کدخبر : 23139 |

حال « بلاد شاپور» خوش نیست+تصاویر


بافت‌تاریخی “بلادشاپور” دهدشت این روزها حال و روز خوشی ندارد تا جایی که عده‌ای از جوانان به صورت خودجوش برای نجات یادگار صفویان دست بکار شدند.

 

کهگیلویه و بویراحمد|حال « بلاد شاپور» خوش نیست+تصاویر

به گزارش بقاع نیوزبه نقل از تسنیم، آتش‌سوزی‌ها در بافت‌قدیم بلادشاپور نه‌تنها روحیه دهدشتی‌ها را جریحه‌دار کرد بلکه دوستداران بلادشاپور از سرتاسر استان کهگیلویه‌و‌بویراحمد را تحت‌تأثیر خود قرار داد تا جایی که جمعی از جوانان این شهر کمپینی را بنام “کمپین حمایت از بلادشاپور” در فضای‌مجازی در حمایت از این بنای تاریخی به راه انداختند و خواستار پاسخگویی صریح مسئولان شدند.

“بلادشاپور” به‌عنوان یک‌اثر تاریخی بسیار مهم در جنوب کشور و نیز به‌عنوان هویت‌فرهنگی دیار آریوبرزن این‌روزها حال‌خوشی ندارد و هر از چندگاهی شاهد بی‌مهری‌هایی به این سندتاریخی هستیم.

این شهر تاریخی به‌عنوان یکی از مراکز سکونت و بازرگانی با بندرهای جنوبی در دوران‌صفوی، نقش‌مهمی در اقتصاد و بازرگانی زمان خود داشته‌ است.

۲۰ اسفندماه سال‌گذشته در یک اتفاق ناگهانی و بعد از بارندگی‌های پیاپی، بخشی از کاروانسرای بافت‌قدیم بلادشاپور تخریب و بخشی از نمای حجره‌ها ریزش کرد. در جلسه‌ای فوق‌العاده، باهمکاری شورای‌نمایندگان کهگیلویه‌و‌بویراحمد اعتباری ۱۵۰ میلیارد‌ریالی خارج از نوبت برای مرمت و بازسازی این بافت‌تاریخی در نظر گرفته شد و همین اقدام تأثیرگذار تاحدی تسکینی بر دل‌های زخم‌خورده دوستداران بافت‌قدیم شد.

در عصر ششم خردادماه جاری به ناگاه آتش بر جان‌و‌پیکر این بافت‌تاریخی رخنه کرد اما خوشبختانه به آثار و بناهای‌تاریخی خسارتی وارد نکرده است و تنها بخشی از علفزارها و بوته‌های رویش‌شده در این بافت طعمه‌حریق شد و همین اتفاق، آتشی برجان هزاران دوستدار بافت‌تاریخی انداخت و روحیه آنان را جریحه‌دار کرد.

البته این اتفاق نه‌تنها روحیه دهدشتی‌ها را جریحه‌دار کرد بلکه دوستداران بلادشاپور از سرتاسر استان کهگیلویه‌و‌بویراحمد را تحت‌تأثیر خود قرار داد تا جایی که جمعی از جوانان این شهر کمپینی را بنام “کمپین حمایت از بلادشاپور” در فضای‌مجازی در حمایت از این بنای تاریخی به راه انداختند و خواستار پاسخگویی صریح مسئولان شدند.

شامگاه دوشنبه ششم خردادماه بعد از وقوع آتش‌سوزی در بافت‌تاریخی بلادشاپور، مدیرکل میراث‌فرهنگی کهگیلویه‌و‌بویراحمد به‌همراه معاونان خود در اولین فرصت به کهگیلویه سفر کرده و ضمن بازدید از بافت‌تاریخی، باحضور خبرنگاران، رییس میراث‌فرهنگی شهرستان و مدیرجدید بافت‌تاریخی، نشست‌خبری برگزار کردند.

این اقدام مدیرکل و حضور در کهگیلویه در کوتاه‌ترین زمان بعد از وقوع‌حادثه، نشان داده است که محمود‌باقری نسبت به اتفاق پیش‌آمده بی‌تفاوت نیست و برخلاف برخی اظهار‌نظرها، مدیرکل میراث‌فرهنگی همچنان پای‌کار است و احساس مسئولیت می‌کند.

