کدخبر : 23798 |

دنیای استکبار برای جلوگیری از نشر قرآن تلاش می‌کند


بقاع نیوز: رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه کشور گفت: دنیای استکبار به اندازه بودجه کشورمان برای جلوگیری از نشر قرآن در ابعاد سیاسی، اجتماعی، اقتصادی تلاش می‌کند که در چنین شرایطی باید به نوعی عمل کرد تا مردم خود بانی قرآن باشند.

حجت الاسلام والمسلمین سید مصطفی حسینی روز سه شنبه در نشست خبری در سالن ابن سینا دانشگاه علوم پزشکی اصفهان افزود: برای عمومی ترشدن قرآن این کتاب آسمانی باید به مساله مردمی مبدل شود چرا که شخصی که دغدغه فراگیری قرآن و عمل به آن را ندارد شاید توفع بیهوده ای باشد که حرفه ای ترین مسابقات کشور را دنبال کند که بخشی از این فرهنگ سازی به آموزش و پرورش، رسانه‌ها و غیره بر می گردد.

وی بیان کرد : در واقع زیرساخت های اجتماعی و فرهنگی موجب شده که امروز این مطلب را شاهد باشیم اما باید به این مطلب توجه کنیم که نواقصی در فضای مدیریت قرآنی کشور وجود داشته است و عدم حفظ توزان در برخی مسایل موجب تغییر ذائقه مردم شده است.

وی تصریح کرد: یکی از اتفاقات مبارکی که در این دوره از مسابقات می افتد برگزاری اولین دوره مسابقات در بخش کتابت است.

وی با بیان اینکه ما همیشه شعار داده‌ایم که مسابقات قرآن نباید صرفا یک مسابقه قرآنی باشد گفت:زمانی که که استانی میزبان برگزاری مسابقات باشد باید شاهد منظومه ای از محافل، جلسات و برنامه های قرآنی در حاشیه برگزاری مسابقات باشیم.

وی با بیان اینکه به جرأت می توان گفت که در هیچ دوره ای از ادوار چنین حجمی از  برنامه های جانبی موثر را شاهد نبودیم، تصریح کرد : با تشکیل بنیاد مسابقات قرآنی نسبت به امور اجرای مسابقات فراغت بیشتری حاصل کرد و نسبت به سیاست گذاری و برنامه های کلان حاشیه مسابقات نقش بیشتری داریم.

رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه گفت: از هفته گذشته تاکنون در اقصی نقاط استان اصفهان نشست هایی برگزار شد و ما در مناطق مختلف استان ماند مشهد اردهال کاشان حضور یافتیم و فعالان قرآنی از نطنز، اردستان ، بادرود آران و بیدگل در این مراسم حضور داشتند.

حسینی با اشاره به اینکه در روز گذشته با حضور فعالان و علاقه مندان قرآنی مبارکه، لنجان و سمیرم در شهرضا نشستی برگزار شد، گفت: همچنین نشست هایی در خمینی شهر منطقه بادرود و آقا علی عباس برگزار شد و در روزهای آینده نشست های دوره ای در مناطق دور دست مانند خور و بیابانک و گلپایگان برگزار می شود.

وی با اشاره به اینکه با بازدید از مراکز قرآنی زمینه همکاری اوقاف با این مراکز برقرار می شود، گفت: امروز نشست بررسی وقف مشارکتی در حوزه امور قرآنی برگزار شد.

رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه در پاسخ به این سوال که آیا در سالهای آینده شاهد برگزاری مسابقات به شکل بین المللی خواهیم بود، گفت: مسابقات قرآن جمهوری اسلامی از سال ۶۰ در یک حرکت معکوس از مسابقات بین المللی آغاز شد و سپس مراحل کشوری، استانی و شهرستانی برای آن در نظر گرفته شده است.

حسینی تاکید کرد: امسال پیش از مرحله ملی مسابقات استانی و شهرستانی برگزار شد و در فروردین ماه سال ۹۹ مرحله بین المللی برگزار خواهد شد.

رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه اظهارداشت: رویدادهای، فرهنگی ورزشی جهان بخشی از موفقیت های خود را مرهون ایجاد ساختاری برای مدیریت برنامه ها هستند و فعالیت بنیاد رشد بیشتری برای مسابقات به ارمغان می‌آورد.حسینی در پاسخ به این موضوع که آیا برای برپایی کارگاه های سبک زندگی اسلامی و نهادینه کردن فرهنگ قرآنی در کشور برنامه ریزی های لازم انجام شد، ادامه داد: در کنار برگزاری این مسابقات، برپایی محافل قرآنی با محوریت بقاع متبرکه برنامه ریزی شد اگرچه این محافل چندان گسترده نبوده است.

وی بیان کرد: به طور معمول پیش از برگزاری مسابقات ملی برگزاری کارگاه های آموزشی پیش بینی می شود؛ ما در سالهای گذشته در زمینه سبک زندگی قرآنی برنامه و کارگاه‌های مختلفی داشتیم چراکه این سبک برنامه‌ها در ترویج فرهنگ قرآنی بسیار موثر است اما گویی امسال از این امر غفلت شده است.

حسینی در باره این مطلب که چرا مسابقات قرآنی نسبت به دهه  ۶۰ بیننده کمتری دارد، گفت: در دهه ۶۰ تنها یک دو شبکه تلویزیونی داشتیم و سبک زندگی انسانها به گونه دیگری بود اما امروز بسیاری از برنامه ها از تلویریون قابل مشاهده در آپارت و اینستاگرام و غیره است و دیگر برخی رنج حضور از نقاط دور را به خود نمی دهند.

رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه  ابراز داشت: فرهنگ موضوعی است که نیاز به هزینه کرد و زمان دارد و حتی گاهی تدوین قانون و تشویق و جریمه نیاز است آن هم برای مضوعاتی مانند بستن کمربند ایمنی  که استکبار برای آن هزینه ای نکرده است.وی تصریح کرد: باید توجه کنیم که تنها با برگزاری مسابقه قرآنی همه مردم برای تماشای مسابقات نمی آیند بلکه باید مزه شیرین قرآن را با رفع تبعیض و اجرای قانون به عنوان اصول قرآنی در جامعه مشاهده کنند مشاهده کنند.

۳۵۴ نفر در مسابقات ملی قرآن کریم این استان در رشته‌های قرائت، ترتیل و حفظ قرآن کریم با یکدیگر رقابت می‌کنند.

چهل و دومین مسابقات ملی قرآن کریم از ۶ تا ۱۱ مهر ماه در بخش برادران و از ۱۱ تا ۱۹ مهر ماه در بخش خواهران به همت اداره کل اوقاف و امور خیریه استان اصفهان و به میزبانی دانشگاه اصفهان برگزار خواهد شد.

منبع:ایرنا

 

مربوطه به : فرهنگیاخبارپایگاهاخبارقرآنیاخبار

کلمات کلیدی:

کانال تلگرام بقاع نیوز امامزادگان

RSS

دیدگاه شما :