کدخبر : 23715 |

چهل و دومین دوره مسابقات سراسری قرآن کریم به میزبانی اصفهانی ها/سالن رقابت قرانی بدون مخاطب عام


حجت‌الاسلام حسینی رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه درنشست خبری چهل و دومین دوره مسابقات سراسری قرآن کریم  با حضور اصحاب رسانه از بزرگترین رویداد قرانی در شهر اصفهان خبرداد.

 

به گزارش خبرنگاربقاع نیوز،در این نشست، حجت الاسلام «سید مصطفی حسینی» با اشاره به آغاز برگزاری مسابقات قرآن کریم از ایتدای انقلاب اسلامی در کشور گفت: مسابقات قرانی بزرگترین رویداد تبلیغی و ترویجی در حوزه رقابت های قرآنی است، که در سطوح مختلف شهرستانی، استانی، کشوری، بین المللی و در دو بخش خواهران و برادران برگزار می شود.

رییس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه با بیان اینکه مرحله کشوری چهل و دومین دوره مسابقات قرآن کریم طی دو هفته در اصفهان برگزار می شود، افزود: از ششم مهرماه به مدت یک هفته مسابقات برادران و در هفته دوم نیز شاهد برگزاری رقابت های خواهران خواهیم بود.

وی با تاکیدبر رشد کمی و کیفی مسابقات قرانی افزود: در طول ۴۲ دوره برگزاری مسابقات سراسری قرآن از نظر کمی و کیفی شاهد رشد و ارتقا در رشته های مختلف حفظ، قرائت، تجوید، ترتیل بوده ایم شاهد تنوع بالایی هستیم؛ ضمن اینکه در حال حاضر رشته های نهج البلاغه و صحیفه سجادیه نیز به این مسابقات افزوده شده است که به عنوان یکی از بخش های جذاب و پر طرفدار مسابقات قرآن می باشد.

رییس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه با اشاره به توصیه های مقام معظم رهبری مبنی بر ورود به بخش هنری در مسابقات قرآن کریم گفت: امسال برای اولین بار در چهل و دومین دوره مسابقات سراسری قرآن کریم  با برگزاری مسابقه کتابت قرآن کریم به عرصه هنر نیز ورود کردیم.

وی افزود:مرحله مقدماتی رشته کتابت قرآن کریم در  هفته گذشته در تهران برگزار شد و مرحله بعدی در اصفهان برگزار می شود.

حجت الاسلام حسینی تصریح کرد: ایین نامه های مسابقات هرساله در حال تغییر، تحول و توسعه هستند.امسال این تغییرات در برگزاری مسابقات قرآن کریم مورد توجه قرار گرفت، به گونه ای که در سال های گذشته مرحله کشوری مسابقات قرآن در مدت یک هفته به انجام می شد اما امسال برگزاری مرحله مقدماتی مسابقات در قم یک ماه به طول انجامید.

وی  با تاکید بر تقویت بعد آموزشی در این دوره از  مسابقات گفت:  زمینه ای فراهم شد که بعد آموزشی مسابقات نیز تقویت شود، به طوری که شرکت کنندگان در مسابقات فرصت اعتراض به امتیازات شان را داشته باشند و کارنامه ها نیز به موقع در اختیار شرکت کنندگان قرار گرفت؛ ضمن اینکه بعد رسانه ای مسابقات تقویت شد و شتابی که سال های گذشته در برگزاری مسابقات شاهدش بودیم، امسال نبود.در طول برگزاری مرحله مقدماتی مسابقات از شبکه قرآن و معارف سیما و رادیو قرآن پخش می شدو این فرصت برای شرکت کنندگان در مسابقات قرآن کریم فراهم شد تا خودشان را از طریق رسانه ملی بیشتر معرفی نمایند.

حجت الاسلام حسینی ضمن اشاره به تاکیدات رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه مبنی براستفاده از روش های نوین در برگزاری مسابقات قرآن کریم افزود : علیرغم توسعه ای که در سطح مسابقات قرآن کریم در کشور شاهد بودیم، کماکان در عرصه استعدادیابی قرآنی به برگزاری این مسابقات بسنده نخواهیم کرد و روش های نوین را مورد توجه قرار خواهیم داد.

وی  در پاسخ به سوال و یا اعتراض مردمی مبنی بر حضور کم رنگ تماشا چی در مسابقات قرانی گفت: پیرو این اعتراضات وارده  طی فراخوانی از کارشناسان، پیشکسوتان و اهالی قرآنی خواهیم خواست که پیشنهادات و نظرات شان را در مورد روش های جدید برگزاری مسابقات قرآن کریم ارایه دهند.

حجت الاسلام حسینی عدم حضور مجریان، داوران و اهالی قرآنی  در زمان برگزاری این مسابقات را به عنوان یکی از دلایل خالی بودن سالن مسابقات از تماشاچی مطرح کرد و افزود:  وقتی اصحاب قرانی خودشان حضور پررنگی نداشته باشند، نمی توان توقع داشت که چرا حضور مردم در سالن رقابت ها  پررونق نیست.

حجت الاسلام حسینی در پایان تاکید کرد:گر به دنبال حضور پررنگ مخاطب عام هستیم، باید چهارچوب ها، سبک ها و قالب های جدیدی را ایجاد کنیم؛ به همین جهت می بینیم که در عرصه های فرهنگی، هنری و معنوی در دنیا تجربه های متنوعی اعمال می شود و ما نیز باید از سبک ها و روش های جدید در برگزاری مسابقات استفاده کنیم.

انتهای پیام/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

مربوطه به : فرهنگیاخبارپایگاهاخبارقرآنیاخبار

کلمات کلیدی:

کانال تلگرام بقاع نیوز امامزادگان

RSS

دیدگاه شما :