مدیرکل میراث‌فرهنگی کهگیلویه و بویراحمد در پاسخ به وقوع آتش‌سوزی در بافت‌قدیم بلادشاپور گفت: آتش‌سوزی در این بافت‌تاریخی کاملأ عمدی بوده است اما باهماهنگی آتش‌نشانی این حادثه مهار شد.

بعد از بازدید مدیدکل میراث‌فرهنگی کهگیلویه‌و‌بویراحمد از بافت قدیم و پس از برگزاری نشست‌خبری، پاکسازی محوطه بافت و حفاظت از آن در دستور کار قرار گرفت.

اسفندیار‌اباب مدیر بافت‌قدیم در گفت‌و‌گو با خبرنگاران اظهار کرد: ۱۰ نفر از نیروهای کادر اداری پایگاه‌ملی و اداره میراث‌فرهنگی شهرستان‌کهگیلویه به تیم یگان‌حفاظت میراث‌فرهنگی در بافت تاریخی افزوده شد و از این‌پس مراقبت و حفاظت از بافت‌تاریخی دهدشت با ۱۳ نیروی یگان‌حفاظت‌میراث به صورت شبانه‌روزی انجام شده و کار بوته کنی علف‌های هرز نیز با شدت بیشتری انجام می‌شود.

مدیر پایگاه بافت‌قدیم بلادشاپور دهدشت یکشنبه‌شب در گفت‌و‌گو با تسنیم اظهار داشت: باتوجه به بازدیدی که از همان اوایل آغاز مسئولیتم به‌همراه مدیرکل از بافت‌قدیم بلادشاپور داشتم، وضعیت موجود را بسیار‌حساس بیان کردم.

اسفندیار اباب افزود: مساحت کل بافت‌قدیم به‌میزان ۴۵ هکتار است و علف‌های‌هرز و بوته‌ها در تمام مساحت بافت رشد کرده بودند به‌طوری که در بعضی قسمت‌ها بوته‌ها بیش از ۲ متر ارتفاع داشتند، در همان بازدید به مدیرکل نیز گفتم چنانچه کوچکترین آتش‌سوزی در این بافت رخ دهد وضعیتی بدتر از پلاسکو در کهگیلویه رقم می‌خورد.

وی با اشاره به حساس‌بودن شرایط و گرمای‌هوا و نیز دستور مدیرکل جهت پاکسازی بافت تصریح کرد: از سوم خردادماه با چندکارگر روزمزد و از قسمت‌هایی مثل کارونسرا و راسته‌بازار و حمام‌کهیار که در حریم آثار تاریخی بود جهت پاکسازی و بوته‌کنی علف‌های‌هرز اقدام کردیم و به اهالی منازل‌مسکونی بافت نیز سپردیم که خودسرانه اقدام به سوزاندن علف‌ها و بوته‌ها نکنند و در اولین‌فرصت ما خود اقدام می‌کنیم.

اباب ادامه داد: باتوجه به فرارسیدن شب‌های‌قدر جهت انجام واجبات‌دینی بصورت موقت یک روز روند ادامه کار را به تأخیر انداختیم و تصمیم داشتیم بعد از روز‌تعطیل کار را ادامه دهیم اما متأسفانه عصر همان روز تعطیل، بافت دچار آتش‌سوزی شد.

وی با اشاره به مساحت بسیار بالای پوشش‌گیاهی بافت‌قدیم و نیز حجم‌سنگین کار عنوان کرد: تا امروز بیش از ۱۹ روز است که روزانه با حداقل ۵ تا حداکثر ۱۱ کارگر روزمزد در حال پاکسازی پوشش گیاهی بافت هستیم و توانستیم حدود ۱۶‌هکتار از مساحت بافت را پاکسازی کنیم اما با این‌وجود هنوز بخش‌زیادی از مساحت بافت پاکسازی نشده است و نیازمند صرف زمان و نیروی‌کار بیشتری است.

