کدخبر : 20993 |

امامزاده زکریا (ع) بدون گنبد است


با توجه به اینکه امامزاده زکریا(ع) محل زائران بسیاری از اقصی نقاط شهرستان آبیک و استان‌ها و شهرستان‌های دیگر است، جای خالی گنبد در امامزاده زکریا (ع) کاملا مشهود است.

به گزارش بقاع نیوز به نقل از خبرگزاری فارس از آبیک، امامزاده به فرزند یا نواده یکی از امامان دوازده‌گانه (ع) شیعه و نیز مقبرهٔ آنان گفته می‌شود.

مورخان شیعه دلایل متعددی را در خصوص علت گسترده مهاجرت فرزندان امام‌های شیعه به ایران ذکر کرده‌اند که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به امنیت موجود در ایران بعد از سده ۲ هجری قمری  به دلیل دوری مسافت از بغداد و شام، محبوبیت در بین مردم ایران به ویژه در مناطق شیعه‌نشین و فضای مناسب برای ترویج و تبلیغ مذهب تشیع و مسائل فقهی و شرعی اشاره کرد.

تعداد بسیاری امامزاده در شهرها و روستاهای کشورمان وجود دارد که روستاهای شهرستان آبیک خالی از این بقاع متبرکه نیست.

در شهرستان آبیک ۲۲ امامزاده وجود دارد که امامزاده زکریا(ع) از امامزاده‌های بخش بشاریات این شهرستان بوده که در روستای باقرآبادکرد این بخش واقع شده است.

در سال ۹۱، از سوی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان قزوین مقرر شده بود امامزاده زکریا روستای باقرآباد شهرستان آبیک برای توسعه زیربنایی ساختمان آن معرفی شود که تا امروز اقداماتی صورت گرفته اما هنوز این پروژه تکمیل نشده است.

این امامزاده به همت خیران و اداره کل اوقاف و امور خیریه استان قزوین در مرحله بهسازی و مرمت قرار گرفته و در حال حاضر، نمای آجری ساختمان آن و حجره‌هایی احداث شده است.

وارد صحن امامزاده در حال مرمت زکریا (ع) که می‌شوید پنجره‌های بلند را مشاهده می‌کنید که بالای پنجره‌ها مدور است و شامل دو پنجره مستطیلی شکل و یک پنجره نیم دایره کوچک می‌شود.

کار دیوارچینی دور صحن امامزاده زکریا (ع) و سقف آن به اتمام رسیده اما کاشی‌کاری، تکمیل سقف و کف امامزاده ناقص باقی مانده و فاقد گنبد است.

از دروازه آبی رنگ امامزاده زکریا (ع) که وارد می‌شویم، نمای آجری امامزاده خودنمایی می‌کند و انسان را به سمت خود جذب می‌کند.

در محوطه امامزاده زکریا (ع) حجره‌های متعدد با طاق‌های هلالی آجری وجود دارد که سر پناهی برای استراحت و غذا خوردن مسافران محسوب می‌شود گرچه داخل این حجره‌ها نیاز به بهسازی و زیباسازی دارد تا محل مناسب‌تری برای مسافران باشد.

مقابل حجره‌ها، سنگریزهایی وجود دارد که برخی مسافران نسبت به آتش روشن کردن در این محل برای درست کردن چای و همچنین گرم کردن و درست کردن غذا اقدام می‌کنند.

طبق اذعان هیأت امنا و افراد محلی، در روزهای پنج‌شنبه و جمعه تعطیل مسافرانی از مناطق مختلف به زیارت امامزاده زکریا(ع) مشرف می‌شوند که در تاسوعا و عاشورا به قدری محوطه داخل امامزاده مملو از جمعیت می‌شود که دیگر جای سوزن انداختن نیست.

لازم به ذکر است که برای حفاظت از یکی از درختان قدیمی و کهنسال محوطه امامزاده زکریا (ع) شهرستان آبیک طبق دستور اداره کل اوقاف و امور خیریه استان قزوین دیوارچینی صورت گرفته تا حراست شود.

*جای خالی گنبد در امامزاده زکریا (ع) آبیک

به گزارش فارس، با توجه به اینکه امامزاده زکریا(ع) محل زائران بسیاری از اقصی نقاط شهرستان آبیک و استان‌ها و شهرستان‌های دیگر است، می‌طلبد مسؤولان استانی و شهرستانی توجه ویژه‌ای در تکمیل مرمت و بازسازی این امامزاده داشته باشند و با مساعدت و یاری خیران و ترغیب آنان در راستای بهسازی و مرمت امامزاده زکریا (ع) اعم از صحن، محوطه و حجره‌های آن گام موثری باشند تا با فراغ بال و آسایش بهتر و بیشتری به زیارت این امامزاده بپردازند و با واسطه قرار دادن ایشان به درگاه الهی راز و نیاز کنند.

جای خالی گنبد در امامزاده زکریا (ع) کاملا مشهود است که امیدواریم به همت خیران و مسؤولان و همچنین مردم دوستدار اهل بیت (ع) شهرستان آبیک تدبیری برای گنبد این امامزاده اندیشیده شود و دلدادگان به یاد ائمه اطهار (ع) به زیارت بپردازند و با درددلکردن با خدای متعال در این اماکن مقدس بتوانند از بار غم‌ها و مشکلات خود کاسته و بر معنویت خود بیفزایند.

با توسعه فضاها و زیربناهای امامزاده‌ زکریا (ع) شهرستان آبیک و حضور بیشتر مردم در این بقاع متبرکه، شاهد خارج شدن این امامزاده‌ از مظلومیت و غربت خواهیم بود.

مربوطه به : اخبارپایگاهاخبار

کانال تلگرام بقاع نیوز امامزادگان

RSS

دیدگاه شما :