کدخبر : 21749 |

به مناسبت هفته دولت نشست خبری مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران وجانبازان شهرستانهای استان تهران با اصحاب رسانه برگزار شد


دکتر عبدالله مرتضوی با اشاره به اجرای طرح همیار جانباز و پرستاری که بنیاد اجرا می‌کند از پیشنهاد استفاده از سربازان برای کمک به جانبازان و خانواده شهدا استقبال کرد.

سربازانی که می‌توانند به جای سربازخانه در خانه جانبازان باشند!

مدیرکل بنیاد شهید و امور جانبازان و ایثارگران که در نشست خبری به مناسبت هفته دولت شرکت کرده بود در پاسخ به سوال خبرنگار بقاع نیوز که با توجه به اینکه همسران جانبازان هم اکنون به سن پیری رسیده‌اند و گاهی مراقبت ۳۰ و چند ساله از جانباز نخاعی باعث شده است که این همسر خودش آسیب ببیند و حتی نیاز به پرستار داشته باشد، آیا بنیاد نمی‌تواند با هماهنگی نیروهای مسلح از پتانسیل سربازها در سربازخانه ها استفاده کند، مثلا هفته ای یکبار سرباز به منزل آنها سر بزند و خرید منزل را انجام بدهد یا اگر قرار است به بیمارستان یا حتی برای تفریح برود این سرباز کمکشان کند و یاکمک پدر و مادر شهید که به نوعی از دست و پا افتاده اند می‌گوید:« طرح بسیار خوبی است و درحال حاضر به صورت موردی استفاده می‌شود اما به صورت فراگیر نه. ما طرحی را در بنیاد شهید و امور ایثارگران تحت عنوان مراقبت پرستاری داریم که در این طرح شاید ۸۰ درصد خود خانواده شهدا و جانبازان و ایثارگران به عنوان پرستار فرد ایثارگر که احتیاج به پرستاری دارند پیش قدم شده اند و  با آنها قرار داد بسته می‌شود و مبلغی را به عنوان حق پرستاری به آن خانواده مثلا برای مادر شهید به برادر یا خواهر شهید پرداخت می‌شود که از پدر یا مادر یا فرزند جانباز خودش نگهداری بکند تا حدودی این نقیصه ای که مد نظر شما است جبران بکند اما اگر به صورت موردی برمی خوریم که خانواده کسی را ندارد پسر و دختری نیست و اطرافیان نزدیک کسی نیست یا بعضی وقتها بچه ها فرصت ندارند اینها مواردی است که شما اشاره کردید ما داریم الان استفاده می کنیم ارتش با ما همکاری خوبی دارد و سرباز می‌فرستد،علاوه براینکه ما تحت عنوان همیار جانبازان هم افرادی داریم که به جامعه جانبازی خدمات که معمولا کسی از اعضای خانواده  نمی ‌تواند این خدمات را بدهد، ارائه می‌دهند،. همیاران جانبازان افرادی هستند که متقاضی شغل هستند البته بخشی از این همیاران خانواده جانبازان هستند که هم برایش شغلی ایجاد شده هم در کنار او خدماتی ارائه می کند و از ما حق الزحمه هم می گیرد. درباره خانواده شهدا هم اگر خانواده ها کسی را داشته باشند مثلا برادر شهید می‌گوید من حاضرم از والدینم پرستاری کنم ما هزینه ای می‌دهیم تا از پدر ومادر خودش پرستاری کند خرید و مسائل درمانی اش را دنبال کند.»

