کدخبر : 22261 |

مراسم برپایی سفره حضرت رقیه (س) همزمان با شب شهادت دردانه ابا عبدالله حسین (ع) هم اکنون در صحن سیده ملک خاتون


مراسم برپایی سفره حضرت رقیه (س) همزمان با شب شهادت دردانه ابا عبدالله حسین (ع) با حضورکودکان ٣تا ٧ هم اکنون در صحن امامزاده سیده ملک خاتون در حال برگزاری می باشد.

به گزارش خبرنگار بقاع نیوز از آستان مقدس سیده ملک خاتون س، صحن امامزاده سیده ملک خاتون(س) در شب شهادت حضرت رقیه (س) میزبان کودکان ۳ تا ۷ ساله ای بود که با برپایی سفره حضرت رقیه(س) شهادت دخت سه ساله امام حسین(ع) را به سوگ نشستند.

حجت الاسلام حسن عباسیان معاون فرهنگی و اجتماعی اداره اوقاف و امور خیریه جنوب شرق تهران در این مراسم ضمن سخنرانی درباره واقعه عاشورا و حضور اهل بیت امام حسین (ع) در کنار امام به نحوه به شهادت رسیدن حضرت رقیه (س) اشاره کرد و گفت: « اشکی که به یاد مظلومیت امام حسین (ع) و اهل بیتش ریخته می شود ثواب شهید را می برد. حضرت رقیه(س) با دیدن سر بریده پدر درون طشت آنقدر گریه کرد تا به شهادت رسید و این رذالت دشمنان امام حسین (ع) را نشان می دهد.»

حجت الاسلام عباسیان برپایی سفره حضرت رقیه((س) را در معرفی نقش آن حضرت در واقعه عاشورا موثر دانست و به خبرنگار بقاع نیوز گفت: «مراسم برپایی سفره حضرت رقیه (س) به منظور گرامیداشت شهادت دخت سه ساله امام حسین (ع) در شب شهادت آن حضرت در بیشتر بقاع متبرکه برگزار شد.

امامزاده سیده ملک خاتون(س) به عنوان یکی از بقاع شاخص شهر تهران، امروز به همت مدیریت آستان میزبان کودکانی است که برای عزاداری شب شهادت حضرت رقیه (س) گرد هم جمع شده اند. معتقدم این مراسم هم باید مانند مراسم شیرخوارگان حسینی جهانی شود.»

معاون فرهنگی و اجتماعی اداره اوقاف و امور خیریه جنوب غرب شهادت حضرت رقیه(س) را موجب ایجاد تحول عظیم در جهان اسلام دانست و افزود: « تا قبل از شهادت حضرت رقیه(س)شهر شام، بلاد کفر بود. بعد از شهادت حضرت رقیه (س) شهر شام رفته رفته از کفر بودن خارج شد. چرا که قبر مطهر حضرت رقیه (س) مقبره ای شد برای زیارت مسلمین و هر کجا که مقبره امامزاده گان است مرکز فعالیت های دینی و اسلامی هم در آنجا است.»

برگزاری برنامه هایی مانند سفره حضرت رقیه (س) و حضور کودکان در اینگونه مراسم ها می تواند در معرفی پیام عاشورا به کودکان موثر باشد. حجت الاسلام عباسیان آموزش تفکرات اسلامی را از سنین کودکی موثر دانست و افزود: «تفکرات دینی و اسلامی را باید از کودکی به بچه ها آموزش داد. سنین کودکی بهترین سن برای آموزش است، پس باید هدف از قیام ابا عبدالله (ع) را از کودکی به بچه ها نشان دهیم.

برگزاری اینگونه مراسم ها آن هم با حضور کودکان خردسال خود تمرین آموزش پیام های عاشورایی و اسلامی است.» عباسیان در پایان به دختران توصیه کرد: « اگر می خواهید پیرو مکتب اسلام باشید آنچه که اسلام از ما می خواهد را انجام دهید، آن این است که واجبات را به جا آورده و از محرمات دوری کنید. ما در واقعه عاشورا می بینیم که حضرت زینب(س) در آن شرایط هم نماز خود را ترک نکرد. این نشان می دهد اهمیت نماز از مهم ترین پیام های عاشورا است. دختران ما باید توجه کنند آنچه که اهل بیت از ما می خواهد را انجام دهند و آن حفظ دین و اجرای اموزه های اسلامی است.»

در ادامه مراسم سوگواری حضرت رقیه(س) کودکانی که حضور داشتند با قرائت میثاق نامه با آن حضرت عهد و پیمان بستند تا دنباله رو راه اهل بیت باشند. این مراسم با نوحه خوانی مرتضی حیدری مداح اهل بیت و اهداء هدیه به دختران خردسال به پایان رسید.

خبرنگار:معصومه ماه پیکر

عکس:محمد حامدی

 

 

مربوطه به : اخبارپایگاهاخبار

کانال تلگرام بقاع نیوز امامزادگان

RSS

دیدگاه شما :