کدخبر : 22976 |

دهه تکریم و غبارروبی مساجد فرصتی برای احیای کارکردهای مسجد


حجت الاسلام«احمد تقوا» کارشناس در حوزه دین با اشاره به اینکه دهه تکریم مساجد فرصتی برای همدلی و مودت میان کارگزاران و نمازگزاران است، گفت: باید از فرصت این ایام علاوه بر آماده سازی مساجد برای ماه رمضان باید در جهت احیای کارکردهای مسجد نیز استفاده کرد.

حجت الاسلام«احمد تقوا» با اشاره به نامگذاری روز هفتم دهه تکریم و غبارروبی مساجد با عنوان«مسجد،کانون تزکیه و تعلیم»،گفت:دهه تکریم و غبارروبی مساجد،فرصتی برای آشتی مردم با خانه های خدا و بهترین زمان برای این موضوع است که مردم احساس نزدیکی به  مسجد داشته و با حضور فیزیکی و عملی در خانه های خدا زمینه ساز رونق مساجد شوند.

این کارشناس در حوزه دین با اشاره به اینکه مساجد پایگاهی هستند که قابلیت های مربوط به فطرت و اتحاد در آنها گسترش می یابد، اظهار کرد: این ایام فرصتی برای همدلی و مودت میان امام جماعت، نمازگزاران و مسجد است، بنابراین علاوه بر آماده سازی مساجد برای ماه میهمانی خدا، باید از این فرصت برای احیای کارکردهای مساجد هم بهره برد.

 

تقوا با اشاره به اینکه روشهای قدیمی از جمله سخنرانی و خطابه در حال حاضر آثار عملیاتی خود را از دست داده اند، تصریح کرد: امروز مردم به دنبال عملگرایی هستند،توقعی که از روحانیون دارند، این است که خود را وقف مشکلات مردم کنند و به فرموده امام علی(ع) «طبیب الدوار» باشند. یکی از نقاط قوت روحانیت در سیل اخیر  حضور برای رفع مشکلات مردم است که اهتمام به این موضوع تاثیر بسیار عمیقی بر مردم داشته است.یادگیری معارف اهل بیت(ع) و بیان آنها موجب می شود که مردم خود به خود جذب مساجد شوند. بنابراین بیان قرآن، تفسیر،نهج البلاغه در مساجد گره از مشکلات انسان‌ها باز می‌کند.در واقع بزرگترین سرمایه برای جذب افراد به خانه های خدا ترویج معارف اهل بیت(ع) برای مردم در خانه های خدا است.

 

این کارشناس در حوزه دین با اشاره به اینکه امام مسجد باید ساعت ها در مسجد حضور داشته باشد،خاطر نشان کرد: امیرالمومنین علی(ع) فرمودند:«نمی توانم، دلخوش باشم که مردم به من بگویند امیرالمومنین و شریک مشکلات مردم نباشم». پیامبر گرامی اسلام(ص) و ائمه اطهار(ع) همواره سپر بلا بودند و سیره این بزرگواران امروز باید مورد توجه مسئولین مساجد باشد. در جامعه امروزی اگر کسی بتواند فرصت خدمتگزاری و رفع محرومیت را به دست آورد، مردم به او اعتماد می کنند.

 

تقوا با اشاره به اینکه روحانیت می توانند در سنگر مساجد مردم را بسیج عمومی کنند، خاطر نشان کرد: حرکت های جدیدی که آستان قدس رضوی و بسیج مستضعفان در زمینه اردوهای جهادی در مساجد انجام می دهند،موضوعی است که باید در حوزه های علمیه و مساجد مورد توجه قرار گیرد و طلاب باید از طریق هسته های جهادی به مناطق محروم رفته و به مستضعفین رسیدگی کنند. این حرکت ها در مساجد هم باید رونق یابد.

 

این کارشناس در حوزه دینی اظهار کرد: معتقدم، مساجد باید در حوزه های پزشکی، ترک اعتیاد، ازدواج آسان و تبیین معارف دینی گام های اثرگذار بردارند و زمینه ساز اعتماد مردم شوند.

منبع:شبستان

مربوطه به : أماكن مذهبيمساجداخبار ویژهاخبارپایگاهاخبار

کانال تلگرام بقاع نیوز امامزادگان

RSS

دیدگاه شما :