کدخبر : 21326 |

امام زاده یوسف(ع)، امام زاده ای در دل کوه های وشته طالقان معروف به بادامستان


این امام زاده شاید گنبد و بارگاه نداشته باشد اما کرامات بسیاری از او دیده شده و حاجت های زیادی که به برکت امام زاده برآوره شده است.

 حال هوای این روزهای امام زاده به قلم خبرنگار بقاع نیوز:

 امام زادگان بسیاری در روستاها و شهرهای کشور وجود دارند که بارگاهشان پناهگاه روحی دوستداران اهل بیت و مردم است. مردمی که شاید فرسنگ ها راه را می پیمایند تا احترام و ارادت قلبی خود را به فرزندان حضرت زهرا(ع) ابراز کنند. امام زاده یوسف(ع) بن موسی کاظم (ع) طالقان از جمله این امام زاده ها به شمار می رود که در دل کوه های روستای وشته قرار دارد. امام زاده ای که این روزها میزبان زائرانی است که از شهرهای دور و نزدیک آمده اند تا چند روزی را در زائر سرای این امام زاده سکنی گزینند.

گزارش زیر حال هوای این روزهای امام زاده از دیده ها و شنیده های خبرنگار بقاع نیوزمی باشد.

امام زاده ای که گنبد و گلدسته ندارد

طالقان را که پشت سر می گذاریم هنوز چند کیلومتری نرفته ایم که تابلوی روستای وشته نمایان می شود. روستایی که برای رفتن به امام زاده یوسف(ع) باید از آنجا عبور کنیم. امام زاده در بالای تپه هایی در شرق ده وشته قرار دارد.

جایی که بومیان آن را با نام بادامستان می نامند. راه کوه هایی که در شرق روستا قرار دارد را در پیش می گیریم. جاده پیچ در پیچی را پشت سر می گذاریم تا به امام زاده برسیم.

خودرویی که با آن به امام زاده می رویم در بلندای کوهی می ایستد، چشم می چرخانیم به گمان دیدن گنبد و بارگاه یا گلدسته های امام زاده. اما از گنبد و گلدسته خبری نیست.

در سبز رنگی پیش رویمان است که بر روی تابلوی سر درش نوشته شده: به آستان مطهر امام زاده یوسف بن موسی بن جعفر(ع) خوش آمدید.

پایین تابلوهم نوشته ” اهدایی از طرف: مرحومه کربلائیه فرخنده بهزادی»دیده می شود. یکی از بومیان که ما را همراهی می کند نگاه متعجب ما را می بیند گویی سئوالی که در ذهن داریم را خوانده است که بدون پرسش ما می گوید: « اینجا تا چند سال پیش حتی این سر در را هم نداشت این را هم یکی از زائران اهداء کرده است.

این امام زاده شاید گنبد وُ بارگاه نداشته باشد اما کرامات بسیاری از او دیده شده و حاجت های زیادی که به برکت امام زاده برآوره شده است. به همین دلیل مردم ارادت بسیاری به امام زاده دارند و زائران از دور و نزدیک برای زیارت می آیند.»

 ماجرای بادامستان

 شاید یکی از دلایلی که بومیان امام زاده محل امام زاده را با نام بادامستان می نامند، وجود درختان بادام بسیار در اطراف امام زاده است.

روایت های بسیاری درباره نام بادامستان بیان می شود. روایت هایی که هر کدام به نوبه خود شنیدنی است. بانوی همراه ما می گوید: «از اجدادمان شنیده ایم امام زاده یوسف(ع) از نوادگان امام موسی کاظم(ع) است که با هفت نسل به آن امام می رسد.

روایت است امام زاده برای فرار از دشمنانش به کوه فرار می کند. دشمنان در پی امام زاده راهی می شوند یکی از دشمنان شاخه ای بادام در دست داشت که با تاریک شدن هوا برای نشانه گذاری که صبح برای یافتن امام زاده بر می گردند شاخه را در زمین فرو می کند. آن شاخه درخت بادام به درختان بادام بسیاری تبدیل می شود و بادامستان را به وجود می آورد تا دشمنان نتوانند امام زاده را پیدا کنند.»

اطراف امام زاده علاوه بر درخت های بادام درختان گردو و صنوبر های تنومندی دیده می شود که  قطر تنه شان نشان از عمر زیادشان دارد. برخی از بومیان امام زاده معتقدند این درختان شاید بیش از ۱۵۰ تا ۲۰۰ سال عمر دارند.

زائر سرایی برای میزبانی از زائران

داخل حیاط امام زاده مرقد و یادبود چند شهید دیده می شود. خصوصیت مکانی این امام زاده باعث شده تا بر شهرت آن بیافزاید. سایه درختان تنومندی که در حیاط امام زاده وجود دارد فضای دلنشینی را فراهم آورده تا مسافران خسته ای که از راه های دور و نزدیک می آیند از آن فضا برای استراحت استفاده کنند.

در ضلع غربی امام زاده هم زائر سرایی برای استراحت زائران فراهم شده است تا کسانی که از راه دور برای زیارت به امام زاده می آیند جایی برای اسکان خود داشته باشند.

به گفته بومیان قدیمی امام زاده تا سال های اخیر اقامت در این زائر سرا رایگان بود. اما چند وقتی می شود که مبلغ بسیار اندک و ناچیزی از مسافران دریافت می شود که چون امام زاده موقوفه هایی ندارد جهت هزینه های جاری امام زاده صرف می شود.

درب کوچکی در قسمت غربی حیاط امام زاده وجود دارد که به حیاط پشتی وصل می شود. در حیاط پشتی لوله ای، آب خنک و گوارای چشمه ای که در نزدیکی امام زاده وجود دارد را برای استفاده زائران در دسترس قرار می دهد.

مراسم های عزاداری و تعزیه خوانی هایی که در امام زاده توسط تعزیه خوانان پیشکسوت کشورمان برگزار می شود برای کسانی که در این مراسم ها حضور داشتند ماندگار شده است.

گفته می شود در آن روزها جمعیت بسیاری در امام زاده جمع می شوند. امام زاده یوسف(ع) نه تنها مکانی زیارتی است بلکه به عنوان تفرجگاهی روح بخش اغلب میزبان زائران و مسافران بسیار است.

انتهای خبر/

مربوطه به : اخبارپایگاهاخبار ویژهمعرفی بقاع متبرکه ایران اسلامیشجره طیبهاستان البرزطالقانحضرت امام موسی کاظم ( ع )اخبار

کلمات کلیدی:

کانال تلگرام بقاع نیوز امامزادگان

RSS

دیدگاه شما :