کدخبر : 22989 |

سیلاب به ۷۰۰مسجد و بقاع متبرکه سه استان کشور خسارت زد


خبار حاکی از این هستند که “بروز سیلاب به ۷۰۰ مسجد و بقعه متبرکه سه استان خوزستان ، گلستان و لرستان خسارت وارد کرد. ” نکته ای که قدری جای تامل دارد.

 سیل سال جاری باعث شد که به بسیاری از اماکن شخصی، دولتی و مراکز دینی و فرهنگی و …خسارت وارد شود.

 

این در حالی است که همانطور که بارها در اینگونه اخبار تذکر داده ایم باید در زمان ساخت مراکز عمومی به ویژه مساجد دقت کرد تا بنای آن ها از استحکام لازم برخوردار باشند تا در نتیجه به هنگام حادثه بتوانند یاری گر مردم و مسئولان باشند.

 

بنا بر این گزارش ایرنا نوشت: حجت الاسلام غلامرضا عادل روز چهارشنبه در حاشیه بارگیری ۴۱هزار بسته غذایی ، بهداشتی و اقلام ضروری منزل در حرم علی ابن مهزیار اهوازی (ع) گفت: برآوردها نشان می دهد حدود ۶۰۰میلیارد ریال به مساجد و بقاع متبرکه استان های سیل زده کشور خسارت وارده شده است.

به گفته وی بیشتر مساجد و بقاع متبرکه خسارت دیده ناشی از سیلاب در استان لرستان به ویژه شهرهای معمولان و پلدختر بوده است.

وی با بیان اینکه پس از فروکش کردن سیلاب کار بازسازی مساجد و بقاع متبرکه شروع می شود، افزود: هزینه بازسازی و نوسازی مساجد خسارت دیده در مناطق سیل زده با کمک های مردمی تامین می شود.

معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه کشور در ادامه با اشاره به اینکه بقاع متبرکه و حرم امامزادگان به عنوان قطب های فرهنگی کشور محسوب می شوند و مردم در کنار آن ها به آرامش می رسند بر مشارکت آحاد مردم برای بازسازی اماکن مذهبی آسیب دیده از سیل تاکید کرد.

کاروان کمک های اهدایی خیرین، واقفان و موقوفه های کشور روز چهارشنبه شامل ۴۱ هزار بسته بهداشتی، غذایی و لوازم ضروری منزل با حضور معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه کشور با  ۱۲ دستگاه وانت و کامیون از حرم مطهر علی ابن مهزیار اهوازی (ع) به مناطق سیل زده خوزستان ارسال شد.

حدود ۴۰۰ هزار نفر از ساکنان شهرها و روستاهای حاشیه رودخانه های کرخه، دز و کارون در  ۱۲ شهرستان خوزستان در معرض سیلاب ناشی از طغیان این رودخانه های کرخه، کارون و دز قرار گرفتند.

سیلاب در خوزستان تاکنون ۱۲۵ هزار میلیارد ریال به بخش های اقتصادی، زیربنایی، کشاورزی و مردم خسارت زده است.

استاندار خوزستان گفته است در سه روز آینده با فروکش کردن سیلاب، خوزستان از حالت بحران و وضعیت اضطراری خارج می شود و رفته رفته ساکنان سیل زده به خانه و کاشانه خود باز می گردند.

بر اساس اعلام جمعیت هلال احمر خوزستان، هم اکنون تنها حدود چهار هزار نفر از ساکنان روستایی مناطق سیل زده خوزستان در ۳۲ اردوگاه اسکان موقت به سر می برند.

منبع:شیستان

مربوطه به : أماكن مذهبيمساجداخبار ویژهاخبارپایگاهاخبار

کلمات کلیدی:

کانال تلگرام بقاع نیوز امامزادگان

RSS

دیدگاه شما :