کدخبر : 22546 |

ویژه ‌برنامه‌های هفته ولادت حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) تشریح شد


ویژه ‌برنامه‌های هفته ولادت حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) با حضور جمعی از خبرنگاران توسط معاون فرهنگی این آستان مقدس تشریح شد.

به گزارش بقاع نیوز به نقل ازشبستان، عباس سلیمی در نشست خبری «ویژه‌برنامه‌های هفته ولادت حضرت عبدالعظیم حسنی(ع)» که در این آستان مقدس برگزار شد، با تبریک ولادت حضرت عبدالعظیم حسنی(ع)، گفت: حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) در ۴ ربیع سال ۷۳ هجری در مدینه متولد شدند و پس از ۷۵ سال سن در شهرری وفات کردند.

معاون فرهنگی آستان مقدس حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) با بیان اینکه هجرت حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) از مدینه به شهرری نعمت و منت عظیمی برای مردم این شهر بود، افزود: حضرت مورد اعتماد امام هادی(ع) و بسیار ولایتمدار بودند، به برکت بعد علمی حضرت و شخصیت ارزشمند ایشان ما شاهد گسترش مراکز علمی همچون حوزه علمیه، دانشگاه و مراکز آموزشی فراوان و رواج علم و معرفت در آستان مقدس و شهرری هستیم.

سلیمی با اشاره به جایگاه حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) کرد: امام هادی(ع) درباره جایگاه ایشان می‌فرمایند ثواب زیارت ایشان همچون ثواب زیارت امام حسین(ع) است. خدمت افتخاری در این آستان مقدس توفیق بزرگی است که امروز بسیاری از افراد در پست‌های و جایگاه‌های مهم کلیدی آن را نصیب خود کرده اند.

معاون فرهنگی آستان مقدس حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) با اشاره به این بیان رهبر معظم انقلاب که ری به واسطه حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) قبله تهران است، اظهار کرد: امتیاز برنامه‌های امسال هفته ولادت حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) تقارن آن با ۴۰ سالگی انقلاب اسلامی است که باید این واقعه مهم را نیز در نظر گرفت. امروز دشمنان شمشیرهای خود بر علیه ملت ایران را از رو بسته‌اند زیرا آنها انتظار نداشتند که انقلاب به ۴۰ سالگی برسد.

وی با اشاره به برنامه‌های هفته ولادت در روز یک‌شنبه ۱۸ آذر، عنوان کرد: عیادت از بیماران بستری در بیمارستان در تالار شیخ صدوق، برگزاری محفل انس با قرآن کریم در مدرسه پسرانه حکمت، برگزاری محفل انس با قرآن کریم ویژه بانوان در تالار شیخ صدوق، از جمله برنامه‌های هفته ولادت است.

سلیمی افزود: همچنین حضور تعدادی از خادمان آستان مقدس در مدارس، دیدار روحانیون شهرستان ری با تولیت آستان در تالار شیخ صدوق، برگزاری مراسم جشن تکلیف در مصلای بزرگ ری از ساعت ۹ تا ۱۱، دیدار قاریان، مجریان، شعراء، مداحان و سخنرانان(مراسم‌های آستان مقدس با تولیت)، از دیگر برنامه‌های هفته ولادت حضرت در تاریخ دوشنبه ۱۹ آذر است.

معاون فرهنگی آستان مقدس حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) درباره برنامه‌های ولادت آستان در روز سه شنبه ۲۰ آذر، اظهار کرد: جشن خردسالان مرکز آموزش قرآن کریم در تالار شیخ صدوق(ره) ساعت ۱۵، آئین تعویض پرچم گنبد حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) همراه با جمع‌خوانی خدام حرم با حضور خادمین بقاع متبرکه شهرستان ری و اوقاف از دیگر برنامه‌های این روز است.

وی درباره ویژه برنامه شب ولادت حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) ابراز کرد: این مراسم که روز سه‌شنبه ۲۰ آذر پس از نماز مغرب و عشاء و در مصلی بزرگ ری برگزار می‌شود، با تلاوت آیات قرآن کریم توسط آقای رضا صباغی، قرائت زیارتنامه توسط آقای زین العابدین فر، مدیحه‌سرایی توسط محمدرضا غلامرضازاده، شعرخوانی صابر خراسانی و سخنرانی حجت الاسلام والمسلمین مسعود عالی همراه خواهد بود.