مدیر پایگاه بافت‌قدیم بلادشاپور عنوان کرد: باتوجه به میزان رویش علفزارها و مساحت بسیار بالای بافت‌قدیم از یک‌سو و گرمی‌هوا و نیز محل‌پاتوق معتادان در بافت قدیم از سویی دیگر رخ دادن چنین حادثه‌ای قابل پیش‌بینی بود، مدیریت سابق بافت برای جلوگیری از رشد علف‌های‌هرز باید در ماه‌های آبان‌ تا بهمن‌ماه سال‌گذشته مساحت کل بافت را سم‌پاشی می‌کرد.

وی درپایان خاطرنشان کرد: برای ساماندهی بافت‌قدیم برنامه‌های بسیارخوبی داریم و درنظر داریم بعد از بازسازی و مرمت، اماکن متبرکه را به هیئت‌های مذهبی شهرستان واگذار کنیم، بازار بافت‌قدیم را جهت راه‌اندازی کسب‌و‌کار به مردم واگذار کنیم و نیز تصمیم داریم کارونسرای تاریخی را نیز به بخش خصوصی واگذار نماییم.

شهرباستانی “بلاد شاپور” در ناحیه‌گرمسیری غرب استان کهگیلویه‌و‌بویراحمد و در حاشیه شهردهدشت، در مرکز شهرستان‌کهگیلویه واقع است. مساحت بافت‌قدیم شهردهدشت ۴۰هکتار است و بناهای متعددی از جمله بقاع‌متبرکه، امامزاده‌ها، بازار، حمام، کاروانسرا و مسجد در این شهر باستانی وجود دارد.

آثار باستانی زیبایی چون آب‌انبار، بازار، امامزادگان، ارگ‌حکومتی، کاروانسرا، حمام، قلعه و باروها که همان حصار پیرامون شهر بودند توجه هر بیننده‌ای را به خود جلب می‌کند.

کاروانسرای بافت‌تاریخی‌دهدشت در ضلع‌غربی بافت‌تاریخی‌دهدشت و در کنار مجموعه حمام‌، کاروانسرا، امامزاده ابراهیم و امامزاده جابر واقع شده است. بنای فوق از جمله آثار شهر دوره‌اسلامی‌صفوی است که با دو ورودی در شمال‌وجنوب ساخته شده است. این بنا شامل حیاط و حجره‌های چهارطرف آن است. تعداد این حجره‌ها ۳۸ عدد و بعضی از آنها به همدیگر راه دارند.

این کاروانسرا که به طور کامل تخریب شده بود در سال ۱۳۶۹ با آزادسازی منطقه‌دهدشت، در قسمت پی بنا در عمق دومتری مورد شناسایی قرار گرفت و عملیات خاکبرداری و آواربرداری از آن آغاز شد و سپس در عملیات‌خاکبرداری تمام قسمت‌های بنا مشخص شد.

سپس در سال‌های ۷۹ و ۷۸ اقدامات مرمتی شامل سنگ‌فرش‌حیاط، آجرکاری پوشش بام، تعمیر حجرات جلوی کاروانسرا انجام شده است. البته در سال ۹۱ نیز بخشی از این بنای تاریخی مرمت شد. این کاروانسرا ۱۶۰۰مترمربع مساحت دارد. کاروانسرای بافت‌تاریخی‌دهدشت در سال ۱۳۷۹ با شماره ۳۵۵۱ در فهرست آثار تاریخی به ثبت‌ملی رسیده است.

بافت‌قدیم بلادشاپور دهدشت به‌عنوان سند زرین کهگیلویه و هویت فرهنگی این شهرستان و حتی استان کهگیلویه و بویراحمد نیازمند حفاظت و پاسداری تک‌تک شهروندان است و می‌طلبد با حساسیت بیشتری از این میراث تاریخی محافظت کرد.
هرتیشه‌ای که به این بافت بخورد چکشی بر پیکر هر کهگیلویه و بویراحمدی‌است، باید جانانه از این میراث کهن حفاظت کنیم.

گزارش: سید‌ مصطفی گنجی

انتهای پیام/

 

مربوطه به : أماكن مذهبياجتماعیمیراث و گردشگریاخبار ویژهاخبارپایگاهاخبار

کلمات کلیدی:

کانال تلگرام بقاع نیوز امامزادگان

RSS

دیدگاه شما :