دی ان ای خانواده مفقود الاثرها

سوال بعدی خبرنگار بقاع نیوز از دکتر مرتضوی درباره مفقودالاثرها بود که با توجه به اینکه پدرو مادران و حتی خواهر و برادرهای مفقودالاثرها به سن پیری رسیده اند و احتمال از دنیا رفتنشان زیاد است آیا این خانواده ها را الزام به دادن آزمایش دی ان ای کرده اید یانه؟ یا بانکی برای ذخیره دی ان ای اینها دارید که اگر روزی پیکر این مفقود الاثرها در تفحص پیدا شد بتوانند احراز هویت شوند. حتی موردی بود که مادر شهید می گفت بچه هایم گفتند برویم ازمایش دی ان ای بدهیم و دادیم و دوماه بعد پیکر شهید احراز هویت شد. دکتر مرتضوی پاسخ می دهد:« بله هم ما آمار داریم، هم سپاه پاسداران وهم  بنیاد حفظ آثار که به این طریق پیکرهایی که تفحص می شود و اغلب فقط استخوان است اینگونه شناسایی می شود. اما پیشنهاد شما پیشنهاد خوبی است. این کار را انجام می شود اما آیا برای همه الزامی است یا نه را نمی دانم حتما بررسی می کنیم اگر همگانی نبود ما یادآوری می‌کنیم.»

علی رغم گرانی دارو داده می شود

مدیرکل امور ایثارگران شهرستانهای استان تهران در این نشست به شرح خدماتی که سال گذشته بنیاد شهید و امور ایثارگران و جانبازان به خانواده های تحت پوشش در ۱۵ شهرستان استان تهران ارائه داده است پرداخت و با اعلام این خبر که کل دیون و مطالبات درمانی جانبازان از ابتدای تشکیل بنیاد تا پایان سال ۱۳۹۵ تسویه حساب شده است. در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران که ابراز نگرانی می کرد با توجه به گران شدن دارو احتمال قطع شدن هزینه داروهای جانبازان می رود اطمینان داد:« پزشکان مجاز به تجویز داروهایی که مشابه داخلی دارند نیستند ولی داروهای داخلی بدون توجه به قیمت  به کسانی که واجد شرایط دریافت هستند داده می شود و افزایش قیمت دارو هم تاثیری برای ارائه خدمات ندارد اما با تجویزپزشک متخصص. قانون جامع خدمات خدماتی که باید به جانبازان محترم داده شود را تعریف کرده است و ما جانبازی نداریم که نیازی به داروخاص داشته و دکتر متخصص تجویز کرده باشد و ما هزینه هایش را نداده باشیم. البته پیش می آید گاهی جانباز به دلیل عدم اگاهی به دکتر عمومی مراجعه می کند و پزشک عمومی هم داروی تخصصی تجویز می کند- پزشک عمومی نباید داروی تخصصی تجویز کند- تنها بحث مقررات نیست بلکه از لحاظ علمی هم پزشکان عمومی مجاز نیستند و گاهی مفید فایده هم نیست جانباز باید به پزشک متخصص مراجعه کند و اگر دکتر متخصص دارویی تجویز کرد  اینطور نیست که ما خدمات ندهیم.»

 خانواده های جانباز متوفی

در بین خدماتی اردویی که دکتر مرتضوی اشاره کرد اردوی همسران جانباز متوفی بود که در این رابطه توضیح داد:« وقتی جانباز از دنیا می رود و علت فوتش با علت جانبازی اش مرتبط نباشد می گوییم جانباز متوفی اگر مرتبط باشد شهید محسوب می شود. همسران جانبازان در زمان حیات همسرانشان متحمل سختی هستند و وقتی جانباز متوفی می شود همسر و فرزندانشان مشکلاتشان بیشتر می شود چون احساس می کنند آن تکیه گاه و امید را از دست داده اند و برگزاری این  اردوها برایشان کمک خوبی برای بازیابی روحی و روانی و دادن انگیزه و ایجاد نشاط در این خانواده ها می شود.»

……………

راه ارتباطی مستقیم با مدیرکل بنیاد شهید و اموز ایثارگران شهرستانهای استان تهران

۰۹۹۰۲۵۲۱۵۱۹ پیامک

Abd.mortaavi@gmail.comایمیل

پیج اینستا abd.mrtzvi

مربوطه به : آخرین عناوینمعارفشهدااخبار ویژهاخبارپایگاهاخبار

کلمات کلیدی:

کانال تلگرام بقاع نیوز امامزادگان

RSS

دیدگاه شما :