کدخبر : 23964 |

قدمت برخی موقوفات کشور به ۹۰۰ سال پیش باز می‌گردد


رئیس اداره اوقاف شهرستان شاهین شهر و میمه گفت: ۹۰ درصد بیمارستان‌های اصفهان موقوفه است و قدمت برخی موقوفات در کشور به ۹۰۰ سال پیش بازگردد.

به گزارش بقاع نیوز، حجت الاسلام مهدی قربانی رئیس اداره اوقاف شهرستان شاهین شهر و میمه در نشست خبری خود با اصحاب رسانه که به مناسبت فرا رسیدن هفته وقف برگزار شد، اظهار کرد: با ترویج و فرهنگ سازی سنت حسنه وقف بسیاری از مسائل اجتماعی، اقتصادی و اجتماعی جامعه را به خوبی می توان حل و فصل کرد چرا وقف یک مدل کامل از اقتصادی مقاومتی است.

وی با بیان اینکه حسن اصلی نقد ماندگاری آن است، افزود: نزدیک به ۹۰ درصد بیمارستانهای اصفهان موقوفه است.

رئیس اداره اوقاف شهرستان شاهین شهر و میمه با بیان اینکه برخی موقوفات در کشور به ۹۰۰ سال پیش بر می گردد، گفت: اموال وقفی به هیچ عنوان قابل خرید و فروش نیست.

وی با بیان اینکه بسیاری از موقوفات ما علمی و خدماتی است، بیان داشت: شهرستان شاهین شهر و میمه به خاطر نو ظهور بودن در حوزه موقوفات دچار عقب ماندگی نیست.

حجت الاسلام قربانی با اشاره به اینکه نزدیک به ۵۰ موقوفه که متشکل از ۲۲۸ رقبه در سطح شهرستان شاهین شهر و میمه وجود دارد، خاطرنشان ساخت: در این شهرستان ۹ بقعه متبرکه وجود دارد.

وی ادامه داد: بیش از ۶۰ سند اموال موقوفه از طریق برگزاری مزایده در شاهین شهر و میمه به اجاره داده شد.

وی با بیان اینکه تمام زیر ساخت های بقاع متبرکه در شهرستان شاهین شهر و میمه تکمیل شده است، اظهار داشت: برای تکمیل زیر ساخت های امام زاده سید صالح خاتون ازان نزدیک به ۴میلیارد و ۵۰۰میلیون تومان هزینه شده است که ۵۰  درصد آن توسط خیرین تامین شده است.

وی با بیان اینکه برای نصب ضریح جدید امامزاده سید یوسف (ع) روستای سه تاکنون نزدیک به یک میلیارد و ۲۰۰میلیون ریال هزینه با کمک خیرین صورت گرفته است، افزود: ۱۰ خادم که حقوق بگیر اداره اوقاف شهرستان شاهین شهر و میمه هستند در بقاع متبرکه یاد شده هم اکنون مشغول خدمت رسانی به زائران هستند.

وی با بیان اینکه ۲۰ پرونده فعال قضائی در حوزه موقوفات داریم، ادامه داد: رسانه ها موضوع مهم و حسنه وقف را باید در جامعه فرهنگ سازی کنند.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان شاهین شهر و میمه ترمینال مسافربری شیشه ای شاهین شهر را اموال وقفی خواند و گفت: برخی از زمین های اطراف این ترمینال مسافربری نیز وقفی هستند که در مورد آنها تصمیمات خوبی گرفته شده که به زودی به اطلاع عموم خواهد رسید.

اتنهای پیام/

مربوطه به : آخرین عناویندیگر حوزه هااخبار اربعیناخبار ویژهاخبارپایگاهاخباربقاع متبرکهاخبارقرآنیاخبار وقفدیگر خبرهااخبار

کلمات کلیدی: ,

کانال تلگرام بقاع نیوز امامزادگان

RSS

دیدگاه شما :