کدخبر : 21967 |

نوای لبیک یا زینب(س) همزمان با اجرای همایش رهروان زینبی(س) در امامزاده صالح(ع) طنین انداز شد


در دوازدهمین روز از ماه محرم، بانوان با حضور در همایش رهروان زینبی گرد هم جمع شدند و با سر دادن نوای لبیک یا زینب(س) با حضرت زینب(س) بانوی بزرگ اسلام تجدید میثاق کردند.

به گزارش خبرگاربقاع نیوز، مراسم همایش پیروان زینبی(س) در دوازدهمین روز از ماه محرم با حضور بانوان، همسران و مادران شهدا در امامزاده صالح(ع) به عنوان امامزاده شاخص با سخنرانی شهاب مرادی کارشناس دینی و مذهبی برگزار شد.

حجت الاسلام علیرضا زینعلی مسئول فرهنگی و اجتماعی اداره اوقاف و امور خیریه شمیران در گفت و گو با خبرنگار بقاع نیوز گفت: «همایش رهروان زینبی هر سال ۱۲ ماه محرم با هدف معرفی واقعه عاشورا و حضرت سید الشهداء (ع) و معرفی مقام والای حضرت زینب(س) به عنوان طلایه دار این نهضت برگزار می شود.

حضرت زینب(س) با وجود مصیبت هایی که بر او در واقعه کربلا وارد شد به خوبی توانست جایگاه دین و امامت را بیان کنند.» حجت الاسلام زینعلی به خطبه ای که حضرت زینب(س) در برابر یزید داشت، اشاره کرد و افزود: «در آن زمان بسیاری از افراد نسبت به امام شبهه هایی داشتند که حضرت زینب(س) آمد و شروع به روشنگری کرد. ایشان با سخنرانی در برابر ظالم زمان خود کاخ یزید را به لرزه درآورد. اگر چه بیش از هزار سال از آن واقعه می گذرد اما هنوز نام و حرکت سیدالشهداء(ع) همچنان پایدار و اثر گذار است.»

وی در ادامه با توصیه به افراد برای حضور در مجالس مذهبی گفت: « جهان امروز به شدت با دسته های عزاداری و برپایی هیئت ها مخالف است. چرا که آمدن به این مجالس یعنی روشنگری و حرکت در راه خدا و معنویات. شبهاتی است که بانوان در مکتب اسلامی مورد کم لطفی قرار گرفته اند. حال آنکه بسیاری از مولفان دینی و بزرگان ما از بانوان هستند. حضرت زینب((س) به عنوان مظهر شجاعت، معرفت دینی و صبر نه تنها الگوی بانوان بلکه الگوی همه ما است.» امروزه بسیاری از برنامه های فرهنگی و دینی و مذهبی در بقاع متبرکه برگزار می شود.

مسئول فرهنگی و اجتماعی اداره اوقاف شمیران با اشاره به نقش اماکن متبرکه در برگزاری اینگونه برنامه ها گفت: « امامزادگان محل رجوع همه اقشار است. افرادی با ظاهری نامناسب هم به امامزاده می آید، برگزاری این مراسم ها در جوار امامزادگان واجب التعظیم باعث می شود این افراد هم از مراسم ها و برنامه ها بهره مند شوند.»

در حاشیه این مراسم حجت الاسلام عبدالعلی گواهی مدیر آستان امامزاده صالح(ع) هم در جمع خبرنگاران حاضر شد و ضمن اشاره به برگزاری همایش رهروان زینبی با توصیه به دختران و بانوان برای پیروی از حضرت زینب(س) گفت: « مهم ترین ویژگی حضرت زینب(س) در ولایت مداری ایشان بود. حضرت زینب(س) هیچگاه از امام زمانش جدا نشد چه در زمانی که حضرت علی (ع) امام بود و چه در زمان امام حسن(ع) و چه در زمان امام حسین(ع)، ایشان در واقعه کربلا در کنار برادر ماند و در زمانی که دشمن خیمه ها را آتش زد از امام سجاد (ع) کسب تکلیف کرد که این نشان از ولایت مداری ایشان داشت. بانوی بزرگ اسلام حتی زمانی که دشمن به او گفت: دیدید خدا با شما چه کرد. در پاسخ فرمودند من جزء زیبایی و عشق بازی با خدا ندیدم و این یعنی همه کارهای ایشان برای رضای خدا بود.

