

حجت‌الاسلام محمد کاروند یادآور شد: در حال حاضر ۱۵ هزار و ۳۵۷ رقبه متصرفی در استان وجود دارد که تحت تولیت و مدیریت اوقاف است که ۱۲ هزار و ۵۱۸ مورد از این تعداد دارای سند مالکیت هستند.

وی با بیان اینکه هم اکنون ۸۱ درصد موقوفات استان سند مالکیت دارند، اضافه کرد: اخذ سند مالکیت برای موقوفات و رقبات حفاظت و صیانت از حقوق واقفین و اجرای امینانه نیات آنان است و در اولویت اقدامات و فعالیت‌های اوقاف قرار دارد.

حجت‌الاسلام کاروند همچنین به ثبت ۲۵ مورد وقف جدید در سال جاری اشاره کرد و گفت: از مجموع وقف‌های ثبت شده امسال ۱۹ مورد مربوط به واقفان خیراندیش بانه‌ای و مابقی مربوط به‌ واقفان سایر شهرها و روستاهای استان بوده است.

وی تاکید کرد: تا پایان سال گذشته تعداد موقوفات استان ۲ هزار و ۲۱۸ مورد بود که  در سال جاری تاکنون این تعداد به ۲ هزار و ۲۴۳ وقف افزایش پیدا کرده و بیشترین نیات واقفان نیز مسجد و خانه‌های عالم بوده است.

استان کردستان دارای ۲ هزار و ۱۹۶۵ موقوفه با ۱۵ هزار و ۱۹۸ رقبه متصرفی، سه هزار و ۷۸ رقبه غیرمتصرفی و ۱۱۵ رقبه اشتراک و تولیت است.

 

مربوطه به : آخرین عناوینأماكن مذهبيفرهنگیامامزادگاناخبارپایگاهاخبار وقفاخبار

کلمات کلیدی:

کانال تلگرام بقاع نیوز امامزادگان

RSS

دیدگاه شما :