کدخبر : 23217 |

صدای پای اجابت


به مناسبت دهه کرامت که امروز با جشنهای میلاد مسعود امام رضا (ع) به اوج خود می رسد، برنامه های مختلفی در سراسر کشور برگزار شده است که یکی از آنها عزیمت کاروان زیر سایه خورشید به استانهای مختلف است .

به گزارش بقاع نیوز،کاروان زیر سایه خورشید که شامل جمعی از خدام بارگاه ثامن الائمه (ع) است هر ساله در صدای پای اجابتدهه کرامت سفرهای خود را به سراسر کشور اغاز می کنند تا پیام رسان مهر و عطوفت آقا امام رضا (ع) باشند. امسال توفیق حاصل شد تا کاروان زیرسایه خورشید را در برخی برنامه های شهر کرمان همراهی کنیم و نظاره گر پیوند عمیق و پراحساسی باشیم که میان مردم دلداده و شیفته امام مهربانی ها با آقا و مولایشان برقرار است. در اولین برنامه قرار شد خدام آستان دوست را در عیادت از بیماران بستری در بیمارستان شهید باهنرکرمان همراهی کنیم . اولین مکان بازدید ؛ بخش بیماران سرطانی و سخت درمان این بیمارستان بود. خدام که ظاهرا با این بخش از بیمارستانها ناآشنا نیستند به آرامی وارد این بخش شدند و یکی از آنها بعد از هماهنگی با کادر پرستاری ، با لحنی آرام و دل انگیز شروع به مولودی خوانی کرد ، لحظاتی نگذشته بود که گرداگرد خدام رضوی را همراهان بیماران و برخی پرستاران فرا گرفتند. جمع عاشقی که با نوای “رضا رضا رضا جان” به در و دیوار بیمارستان هم شور حیات و زندگی بخشیدند.

در روی یکی از تخت ها دختری سه ساله خوابیده است، مادرش که با دیدن این حس و حال معنوی دگرگون شده می گوید: یکسال است که بچه ام سرطان خون گرفته و دل صدای پای اجابتما را هم خون کرده است ، دکترها گفته اند کاری نمی توان انجام داد . تمام امیدمان به خدا و ائمه اطهار به خصوص امام رضا است . دخترک به آرامی چشم هایش را باز می کند و نگاهی به پرچم سبز رنگ معین الضعفا می اندازد ، یکی از خدام قطعه نباتی کوچک به رسم تبرک در دهان او می گذارد و دسته جمعی برای شفای او دعا می کنند. دخترک از جمعی که با نگاه های مهربان گرد تخت او را گرفته اند و دعا می خوانند چشم برنمی دارد. به چهره تک تک آنها می نگرد. گویی همه برای او آشنایند. دل رفتن از کنار تخت دخترک بیمار نیست اما بقیه بیماران هم منتظرند. کاروان رضوی آرام آرام در میان جمعیت جلو می رود و به بخش های گوناگون بیمارستان سر می زند ، بغض های فرو خفته ای که با دیدن پرچم سبز رنگ ، سر باز می کند و چهره های دردمندی که بارانی می شود. پیرمردی که در گوشه ای ایستاده و اشک هایش در میان محاسن سفیدش گم می شود از دلتنگی هایش می گوید: سه ماه است که پسرش به کما رفته و شفای او را می طلبد. می گوید شش صدای پای اجابتسال است که نتوانسته به مشهد مقدس برود و امروز خدا حاجتش را برآورده کرده است ، گویی در کنار ضریح حرم شاه طوس است . می گوید : “ممنونم آقا”.

در بخش دیگری از بیمارستان جوان قطع نخاع شده ای که روی ویلچر نشسته با دیدن خدام رضوی و مولودی خوانی آنها ، خود را به جلوی هیات می رساند و با صدای بلند شروع به شعر خوانی می کند: دلم هوای تو کرده ای شه خراسانی // چه می شود که بیایم حرم به مهمانی او دستش را به رسم ادب روی سینه می گذارد و سلام می دهد ، نزدیکتر می آید و پرچم رضوی را در آغوش می گیرد و می بوسد، می گوید : برای امثال من که رفتن به زیارت سخت و دشوار است یک “سلام” مانند دیدار است. آقاجان ! امروز عطر صحن و سرای شما رو حس کردم . و سکوت …. در بیرون بیمارستان ، من آدم سابق نبودم . در بقاع متبرکه کرمان هم ارادتمندان اهل بیت (ع) ، با استقبال از صدای پای اجابتکاروان خدام رضوی ، محبت و ارادت خود به خاندان عصمت و طهارت را بیش از پیش نشان می دهند . در این اماکن با مدیحه سرایی های عاشقانه خدام رضوی ، چهلچراغی از توسل و تمنا در دل استقبال کنندگان روشن شده و نور امید و استجابت بیشتر حس می شود . پرچم گنبد طلایی مولا ؛ چشم های مشتاق را که از زیارت مولایشان باز مانده اند به خود دوخته و هر کس به زبان حال زیر لب زمزمه ای دارد. در صحن امامزاده محمد شهر کرمان که پذیرای جمعیت زیادی در استقبال از کاروان زیرسایه خورشید است همه به سمتی می ایستند که دلدار خراسان در آنجاست.

