کدخبر : 21120 |

شعار «خدمت کریمانه»برای دهه کرامت


ولادت کریمه اهل بیت (ع)، روز گرامیداشت امامزادگان و بقاع متبرکه، گرامیداشت امام زاده صالح، گرامیداشت احمد بن موسی (ع) و میلاد امام رضا (ع) از مناسبت‌های دهه کرامت است.

به گزارش بقاع نیوز از حوزه قرآن و عترت گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان؛ با فرارسیدن ایام دهه کرامت، سید مرتضی بختیاری قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی در نشست خبری تشریح برنامه های دهه کرامت آستان قدس رضوی گفت: دهه کرامت امسال با چهلمین سال انقلاب اسلامی همزمان شده است و با توجه به شعار حمایت از کالای ایرانی می‌توانیم در دهه کرامت به آن بپردازیم.

وی ادامه داد: فرصت‌هایی که ما در رابطه با دهه کرامت از آن استفاده می‌کنیم تشکیل ستادی از طرف حجت الاسلام والمسلمین رئیسی به نام ستاد مناسبت‌ها است که در این ایام فعالیت‌های ویژه‌ای را انجام می‌دهد.

بختیاری گفت: طبق آمار ارائه شده هرساله افزایش زائر را در حرم رضوی شاهد هستیم و سال گذشته بر اساس آمار استانداری ۳۰ میلیون زائر به حرم امام رضا (ع) آمدند.

وی در خصوص مناسبت‌های دهه کرامت تصریح کرد: ولادت کریمه اهل بیت (ع)، روز گرامیداشت امامزادگان و بقاع متبرکه، گرامیداشت امام زاده صالح، گرامیداشت احمد بن موسی (ع) و میلاد امام رضا (ع) مناسبت‌های دهه کرامت است.

بختیاری افزود: یکی از بحث‌هایی که در دهه کرامت باید به آن بپردازیم مبحث زیارت است چراکه قدرت نرم شیعه در مبحث زیارت تبلور پیدا می‌کند، در برخی از دانشگاه‌های معروف دنیا درباره مقوله زیارت کار می‌کنند و این نشان می دهد که بحث زیارت جایگاه ویژه‌ای برای احساس خطر دشمنان پیداکرده است و قدرت نرم شیعه در اربعین امام حسین (ع) کاملا برای همه ما ملموس و هرساله در حال افزایش است.

قائم‌مقام تولیت در خصوص شعار امسال برای دهه کرامت عنوان کرد: امسال شعار «خدمت کریمانه» را برای دهه کرامت انتخاب کرده ایم، از طرفی ما سه هجرت مهم در طول تاریخ را در سیاست‌های محتوایی برای دهه کرامت در نظر گرفته ایم؛ هجرت پیامبر (ص) از مکه به مدینه که به عنوان هجرت بزرگ و آغاز تحول عظیم به شمار می‌آید. هجرت امام حسین (ع) به کربلا که بسیار اثر گذار و پر برکت بود. هجرت امام رضا (ع) با اینکه به خواست خودشان نبود، اما این هجرت تمدنی جدیدی را گشود و تمدن ساز شذ.

قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی عنوان کرد: در دهه کرامت برنامه‌ها را در چهار بخش تدوین کرده ایم، بخشی از برنامه‌ها در حرم مطهر حضرت معصومه (س) و بخشی در مشهد مقدس اجرایی می‌شود و بخشی نیز در سطح ملی و بین المللی تدارک دیده شده است. شکوه رضوان عنوان برنامه‌ای است که در این برنامه مراسم‌هایی در حرم مبتنی بر سبک زندگی امام هشتم برپا می‌شود که تلاش کردیم در این برنامه از نخبگان استفاده کنیم. همچنین برنامه قرار زیارت، آیین ادب، مراسم رونمایی کتاب و ترجمان آفتاب بخشی از برنامه‌هایی است که در دهه کرامت برپا خواهد شد.

وی در خصوص غبارروبی در داخل حرم بیان کرد: نقش بهشت که شستشوی گنبد مطهر امام رضا (ع) است نیز امسال با حضور شخصیت‌های کشوری اجرایی می‌شود. همچنین در دهه کرامت همایش معین الضعفا نیز اجرا می‌شود که در این برنامه بیش از ۶۰ هزار نفر از افراد ناتوان یا بیماری خاص به حرم مشرف می‌شوند. البته قرار است بیش از ۴۰ هزار نفر از خانواده شهدا و جانبازان همزمان با دهه کرامت به مشهد مقدس برای زیارت بیایند.

وی افزود: آذین بندی محله‌ها و قرآن خوانی از مهم‌ترین این برنامه‌ها است که با هدف نشان دادن و تقویت فرهنگ میزبانی اجرایی خواهد شد. همچنین در برنامه امام رئوف همزمان با دهه کرامت از بیماران و خانواده‌های شهدا عیادت می‌کنیم.

قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی عنوان کرد: آزاد کردن زندانیان جرم غیرعمد را در برنامه ضامن آهو همزمان با دهه کرامت خواهیم داشت. در برنامه سروش مهر نیز عزیزانی که در روز میلاد امام رضا (ع) متولد می‌شوند توسط خادمان رضوی اذان و اقامه به نام امام رضا (ع) در گوش آن‌ها خوانده می‌شود.

در ادامه بختیاری گفت: امسال در دهه کرامت گروه‌های تبلیغی نیز با عنوان سفیران امام رضا (ع) در توسعه فرهنگ رضوی در شهر‌ها و استان‌های مختلف تلاش می‌کنند تا فرهنگ و سیره رضوی را به خوبی تبیین کنند. همچنین امسال در دهه کرامت کرسی‌های تلاوت در ۱۲۰۰ نقطه از سطح استان‌ها برپا می‌شود. چهار نشست نخبگانی با موضوعات مختلف و سومین اجلاسیه امام رضا (ع) محور وحدت شیعه و سنی پیش بینی شده است.

قائم مقام آستان قدس رضوی در خصوص برنامه‌های آستان قدس رضوی در گستره بین المللی خاطر نشان کرد: برنامه ایوان آفاق سفیران خورشید امسال در سطح وسیعی در کشور‌ها پیش بینی شده است. علاوه بر این همایش مزارات و کتاب سال رضوی نیز برپا می‌شود.

انتهای پیام/

مربوطه به : اخبارپایگاهاخبار

کانال تلگرام بقاع نیوز امامزادگان

RSS

دیدگاه شما :