کدخبر : 21687 |

زیارتگاهی در تلاقی چهار مکان زیبا و مهم/ از زادگاه شاعرآب وآینه تا بهشت کاشان


برای رسیدن به این روستا باید از شهر هفت هزارساله کاشان بگذری وپس از عبور از شهر نیاسر،جوشقان و…راهی روستای زیبای ون،بهشت کاشان ومدفن امامزاده یوسف ابن جعفرابن علی ابن ابی طالب(ع)میشوی.

برای رسیدن به این روستا باید از شهر هفت هزارساله کاشان بگذری وپس از عبور از شهر نیاسر،جوشقان و…به سه راهی چنار میرسی،ازاین سه راهی که تلاقی چهار مکان زیبا ومهم یعنی ، مشهد اردهال قتلگاه حضرت سلطانعلی ابن امام محمد باقر و روستای چنار ،زادگاه شاعر آب وآیینه ،سهراب سپهری وروستای کله زادگاه کمال الملک نقاش چیره دست راهی روستای زیبای ون،بهشت کاشان ومدفن امامزاده یوسف ابن جعفرابن علی ابن ابی طالب(ع)میشوی.
در روستایی که بهارش سرخ رنگ است و کوچه پس کوچه هایش آغشته به عطر گل محمدی، یوسف(ع) نواده پرهیزکار امیرالمومنین علی(ع) برای خود صحن و سرایی دارد. اصل و اساس آرامگاه یوسف بن جعفر بن علی بن ابی طالب(ع) در عهد ایلخانان مغول پایه گذاشته شده است.
شاهد این مدعا گنبد مخروطی شکل فیروزه ای رنگ امامزاده(ع) است که در رقابت با سپیدارهای مجاورش قد کشیده و تاجی شده بازنده، بر سر شهزاده عرب. «ون»؛ جایگاه یوسف بن جعفر(ع)، پهنه سرسبزی است از توابع نیاسر کاشان که در فصل بهار تبدیل به بهشتی برین می شود .
اگر به دیدن زیبایی های ون و زیارت نواده امیرالمومنین (ع) علاقمند شده اید، درنگ نکنید گرچه خرداد ماه، موعد تولد گل های خوشبوی محمدی در این منطقه است. لیکن«ون» در دل منطقه کوهستانی شمال غربی کاشان جا دارد و کمتر پیش می آید که هواشناسی منطقه، دمای روستا را بالاتر از ۳۰درجه سانتی گراد اعلام کند. به همین سبب «ون» در تابستان میزبان مهمانان فراری از گرمای کاشان است.
نواده امام اول(ع)
نسب این امامزاده شریف بنا به اعتقاد اهالی روستا و بزرگان محل به حضرت امام علی بن ابیطالب(ع) می رسد. به گفته اداره اوقاف کاشان، این امامزاده شجره نامه ای ندارد اما طبق روایات موجود نسب امامزاده با چند واسطه به امام اول می رسد.

چطور به امامزاده برسیم؟
آستان امامزاده یوسف بن جعفر بن علی بن ابی طالب (علیه السلام) در شهرستان کاشان، بخش نیاسر، دهستان کوه دشت، روستای ون واقع شده است.
برای رسیدن به این امامزاده، اگر از سمت شمال می آیید باید اول به کاشان برسید و بعد وارد جاده نیاسر شوید
طبق نقشه می توان از قم هم راه روستای «ون» و امامزاده محبوبش را در پیش گرفت. ولی منطقی تر است که مسیر سرراستی که مبداش کاشان است را در پیش بگیرید. بنابراین از کاشان باید به سمت نیاسر رفته و در میانه راه، درست جایی که جاده نیاسر راهش را از مسیر اصلی جدا می کند باید به سمت روستای چنار تغییر مسیر دهید و از سه راهی چنار به سمت روستای فرح آباد کمال الملک که زادگاه نقاش شناخته شده کاشی است بروید.
راندن در مسیر شمالی سه راهی بعدی، شما را به سمت روستای وادقان و ون راهنمایی می کند. طول این مسیر ۵۴ کیلومتر است. دلیجان دیگر شهر نزدیک به روستای ون است . مسیردلیجان، نراق، مشهد اردهال، حسنارود، چنار، فرح آباد، کمال الملک و وادقان ، هم شما را به ون می می رساند. این مسیر ۵۸ کیلومتر درازا دارد. مقبره نواده علی بن ابی طالب(ع) در شمال غربی ترین نقطه و در جمع سرسبز چنارها، ون ها و سپیدارهای روستا قرار گرفته است.

چه می بینیم؟ /امامزاده و تاریخ
اگر به دیدن زیبایی های ون و زیارت فرزند امیرالمومنین(ع) علاقمند شده اید، درنگ نکنید
بنای امامزاده(ع) : آن چه امروز در بنای آرامگاه شاهزاده یوسف(ع) می بینید یک پوسته مرمت شده جدید است ضریح امامزاده (ع) هم یکی از آن ضریح های سری کاری شده امروزی است که در سال ۱۳۹۰ بر مزار امامزاده (ع) کار گذاشته شده است.
اما زیر این پوسته جدید ، کالبدی ایلخانی وجود دارد که می تواند یکی از دلایل اعتبار این امکان به عنوان امامزاده باشد. بنا از ساده ترین حجم معماری ایرانی یعنی یک چهارطاقی استوار و مختصر و مفید تشکیل شده است. گنبدهای رک مانند همین گنبدی که بر بدنه بنای آرامگاه شاهزاده حسین(ع) سوار است نوعی از پوشش ساختمانی است که بر فراز قالب مقبره های ایلخانی دیده می شود. گنبدهای رک را در اشکال و اندازه های مختلف و از کرانه دریای خزر تا ساحل خلیج فارس، می توانید ردیابی کنید.

بافت تاریخی: هنوز هم در کوچه پس کوچه های ون درهای چوبی، مزین به گل میخ و کوبه های مردانه و زنانه پیدا می شوند. خانه های تاریخی روستای ون را می توانید حوالی استخر بیضی شکلی که در مرکز روستا میانداری می کند ببینید.

بیشتر بدانید/چنار سرفراز
ون یکی از روستاهای کهنسال منطقه نیاسر است.از جمله شاهدان این ادعا، چنارهای مسن و البته رشید و استوار این روستا هستند. قدیمی ترین چنار کاشان را که یک اثر ثبت شده در حافظه ملی است می توانید در مرکز روستا ببینید. البته پیش از این ملاقات خود را برای احتمالا دیدن قول آساترین چناری که در عمرتان دیده اید آماده کنید.

مربوطه به : آخرین عناویناخبارپایگاهحضرت امام علی ( ع )معرفی بقاع متبرکه ایران اسلامیشجره طیبهاستان اصفهانکاشاناخبار

کلمات کلیدی:

کانال تلگرام بقاع نیوز امامزادگان

RSS

دیدگاه شما :