کدخبر : 22244 |

معمار اراکی،کسی که گنبد مسجد شاهزاده محمد هفت عمارت اراک را در سن ۱۶ سالگی ساخته است


داوود کمره ای معمار ۵۰ ساله اراکی، سالهاست مرمت و ساخت گنبد و گلدسته مساجد را انجام می دهد. عشق به اهل بیت و کراماتی که از اهل بیت دیده، باعث شده است تا هر جا سخنی از مرمت و بازسازی بقعه ها و اماکن متبرکه باشد، پیش قدم شود.

خبرنگار بقاع نیوز با او درباره فعالیتش در این عرصه به گفتگو نشسته که حاصل این گفتگو را در زیر می خوانید.

خیلی کوچک بود که به عنوان شاگرد نزد اوستا معمار حاج اصغر در شهر اراک مشغول به کار شد. کمره ای از آن روزها می گوید: «۱۵ و ۱۶ ساله بودم که کار با اوستا اصغر را شروع کردم. همراه با حاج اصغر کارهای معماری بازار، مساجد و امامزاده ها را انجام می دادیم. علاقه ام به یاد گیری باعث شد تا خیلی زود در کارم مهارت پیدا کنم. اغلب کارهای سازه فلزی گنبدها و گلدسته ها را من انجام می دادم.»

وی حرف هایش را ادامه می هد: «آن روزها همیشه در حیران بودم که حاج اصغر بودجه ای ندارد، چرا هیچ وقت در کار معطل نمی ماند. هر بار او بی آنکه برنامه ریزی مالی داشته باشد کارهای عمرانی مساجد و اماکن متبرکه را قبول می کرد و قبل از آنکه کار را شروع می کرد مصالح مورد نیاز ساخت و ساز مانند آهن ، سیمان و … که اغلب نذری بود، تامین می شد.»

کمره ای وقتی ۱۶ سال داشت اولین گنبد را ساخت. او می گوید: «جوشکاری گنبد مسجد شاهزاده محمد هفت عمارت اراک را وقتی ۱۶ سال داشتم انجام دادم. هر بار که مرمت و ساخت گنبد یا گلدسته ای را قبول می کردم احساس می کردم دینی که نسبت به اهل بیت دارم را ادا می کنم.دستمزدی که برای مرمت و ساخت مساجد دریافت می کردم برکت زیادی داشت.»

کمره ای علاوه بر گنبد مسجد شاهزاده محمد اراک، گلدسته های مسجد جمال آباد از توابع اراک را هم ساخته است. او از خاطره ای که در زیارت مرقد مطهر امام حسین (ع) دارد می گوید: « در طول جنگ تحمیلی بارها مجروح شده بودم، از همان زمان آرزوی رفتن به کربلا را داشتم. یک شب بعد از نماز به درگاه خدا گریه کردم، از امام حسین (ع) خواستم مرا هم بطلبد به زیارتش بروم. فردای همان روز دوست دوران جنگم که مدتها بود از او خبری نداشتم با من تماس گرفت و گفت: «پدرم در بین الحرمین دفن شده است. او در کربلا خانه ای دارد که برای اسکان جانبازان در مدت اقامت در کربلا اختصاص داده است. اگر می خواهی بروی کربلا چون جانباز هستی می توانی در آن خانه اقامت کنی.»

کمره ای حرف هایش را ادامه می دهد: « هنوز هم در حیرتم چگونه بلیط و ویزای سفرم جور شد. با پسرم به کربلا رفتیم. به لطف و عنایت امام حسین(ع) نه تنها مرقد مطهر امام حسین(ع) را زیارت کردم بلکه توفیق کمک به معمارانی که اطراف حرم مشغول فعالیت بودن هم نصیبم شد.»

وی داشتن فرزندان صالح و آرامشی که در زندگی دارد را از برکت حضور در فعالیت های عمرانی اماکن متبرکه می داند و می افزاید: « وقتی ما به ائمه نزدیک شویم آنها هم توجه ویژه ای به ما می کنند. هر بار تصمیم گرفتم ساخت و ساز و معماری اماکن مقدس را بر عهده بگیرم حضور اهل بیت در زندگی ام را احساس کردم. آرامشی که امروز در زندگی دارم از لطف و توجه اهل بیت است.»

انتهای پیام/

معصومه ماه پیکر

 

مربوطه به : اخبارپایگاهفرهنگیهنرمندانکرامات (شفایافتگان)خادمینهنرمنداناخبار

کلمات کلیدی:

کانال تلگرام بقاع نیوز امامزادگان

RSS

دیدگاه شما :