کدخبر : 23853 |

ناآرامی‌های عراق تاثیری بر همایش جهانی پیاده‌روی اربعین ندارد


 مدیرکل مرکز هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به ناآرامی‌های اخیر در عراق، گفت:‌ دشمنان درصدد هستند این حوادث را به پیاده‌روی اربعین بکشانند اما باید بدانند هیچ فردی نمی‌تواند همایش جهانی اربعین را تحت‌الشعاع قرار دهد.

 

ناآرامی‌های عراق تاثیری بر همایش جهانی پیاده‌روی اربعین ندارد

کوروش زارعی در نشست خبری چهارمین همایش بین‌المللی «پیاده‌روی اربعین» در سالن امیرحسین فردی حوزه هنری از آغاز برگزاری تئاتر اربعین از اواخر هفته جاری به مدت یک هفته خبر داد و گفت: این همایش را از زمانی که در این اداره کل قبول مسئولیت کردم راه اندازی و امروز خوشبختانه این رویداد یک جریان سازی گسترده ایجاد کرده است.

وی ادامه داد: سال‌های اول کار در این همایش با حضور۴۰ تا ۵۰ هنرمند آغاز کردیم و در مسیر مخاطب شناسی حرکت و تلاش های فراوانی صورت گرفت.

تبیین پیام قیام عاشورا در قالب هنر

او افزود: در تلاش بودیم با توسعه زبان نمایشی، قیام عاشورا و پیام این قیام را به همه زبان‌ها نمایش دهیم ازاین رو سال دوم دو گروه داشتیم و اجراهای عربی ما بسیار مورد استقبال قرار گرفت و سال سوم زبان انگلیسی را اضافه و ژانرهای نمایشی را بیشتر کردیم.

زارعی درعین حال تاکید کرد: همواره به دنبال این هستیم این همایش بتواند کشورهای بیشتری را درگیر کرده و ملل مختلفی بتوانند از این رویداد بزرگ هنری و معنوی بهره مند شوند.

تفاهم برای اجرای هنرهای نمایشی به چند زبان

مدیرکل مرکز هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه به حضور اخیر خود در کشور عراق اشاره کرد و گفت: دراین مدت با هنرمندان عراقی مذاکراتی داشتیم و به دنبال آن در صحبتی که با مدیر تئاتر عراق انجام شد قراردادهایی را نوشته تا همکاری بیشتری را برای حضور کشورهای دیگر در تئاتر اربعین داشته باشیم.

زارعی ابراز امیدواری کرد: برگزاری و اجراهای نمایشی تئاتر و تعزیه، نقاله خوانی، پرده خوانی و… به زبان های گوناگون بیشتر شود تا علاوه بر کشور عراق گستره بیشتری از کشورها را نیز دربرگیرد.

هدف ایجاد اتحاد بین مسلمانان

وی در ادامه هدف از اجراهای هنرهای نمایشی به ویژه تئاتر و تعزیه و نقاله خوانی را ایجاد اتحاد بین مسلمانان عنوان کرد و گفت: دشمن جهان اسلام به دنبال این است که پیاده روی اربعین را مورد اغتشاش قرار دهد هر چند بطور قطع هیچ تائیری بر اراده و عزم ملت مسلمان نخواهد داشت.

مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری خاطرنشان کرد: با همت این مرکز و حوزه هنری استان خوزستان، کمیته فرهنگی ستاد اربعین و ستاد اربعین سازمان هنری رسانه‌ای اوج، همایش بین‌المللی تئاتر مردمی «پیاده‌روی اربعین» فعالیت و کارهای برنامه ریزی شده خود را از اواخر این هفته آغاز کرده و به عنوان یک طرح مشارکتی ادامه خواهد داشت.

تمرکززدایی از هنرهای نمایشی از پایتخت
مدیرکل مرکز هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به سیاست های این دوره وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی که «تهران فقط ایران نیست»، تاکید کرد: تمام تلاش ما این است که با تمرکززدایی از مرکز نمایشی حوزه هنری در پایتخت، شرایط به گونه‌ای طراحی شود که مدیران شهرستانی نیز به کمک ما بیایند.
زارعی افزود: ‌در این دوره همایش بین‌المللی «پیاده‌روی اربعین» استان خوزستان همراهی بسیار خوبی با این مرکز داشته و همچنان ادامه دارد.
فعالیت و کارها در همایش پیاده روی اربعین دلی است
وی در ادامه با اشاره به مشکلات در بخش هزینه‌ها، گفت:‌ متاسفانه به دلیل هزینه‌های سنگین، این دوره علیرغم میل باطنی قادر به پذیرایی شمار بیشتری از گروه‌های هنری نمایشی شرکت‌کننده نبودیم.
زارعی تاکید کرد:‌ تمامی کارها و فعالیت هایی که در این همایش صورت می گیرد بدون هزینه و دریافت وجه است و تمامی افراد و گروه های شرکت کننده براساس اعتقادات و دلی شرکت کرده اند.
مدیرکل مرکز هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ابراز امیدواری کرد با توجه به برنامه‌ریزی‌هایی که برای اجرای برنامه‌های مختلف نمایشی در گونه‌های مختلف تدارک دیده شده بتواند مورد رضایت عزاداران حضرت اباعبدالله الحسین (ع) در ایام اربعین باشد.
زارعی به اجراهای مختلف با موضوعات اربعین و پیرامون آن که به عنوان اثری منتخب موردنظر قرار گرفته اشاره و خاطرنشان کرد: با توجه به زمان کوتاه حضور زائران پیاده روی اربعین تلاش شده زمان نمایش‌ها بین ۱۵ تا ۳۰ دقیقه باشد.
به گفه وی با عنایت به فرموده رهبرمعظم انقلاب تمام تلاش را انجام داده ایم که موضوع همبستگی مردم مسلمان دنیا در جهان تشیّع و حتی اهل سنت را به جهانیان ابلاغ کنیم.