سلیمی افزود: استقبال از مسافران در فرودگاه بین‌المللی امام خمینی توسط خدام آستان مقدس یک شیفت و ۲۰۰۰ هزار شاخه گل رز، بازدید رایگاه موزه و بازدید از خانه علم و آسمان نما با تخفیف ۵۰ درصدی از ساعت ۸ تا ۱۸، بازدید عمومی از مخزن کتابخانه از ساعت ۹ تا ۱۲، آئیین بازدید عمومی از کارگاه ساخت ضریح جدید حضرت از ساعت ۱۴ تا ۱۷، جشن هیات نوباوگان حسینی با حضور فرزندان شهدای مدافع حرم ساعت ۱۵ در تالار شیخ صدوق، محفل ویژه انس با قرآن در شبستان امام خمینی(ره) پس از نماز مغرب و عشاء، ویزیت رایگان مراجعان دارالشفاء کوثر آستان در روز ولادت از دیگر برنامه‌های آستان به تاریخ ۲۱ آذر است.

معاون فرهنگی آستان مقدس حضرت عبدالعظیم حسنی(ع)، درباره برنامه‌های دیگر هفته ولادت به تاریخ ۲۲ آذر، عنوان کرد: گل افشانی و عطرافشانی قبول شهداء مدفون در آستان مقدس و برگزاری ویژه برنامه‌گرامیداشت شهداء مدفون در آستان مقدس و شهدای مدافع حرم در تالار شیخ صدوق با سخنرانی، مداحی و اجرای تواشیح؛ قرائت دعای کمیل و سخنرانی حجت الاسلام والمسلمین دکتر رفیعی پس از نماز مغرب و عشاء از دیگر برنامه‌های این روز است.

وی افزود: روز جمعه ۲۳ آذر قرائت دعای ندبه، سخنرانی حجت الاسلام والمسلمین دکتر رفیعی، مداحی سید مهدی میرداماد در مصلای بزرگ ری در ابتدای صبح و محفل انس با قرآن کریم و سخنرانی معاون فرهنگی و امور زائران آستان پس از نماز مغرب و عشاء از دیگر برنامه‌های هفته ولادت خواهد بود.

سلیمی در ادامه تشریح برنامه‌های هفته ولادت، بیان داشت: روز ۲۴ آذر عیادت از بیماران بستر در آسایشگاه کهریزک، مراسم جشن تکلیف در مصلای شهری، سخنرانی ویژه بانوان با عنوان بانوان راوی حدیث در عصر عبدالعظیم حسنی(ع) توسط سرکار خانم فخر روحانی را در پیش رو خواهیم داشت.

معاون فرهنگی آستان مقدس حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) افزود: ویژه برنامه دیگری به مناسبت ولادت حضرت امام حسن عسکری به تاریخ ۲۵ آذر پس از نماز مغرب و عشا با سخنرانی حجت الاسلام والمسلمین حسینی قمی و مداحی مهدی سلحشور در آستان برگزار می‌شود.

وی درباره برنامه‌های دیگری که به صورت مستمر در طول هفته گرامیداشت ولادت حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) برگزار می‌شود، اظهار کرد: پخش زنده ویژه برنامه‌ هفته ولادت از شبکه قرآن، دیدار مدیران و تعدادی از پرسنل آستان مقدس با علماء و مراجع عظام، اجتماع هیات مذهبی شهرستان ری و تهران در صحن اصلی آستان مقدس، حضور در بقعه امامزادگان شهرری و اهداء پرچم آستان، اهداء پرچم آستان به برخی ارگان‌ها و سازمان‌ها، مسابقه طرح حفظ پیام امام رضا(ع)، تلاوت هزاران ختم قرآن کریم اهداء به حضرت عبدالعظیم حسنی(ع)، برگزاری نمایشگاه عکس رضوی، اقامه نماز‌ها جماعت در بخش‌های مختلف آستان، برگزاری مسابقات فرهنگی در شبکه‌های اجتماعی آستان، برگزاری مسابقه فرهنگی از کتاب حکمت‌نامه حضرت عبدالعظیم حسنی(ع)، برگزاری مراسم جشن تکلیف از دیگر برنامه‌های مستمر در این هفته خواهد بود.

مربوطه به : أماكن مذهبياخبار ویژهاخبارپایگاهاخبار

کلمات کلیدی:

کانال تلگرام بقاع نیوز امامزادگان

RSS

دیدگاه شما :