کدخبر : 23245 |

معاون سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری:


«ثبت جهانی شهر یزد » مقصد گردشگری در کشور را تغییر داده است

محمدحسن طالبیان

یزد – معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با بیان اینکه شهر تاریخی یزد ثروت ملی و جهانی است، ‌گفت: ‌ثبت یزد به عنوان شهر میراث جهانی مقصد گردشگری در کشور را تغییر داده است.

به گزارش بقاع نیوز به نقل از اداره کل روابط عمومی استانداری یزد، محمدحسن طالبیان”در نشست شورای راهبردی میراث جهانی شهر تاریخی یزد اظهارداشت: شهر ‌یزد بعد از ثبت جهانی در جذب گردشگر داخلی و خارجی در ردیف نخست کشور قرار گرفته و حتی این ثبت بر روی زندگی و معیشت مردم این شهر هم تاثیر بسیاری داشته است.
وی افزود : پس از ثبت جهانی این شهر، هیچ تخریب عمدی در خانه های تاریخی و بناهای ارزشمند یزد صورت نگرفته که این یک موفقیت بزرگ است و خوشبختانه پس از ثبت جهانی به ندرت شاهد هستیم که فردی به تخریب خانه تاریخی اش در این شهر بپردازد.
معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: نباید برج‌های چند طبقه در این شهر ساخته شود زیرا چشم انداز منظر تاریخی شهر یزد خیلی مهم است و خوشبختانه در این استان پروانه های ساخت این مکان ها لغو شده است.
وی خاطر نشان ساخت: موضوع فقط ثبت بافت تاریخی نیست بلکه موضوع اصلی شهر تاریخی یزد است که مسئولیت ما بعد از ثبت، افزایش یافته است و در سطح کشور نیز نگاه ویژه و مثبتی به استان یزد وجود دارد، بر همین اساس دانش حفاظت از این میراث جهانی نیز باید ارتقا یابد.
طالبیان تصریح کرد: شهر تاریخی یزد یک ثروت ملی و جهانی است و باید به عنوان یک پایلوت و الگو برای سایر شهرهای تاریخی کشور باشد.
وی با بیان اینکه مردم باید نقش حفاظت‌محور از بافت تاریخی و بناهای تاریخی داشته باشند گفت: خوشبختانه در این زمینه مشارکت مردم افزایش یافته و اکنون مردم خودشان برای ما پرونده ثبتی ارسال می کنند در حالیکه قبلاً ما پیگیر این موضوع مهم بودیم.
معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خاطرنشان ساخت: نگرانی ما اکنون در زمینه مرمت های غلط بناهای تاریخی است زیرا این موضوع از تخریب بدتر است که در این زمینه باید نظارت بیشتری صورت گیرد.

یزد در صدر جدول سرمایه‌گذاری گردشگری قرار دارد

معاون سرمایه ‌گذاری، برنامه‌ریزی و امور حقوقی و مجلس سازمان میراث‌ فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری‌ نیز در این نشست گفت: استان یزد در صدر جدول سرمایه گذاری بخش خصوصی کشور در حوزه های مختلف گردشگری قرار دارد و در این زمینه نمونه است.
“حسین اربابی” با بیان اینکه شهر یزد مجموعه‌ای از میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری است، افزود: بیشترین تاسیسات گردشگری در حوزه سرمایه گذاری مربوط به این استان است که سال گذشته در این زمینه رتبه نخست را کسب کرد.
اربابی تصریح کرد: با توجه به اینکه یزد یک استان کویری است توانسته از کمترین امکانات بیشترین بهره برداری را داشته باشد در صورتی که استانهای بهره مند از مواهب طبیعی متاسفانه نتوانستند به این جایگاه از لحاظ جذب گردشگری و سرمایه گذاری دست یابند.
وی تصریح کرد: قول می دهیم که هر آنچه در منابع، اختیارات و ارتباطات ‌در سازمان میراث فرهنگی داشته باشیم برای استان یزد سنگ تمام بگذاریم و فرآیندها را برای حضور سرمایه‌گذاران در این استان به کمترین زمان ممکن تقلیل دهیم تا بتوان از ظرفیت بسیار خوب استان یزد در بخش سرمایه‌گذاری حوزه گردشگری استفاده کرد.
گفتنی است در پایان این مراسم از تلاش‌های “محمدحسن طالبیان” معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در جریان ثبت یزد به عنوان شهر میراث جهانی توسط استاندار یزد تقدیر شد و استانداریزد لوح یادبود سازمان یونسکو را از معاون سازمان میراث فرهنگی دریافت کرد.

مربوطه به : اجتماعیمیراث و گردشگریاخبار ویژهاخبارپایگاهاخبار

کانال تلگرام بقاع نیوز امامزادگان

RSS

دیدگاه شما :