گرامی افزود:توصیه ام به دختران و بانوان این است که پیرو راه آن حضرت باشند. یقیننا الگو پذیری از غربی ها نمی تواند انسان را به کمال و سعادت و انسانیت برساند، بلکه موجب بدبختی فرد می شود.»

حجت الاسلام سید هاشم حسینی معاون فرهنگی و اجتماعی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان تهران هم وجود حضرت زینب(س) را در ماندگار شدن واقعه کربلا موثر دانست و گفت: «حضور بانوان در این همایش معرف جدیت حضرت زینب(س) در معرفی اسلام است. حضرت زینب(س) وقتی می خواست در کاخ یزید سخنرانی کند. یزید به اطرافیانش گفت: «فرزندان علی (ع) خوب سخنرانی می کنند و اگر صحبت کنند بنیان ما را درهم می آمیزند.» اطرافیان یزید به او گفتند: اینها چندین شبانه روز در اسارت بودند و توان صحبت ندارند، بگذارید سخن بگویند. حضرت زینب (س) با وجود مصیبت هایی که دیده بود آن روز با سخنرانی در مقابل یزید بدترین لحظات را به فرصت تبدیل کرد.

وی در ادامه افزود: بانوان ما باید از مکتب حضرت زینب(س) ولایت مداری، استقامت، صبر و خویشتن داری را بیاموزند. دختران و بانوان ما با رعایت حجاب و عفاف می توانند دنباله رو راه زینب(س) باشند.» همایش رهروان زینبی (س) نه تنها فرصتی برای معرفی حضرت زینب(س) بود بلکه بانوان با حضور در این مراسم و سر دادن ندای لبیک یا زینب(س) با بانوی بزرگ واقعه کربلا عهد و میثاق بستند.

حجت الاسلام شهاب مرادی کارشناس دینی و مذهبی در این مراسم با اشاره به شخصیت والای آن حضرت گفت: «نگاهی که به حضرت زینب(س) وجود دارد بانویی است مصیبت دیده که به اسارت در آمده است. شان و منزلت حضرت زینب(س) بسیار والاست. حقیقت درباره حضرت زینب (س) این است که ایشان بانویی بودند که در واقعه کربلا کنار برادر بود. او بانوی عالمه ای است که عظمتش قابل تصور نیست، عظمت او باید معرفی شود. ما باید نگاه او به زندگی را نشان دهیم که در برابر دشمن سر خم نکرد. نگاه او یک نگاه متعالی است که باید آن را یاد بگیریم و در آن مسیر حرکت کنیم. حضرت زینب(س) در همه حال به گونه ای سخن می گوید که تمام جامعه زمانش در برابر او سکوت می کنند. این صلابت و عظمت آن حضرت را نشان می دهد که ناشی از نگاه او به زندگی است.»

در خاتمه مراسم نظرات حاضران در مراسم را هم درباره واقعه عاشورا و کربلا شنیدیم. سید ابوالقاسم اعرابی یکی از حاضران که کارمند بازنشسته صدا وسیما معتقد بود: «جوانان با پیروی از امام حسین (ع) می توانند به سعادت برسند. متاسفانه برخی از افراد تنها حضور در هیئت ها و مجالس عزاداری را وظیفه خود می دانند، حال آنکه باید به پیامی که واقعه کربلا برای ما دارد توجه کنیم. امام به همراه یارانش در شرایطی که تیرهای دشمن به آنها نشانه می رفت نماز را برپا کردند، این کار امام اهمیت برپایی نماز را نشان می دهد. ما به عنوان رهروان امام حسین در هر شرایطی نباید نماز را کوچک بشماریم.»

اعرابی در ادامه با اشاره به موضوع اصراف در برخی از مراسم های عزاداری اباعبدالله حسین (ع) افزود: «در برخی از مجالس عزاداری شاهد هستیم غذایی که به عنوان نذری پخته می شود اصراف شده و چه بسا بخشی از آن دور ریخته می شود. با فرهنگ سازی می توان بخشی از نذورات را صرف هزینه ازدواج یا تحصیل جوانان کرد و جلوی اینگونه اصراف ها را گرفت.»

انتهای ییام/

خبرنگار:معصومه ماه پیکر

عکاس:رضا قرایی

مربوطه به : أماكن مذهبيشهدااخبار ویژهاخبارپایگاهاخبار

کلمات کلیدی:

کانال تلگرام بقاع نیوز امامزادگان

RSS

دیدگاه شما :