کدخبر : 22558 |

دایره‌المعارف بقاع متبرکه کشور تدوین می‌شود


مدیر کل بقاع متبرکه و اماکن مذهبی سازمان اوقاف و امور خیریه از تهیه و تدوین دایره‌المعارف بقاع متبرکه و امامزادگان واجب‌التعظیم کشور خبر داد.

به گزارش بقاع نیوز به نقل از روابط عمومی سازمان اوقاف و امور خیریه، حجت‌الاسلام‌والمسلمین محمد نوروزپور با اعلام این خبر اظهار کرد: پیشتر کتاب‌های پراکنده‌ای در زمینه اطلاعات مربوط به امامزاده‌ها به صورت استانی تهیه شده بود. ما کارشناسان خبره و اهل فن را برای ویرایش دوباره اطلاعات موجود به کار گرفته‌ایم که ان‌شاءالله دایره‌المعارف جامع و کامل‌تری در سال آینده آماده انتشار خواهد شد.

وی ادامه داد: دایره‌المعارف بقاع متبرکه شامل شجره‌نامه‌ها، زندگی‌نامه‌ها و کرامات امامزادگان، موقعیت مکانی بقعه و خدمات امام‌زادگان و اطلاعات مهم دیگر می‌شود.

نوروزپور همچنین یادآور شد: اطلاعات موجود در دایره‌المعارف در پرتال جامع امام‌زادگان نیز بارگذاری خواهد شد تا مردم علاوه بر کتاب و لوح فشرده، از طریق اینترنت هم به این اطلاعات دسترسی داشته باشند و بدانند که کرامات امام‌زاده‌ها چه بوده است، این امام‌زادگان از کجا و برای چه کاری آمده‌اند و یا نحوه شهادتشان چگونه بوده است.

مدیر کل بقاع متبرکه و اماکن مذهبی سازمان اوقاف و امور خیریه در بخش دیگری از سخنانش تصریح کرد: بسیاری از امام‌زاده‌ها برای تبلیغ دین و به درخواست خود مردم به ایران آمده بودند. مثلا در مشهد اردهال از توابع کاشان ما امام‌زاده علی بن باقر(ع) را داریم که خود مردم کاشان رفتند خدمت امام باقر(ع) و از ایشان درخواست کردند برای این که احکام دین و مسائل قرآن و اهل بیت(ع) را یاد بگیریم، شما مبلغی را برای ما بفرستید که امام باقر(ع) فرزندشان؛ علی بن باقر را فرستادند. ایشان در آن منطقه مشغول تبلیغ دین اسلام شدند تا این که به شهادت رسیدند.

وی اضافه کرد: خوب است که مردم عزیزمان با خدماتی که در جوار امام‌زادگان ارائه می‌شود، آشنا شوند. بسیاری نمی‌دانند ما در قم در جوار بقعه‌ای مدرسه قرآنی داریم یا در همدان در کنار امام‌زاده عبدالله مرکز تخصصی حفظ قرآن داریم. لذا این خلأ وجود داشته است و ما وظیفه داریم این اطلاعات و آمار را جمع آوری کنیم و در اختیار عموم مردم بگذاریم.
انتهای پیام/

مربوطه به : فرهنگیادبیات و نشراخبارپایگاهاخبار

کلمات کلیدی:

کانال تلگرام بقاع نیوز امامزادگان

RSS

دیدگاه شما :