تئاتر عروسکی و نمایش ویژه کودکان در مسیر

مدیرکل مرکز هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه سخنان خود با تاکید براینکه ژانر تئاتر ایرانی همراه با فرهنگ غنی ایرانی اسلامی و برنامه‌هایی که حوزه هنری برای همایش تئاتر پیاده‌روی اربعین در نظر گرفته اشاعه این فرهنگ ناب ایرانی اسلامی است، گفت: در حوزه کودک و نوجوان نیز بنا هست علاوه بر اجرای گونه‌های مختلف نمایش ایرانی، به موضوع تئاتر عروسکی و تئاتر کودک و نوجوان نیز توجه شود.

پیوند هنرمندان با لایحه‌های معنوی جامعه

در ادامه این نشست دبیر چهارمین همایش تئاتر بین المللی پیاده روی اربعین با ارائه گزارشی از روند برگزاری این همایش  در استان خوزستان، گفت: مهم‌ترین کار این همایش پیوند هنرمندان با لایه‌های مختلف معنوی جامعه است.

حجت الاسلام سید شهاب‌الدین طباطبایی گفت: همراه کردن هنر آیینی تعزیه یک رسالت سنگین است که حوزه هنری تا به امروز از عهده آن برآمده است.

به گفته وی به همین منظور ما برای اینکه بتوانیم نظم بیشتری به همایش تئاتر پیاده‌روی اربعین بدهیم بیش از ۴۷ نفر را در ستاد اجرایی این پروژه به کار گرفتیم که عمده فعالیت آن‌ها در کشور عراق خواهد بود. البته ما قبل از عزیمت هنرمندان به عراق برنامه باشکوهی را با حضور مسئولان استانی برای بدرقه هنرمندان خواهیم داشت که جزییات آن در روزهای آینده اعلام می‌شود.

ثبت بزرگ‌ترین تعزیه میدانی در خوزستان

مدیر حوزه های هنری استان خوزستان در بخش دیگری از سخنان خود از ثبت بزرگ‌ترین تعزیه میدانی به نام استان خوزستان خبر داد و تسلط به زبان عربی را ظرفیت فوق العاده فرهنگی برای هنرمندان شایسته استان برشمرد.

دبیر چهارمین همایش تئاتر بین المللی پیاده روی اربعین در ادامه با اشاره به میزبانی از ۱۹۰ هنرمند تعزیه از ۱۲ استان، اظهارداشت: برادران اهل سنت و حتی هنرمندانی از کشورهای خارجی نیز متقاضی حضور در این برنامه بودند.

پیش بینی تعزیه به زبان انگلیسی، عربی و تُرکی

حجت الاسلام طباطبایی در ادامه نذر فرهنگی هنرمندان را نکته اصلی و مهم این همایش عنوان کرد و گفت: این مهم باعث شده هیچ فردی بابت دریافت پول و وجه نقد در این پروژه حضور نداشته باشد.

مدیرحوزه هنری استان خوزستان در ادامه از پیش بینی برنامه‌ریزی‌هایی برای اجرای تعزیه به زبان‌های انگلیسی، عربی و تُرکی خبر داد و ابراز امیدواری کرد این اقدامات به عشق سیدالشهدا (ع) ثمربخش باشد.

به گفته وی به طور حتم همایش تئاتر پیاده روی با شور بیشتری پذیرای عزاداران حضرت سیدالشهدا (ع) خواهد بود.

ارسال ۱۵۸ از ۲۵ استان ایران، ۲۰ اثر در بخش عراق

دبیر اجرایی همایش تئاتر پیاده‌روی اربعین هم در ادامه با ارائه گزارشی از روند برگزاری این همایش، گفت: در این همایش جمعا ۱۵۸ اثر از ۲۵ استان و ۵ اثر در بخش ایران و ۲۰ اثر در بخش عراق انتخاب شده است.

آرش ساربان افزود: این همایش روز نوزدهم مهرماه از حرم حضرت علی (ع) آغاز می‌شود.

وی افزود: گروه‌های شرکت‌کننده پس از اجرای دو روزه در صحن حضرت فاطمه (س) و حرم امام علی (ع) به سمت موکب‌های ۱۶۱ ، ۷۰۲ و ۹۱۹ نیز حرکت کرده و در این اماکن به اجرای برنامه می‌پردازند.

آثار هنرهای نمایشی صرفا تئاتر نیست

دبیر اجرایی همایش تئاتر پیاده روی اربعین درعین حال گفت: امسال اتفاق دیگری هم افتاده که دوستان در عمود ۱۳۹۲ شهر کربلا هم به اجرای برنامه می‌پردازند. در بخش ایران نیز در سه مرز خسروی، شلمچه و چذابه گروه‌ها اجرای برنامه خواهند داشت.

ساربان تاکید کرد: آثار در نظر گرفته شده برای اجرا در ایام پیاده روی اربعین صرفا تئاتر نیست بلکه شامل تعزیه، مقتل خوانی، نمایش موکبی، پرده خوانی، تئاتر عروسکی و … نیز می شود.

منبع:ایرنا

 

مربوطه به : أماكن مذهبيعتبات عالياتاجتماعیاخبارپایگاهاخبار

کلمات کلیدی:

کانال تلگرام بقاع نیوز امامزادگان

RSS

دیدگاه شما :