کدخبر : 24923 |

دو گفتار از آیت الله محمدی ری شهری


آیت الله ری شهری با بیان اینکه نفس مطمئنه در وجود انسان کامل تجلی می یابد، گفت: انسان صالح تشنه دریافت حق است.

نفس مطمئنه در وجود انسان کامل تجلی می یابد

به گزارش بقاع خبر به نقل از رسا، آیت الله محمد محمدی ری شهری نماینده مجلس خبرگان رهبری، شنبه پیش از آغاز درس خارج فقه که در مدرسه علمیه حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) برگزار شد، گفت: عبادالصالحین مراتب و نشانه هایی دارند.

وی افزود: به هر میزان آدمی از ادراکات و مفاهیم مفیدتری برخوردار باشد به همان مقدار قلبش سالم‌تر و صالح‌تر خواهد بود.

آیت‌الله ری‌شهری درباره احساسات قلب سلیم صالحان، ابراز کرد: صالحان در مراتب بالای صلاح هستند در میان احساسات قلبی اصلی ترین و مهمترین آنان را که سراسر حق است درک می کنند.

نماینده مجلس خبرگان رهبری ادامه داد: مقصود از احساسات سازنده و سودمند قلبی همان احساس تمایل به حق است، کسی که قلب سلیم دارد تمایل به شنیدن و دیدن حق دارد؛ چنین انسانی ظرفیت روحی اش برای احساساتی که وارد قلبش می شود وسعت پیدا می کند.

وی افزود: بهترین قلب قلبی است که بیشترین ظرفیت را داشته باشد چنین قلبی شرح صدر دارد. زمانی که خداوند متعال خیر کسی را بخواهد ظرفیت اسلام پذیری او زیاد می شود؛ مقصود از اسلام تسلیم شدن در برابر حق است.

آیت‌الله ری شهری اضافه کرد: کسی که قلب سلیم دارد در برابر اسلام تسلیم است. زمانی که انسان ظرفیتش بالا برود قلبش به حق گویی باز می شود و دلش با حق گره می خورد در نتیجه به حق عمل می کند زمانی که انسان هر نوع حقی برایش سنگین نشد در زمره مسلمانان کامل قرار می گیرد، مسلمان کامل با همه وجود تسلیم حق است.

نماینده مجلس خبرگان رهبری در پایان خاطرنشان کرد: قلبی که به دنبال حق است آن قلب سالم است چنین قلبی با حق آرام می گیرد و به آن نفس مطمئنه می گویند./۸۱۳/پ۲۱۰/ب

بندگان صالح دارای قلب سلیم هستند

ایشان یکشنبه نیز پیش از آغاز درس خارج فقه که در مدرسه علمیه حضرت عبدالعظیم حسنی (ع) برگزار شد، گفت: مهمترین ویژگی بندگان صالح خداوند سلامت قلب است.

وی درباره علامات صحت و سلامت قلب، بیان داشت: یکی از نشانه های قلب سلیم ادراکات بیشتر قلبی است.

نماینده مجلس خبرگان رهبری ادامه داد: همانگونه که انسان ادراکات ظاهری دارد دارای یک سلسله ادراکات باطنی نیز هست البته کسانی که دارای قلب سلیم کامل هستند.

آیت الله ری شهری با استناد به روایات مبنی بر اینکه قلب آدمی چشم دارد، اظهار داشت: همچنین در روایاتی دیگر آمده که قلب آدمی گوش هم دارد، کسانی که از سلامت قلب برخوردار هستند با گوش دل یک سلسله ادراکات باطنی را می شنوند.

وی با بیان حدیثی از امام صادق(ع)، گفت: حضرت فرمودند: دل انسان دو گوش دارد که یکی روح ایمان نام دارد و با آدمی نجوای خیر می‌کند و تشویق می کند تا انسان عمل صالح انجام دهد و گوش دیگر یسار است که شیطان از طریق آن انسان را دعوت به شر می کند.

نماینده مجلس خبرگان رهبری ادامه داد: اگر شیطان بر انسان غلبه کند رفتار و عملکرد او شیطانی می شود اما برعکس اگر روح ایمان برانسان غالب شود آدمی رفتار مومنان خواهد داشت.

آیت الله ری شهری اضافه کرد: برای رسیدن به قلب سلیم تلاش و کوشش باید کرد. انسان مومن با توجه به ندای فرشته درونی است که اعمال شایسته انجام می دهد.

انتهای پیام/

 

 

مربوطه به : أماكن مذهبيفرهنگیدین و اندیشهعلماامامزادگاناخبارپایگاهاخبار

کلمات کلیدی: , , ,

کانال تلگرام بقاع نیوز امامزادگان

RSS

دیدگاه شما :