کدخبر : 21905 |

عملیات سنگ فرش صحن باب الغیبه حرم امامین عسکریین (ع) به پایان رسید


همزمان با فرا رسیدن ماه محرم به همت مهندسان و استادکاران ایرانی کار سنگ فرش صحن باب الغیبه (قسمت ورودی زائران) در حرم مطهر امامین عسکریین (ع) در شهر سامرا به مساحت ۲ هزار و ۵۰۰ متر مربع به پایان رسید.

به گزارش بقاع نیوز،رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات سامرا با اعلام این خبر گفت: «حرم مطهر عسکریین خانه پدری امام عصر (عج) است که به دلیل حضور چندین ساله تکفیری های داعش غبار مظلومیت و ویرانی بر این حرم مطهر نشسته بود که دل هر زائری را به درد می آورد. از این رو بر اساس رهنمودهای رهبر معظم انقلاب و علمای دینی، جهت زدودن غبار مظلومیت از این عتبه مقدس و توسعه آن عملیات سنگ فرش آن را در دستور کار خود قرار دادیم.»

وی با اشاره به اینکه کف حرم تا پیش از این عملیات، سیمانی بود و سطح نا همواری داشت، گفت: «اکنون صحن باب الغیبه که ورودی اصلی حرم و محل بیتوته و استراحت بسیاری از زائران است با سنگ های مرغوب و زیبای ایرانی مفروش شده است.» در عملیات سنگ فرش این صحن که دو ماه به طول انجامید نیروهای فنی و استادکارانی از استان های خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، قم، گلستان و سمنان مشارکت داشتند.

سامرا مدفن امام هادی (ع)) و امام حسن عسکری (ع) است که به حرم امامین عسکریین علیهم السلام مشهور است. در کنار مضجع مطهر این دو امام بزرگوار، مدفن نرجس خاتون مادر امام زمان (عج) و حکیمه خاتون عمه امام عسکری(ع) هم قرار دارد. علاوه بر این بزرگواران در سامرا بیست و دو تن از امام زادگان و اعضای خانواده امام نیز دفن هستند. ۵ نفر از این ۲۲ نفر در پای قبور مطهر دفن شده اند. این بزرگواران شامل عموهای امام زمان (عج) سوسن خاتون مادر امام عسکری (ع) و دو نفر از نوادگان امام موسی بن جعفر ( مشهور به ابراهیم و محمد) هستند. این دو نفر از متولیان اولیه بقعه مطهر بودند. بقیه (۱۷ نفر ) در رواق باب المراد و باب المهدی دفن شده اند.

همچنین قبور چندین طلاب مانند میرزای شیرازی صاحب بزرگ فتوای تحریم تنباکو هم در این مکان قرار دارد. گفتنی است پس از دو واقعه تلخ انفجار در حرم مطهر امامین عسکریین (ع) توسط عناصر تکفیری، ستاد بازسازی عتبات عالیات به صورت جدی پروژه بازسازی و توسعه این حرم را در دستور کار خود قرار داد.

عملیات ساخت گنبد حرم مطهر امامین عسکریین ((ع) در سال ۸۹ کلید خورد. این گنبد که با مساحت یک هزار و ۲۰۰ متر مربع بزرگترین گنبد در اعتاب مقدسه به شمار می رود در تابستان سال ۹۱ با بیش از ۲۳ هزار خشت طلا، طلاکاری شد. پس از آن ضریح مطهر، صندوقچه های قبور و درهای حرم با همت هنرمندان ایرانی ساخته و در سامراء به بهره برداری رسید.

مربوطه به : أماكن مذهبيعتبات عالياتاخبار ویژهاخبارپایگاهاخبار

کلمات کلیدی:

کانال تلگرام بقاع نیوز امامزادگان

RSS

دیدگاه شما :