صلوات خاصه غریب الغربا که شروع می شود همه دست بر سینه دارند و نگاهشان به پرچم سبز دوخته شده و با هم می خوانند : “اللهم صل علی علی بن موسی الرضا المرتضی …” آقای کلاری مسئول کاروان زیر سایه خورشید می گوید ۱۲ سال قبل ما فقط صدای پای اجابتدر دو استان چنین مراسمی داشتیم اما اکنون در سراسر کشور و در ۷ کشور خارجی این برنامه ها برگزار می شود. او به اجرای ۲۵۰ برنامه فرهنگی در استان کرمان از جمله در دور افتاده ترین نقاط این استان اشاره می کند و می گوید : زیارت از راه دور اقا امام رضا (ع) ، عیادت از بیماران ، مولودی خوانی ، دیدار با خانواده شهدا، برگزاری جشنهای میلاد ، جشنواره شعر رضوی ، سخنرانی و دیدار با سالمندان بخشی از این برنامه ها است که دو گروه از خدام این وظایف را در دهه کرامت برعهده دارند . آقای محمدی پور مسئول فرهنگی این کاروان هم به استقبال پر شکوه مردم استان کرمان از کاروان رضوی اشاره می کند و می گوید : خورشید خراسان ؛ نگین درخشانی بر تارک ایران زمین است و آرزوی همه ما ایرانی ها است که به زیارت آستان قدس رضوی بشتابیم صدای پای اجابتو لذا اعضای کاروان های زیرسایه خورشید همواره سعی دارند در این سفرها ، حس و حال زیارت حرم سلطان طوس را در دل ها ایجاد و فرهنگ سازی حول معارف رضوی را پیگیری کنند . او می افزاید امسال ۵۰ گروه اعزامی از خدام آستان قدس رضوی ، انجام این مسئولیت را در سراسر کشور برعهده دارند و به دفعات دیده شده که به واسطه همین حضور خدام بارگاه دوست ، انقلاب روحی عجیبی در برخی روی داده وحتی مسیر زندگی آنها را تغییر داده است اما اکثر آنها حاضر نیستند داستان زندگیشان و رازی که با مولا دارند در جایی بازگو شود . خادم دیگری می گوید دو سال قبل در یکی از سفرها دو گردشگر خارجی در یکی از برنامه های عمومی چنان تحت تاثیر قرار گرفته و منقلب شدند که قرار شد به مشهد بیایند. آمدند و در آنجا به دین اسلام مشرف شدند و همه اینها از برکات شاه خراسان است که فیض او شامل همه می شود . او همچنین به استقبال مردم دیگر کشورها از صدای پای اجابتچنین برنامه هایی اشاره می کند و می گوید علیرغم همه سم پاشی ها علیه ما و مذهب تشیع ، اما عکس العمل مردم این کشورها خیلی خوب است و حتی حضور غیرمسلمان ها در برنامه های زیر سایه خورشید ، بر نگرش مذهبی آنها تاثیر مثبت می گذارد . به گفته آقای محمدی پور ؛ شعار امسال کاروان های اعزامی آستان قدس رضوی به استان های مختلف کشور؛ “مهربانی به رسم امام رضا (ع)” انتخاب شده است. یعنی به طور غیر مستقیم دوستداران آن حضرت تشویق می شوند به تاسی از سیره امام خویش ، رسم مهربانی در پیش بگیرند و با یکدیگر و به خصوص با ضعیف ترها ، با فقرا و با غریبان ، مهربانتر از قبل باشند. حضور کاروان های زیر سایه خورشید در مراسم ازدواج آسان زوج های جوان و مراسم اهدای جهیزیه به زوج های نیازمند ، یکی از برنامه هایی بود که در چارچوب نیل به همین هدف اجرا شد .

به هر حال امروز آخرین روز اجرای برنامه های کاروان زیرسایه خورشید دراستان کرمان است اما برای ما که در این دهه، شاهد جلوه هایی کم نظیر از ابراز عشق و دلدادگی مردم دیار کریمان نسبت به امام خوبی ها بودیم ، امروز را هرگز پایانی نخواهد بود.

منبع: خبرگزاری صداوسیما

مربوطه به : اخبارپایگاهاخبار

کلمات کلیدی:

کانال تلگرام بقاع نیوز امامزادگان

RSS

دیدگاه شما :