کدخبر : 20783 |

شهادت مظلومانه دو یار خراسانی شهید آیت الله بهشتی در حادثه هفتم تیرماه


شهیدان والامقام حجج اسلام قاسم صادقی و محمد حسن طیبی از شهدای سرافراز استان خراسان شمالی هستند که در حادثه هفتم تیر به همراه شهید مظلوم آیت الله بهشتی، آسمانی شدند.

به گزارش بقاع نیوز، به نقل از خبرگزاری تسنیم شهیدان والامقام حجج اسلام قاسم صادقی و محمد حسن طیبی از شهدای سرافراز استان خراسان شمالی هستند که در حادثه هفتم تیر به همراه شهید مظلوم آیت الله بهشتی، آسمانی شدند. این شهدای مظلوم سابقه آشنایی و موانست با رهبر معظم انقلاب اسلامی را داشته و از یاران خراسانی حضرت آیت‌الله خامنه‌ای محسوب می‌شوند.

شهید حجت‌الاسلام و‌المسلمین دکتر قاسم صادقی، دوم مهر سال ۱۳۱۵ در شهرستان گرمه از توابع خراسان شمالی و در خانواده‌ای ساده و کشاورز که بر‌اساس فطرت اسلامی زندگی می کردند، پا به عرصه حیات گذاشت.

در سن هفت سالگی از داشتن آغوش پر مهر مادر محروم شد. وی در ۱۵ سالگی تحصیل علم را آغاز و به سرعت در این راه پیشرفت کرد و موفق شد. در کلاس از نظر اخلاق و فراگیری علوم، سرآمد دیگران بود. در میان مردم روستا به خوش نامی و محبوبیت آوازه داشت و در نوجوانی مؤذن روستا شد.

در ماه مبارک رمضان مردم اهالی روستای گرمه با اذان او روزه را آغاز می کردند و با صوت دلنشین او بر پای سفره ضیافت الهی می نشستند. شب ها به عبادت و راز و نیاز به درگاه معبود مشغول بود و روزها در کنار تحصیل علم، دوستان را به عبودیت خداوند و اخلاق نیکو سفارش می‌کرد. مردم روستا که نبوغ ذاتی و استعداد سرشار او را می‌دیدند، مصرانه از پدرش مرحوم اسفندیار در خواست کردند تا او را برای کسب علم و دین به حوزه علمیه روانه کند.

از حوزه تا دانشگاه؛ شهادت پایان یک عمر مجاهدت بود

شهید صادقی پس از تحصیلات مقدماتی در مدرسه ی ((نواب))سطح را در محضر آیت الله قزوینی و خارج فقه را در محضر آیت الله میلانی استفادهنمود و در این رابطه به درجات عالی نایل آمد. سپس وارد دانشگاه شده و پس از اخذ لیسانس به خدمت دبیری پرداخت و در کنار آن موفق به ادامه تحصیل و اخذ دکتری در رشته فقه و حقوق اسلامی شد.

پس از چندیجهت تدریس وارد دانشگاه شد و بالاخره در دوره  اول مجلس شورای اسلامی با تایید علما تراز اول مشهد مقدس و کسب ۵۹٫۷٪ آرا به عنوان نماینده مشهد وارد مجلسشورای اسلامی شده و در مجلس به عضویت کمیسیون آموزش و پرورش٬ فرهنگ و تحقیقات و تعلیمات عالیه در آمد.

شهید دکتر صادقی از هنگامی که به صورت یکطلبه ساده در حجره مدرسه نواب می زیست٬تا زمانی که در سطح دانشگاه به استادی و یا در سنگرمجلس به نمایندگی پرداخت٬ به صورت مسلمانی بی پیرایه و متواضع زیست و همیشه در سنگر دفاع از اسلام و مقدسات آن بود. در دوران تحصیل٬ دوستان او را به عنوانطلبه‌ای عادل و مجتهد می‌شناختند و در دوران استادی٬ دانشجویان او را به صورت استادی برادر و مهربان استقبالمی‌کردند.

با توجه به مطالعاتی که در زمینه جهان بینی اسلامی داشت٬ جلسات درس و بحث کوبنده اوعلیه مخالفین قرآن و سخنان روشنگرانه‌اش٬ مشت محکمی بر دهان منکران الله بود و در سنگر توحید با کفر و شرک مبارزه می‌کرد.

از شهید دکتر صادقی دو کتاب یکی در باره مبدا و دیگری در رابطه با معاد و تعدادی مقالات به یادگار مانده است . شهید دکتر صادقی در طول عمر پر ثمر خویش به حج، عتبات عالیات، سوریه، اردن و مصر سفر کرد. اخلاص و پاکی شهید دکتر صادقی به صورت باشکوهی در کارهایش می‌درخشید و برای اجرای احکام الهی دلش می تپید. عاشق الله بود و سوز و گداز و تجهدش انسان را به یاد عارفان پاکباخته می انداخت و سرانجامدر جریان ۷تیر و بمب گذاری دفتر مرکزی حزب جمهوریاسلامی به همراه آیت الله دکتر بهشتی و یارانش شهد شیرین شهادت را نوش کرده و به لقاء الله پیوست.

شهید طیبی؛ هدیه‌ای دیگر به آستان انقلاب اسلامی

شهید حجت‌الاسلام والمسلمین محمدحسن طیبی درسال ۱۳۱۰ در روستای روئین از توابع اسفراین در خانواده مذهبی متولد شد. قرآن و مراحل مقدماتی احکام اسلامی را نزد مرحوم پدرش فراگرفت و در سن ۶ سالگی از نعمت وجود پدر بی بهره ماند. وی سپس مقدمات علوم اسلامی را نزد برادر ارشد خود مرحوم حاج عبدالله طیبی آموخت. با توجه به استعداد و‌ علاقه¬ای که به فراگیری علوم دینی داشت در ۱۰ سالگی عازم شهر مقدس مشهد شد و تحصیلات خود را در مدرسه «حاجی حسن» و در نزد استادانی همچون مرحوم ادیب و مدرس تا سطح عالی گذراند. در این دوران ضمن تحصیل و پرداختن به تهذیب نفس در مجالس و محافل مذهبی و اجتماعی شرکت می کرد.

شهید حجت الاسلام والمسلمین محمدحسن طیبی در دوران قبل از انقلاب با گفتار خود و انتشار اعلامیه‌ها و نوارهای سخنرانی امام راحل و علما، به افشای ددمنشی های رژیم شاه و مبارزه با طاغوت پرداخت. پس از حوادث سال ۱۳۵۶ و شهادت حاج آقا مصطفی خمینی، شهید طیبی مبارزات خود علیه رژیم ستمشاهی را دوچندان کرد و با صراحت و قاطعیت مردم را به اعتراضات گسترده و اعتصاب عمومی فراخواند. سخنرانی های او روحیه مبارزاتی مردم را دو چندان می کرد.

او در طول مبارزه و راهپیمایی ها در صف اول اعتراضات مردمی حضور داشت و حرکت های انقلابی مردم و بویژه جوانان را برای محافظت منطقه از حمله ساواک ساماندهی می نمود.

با پیروزی انقلاب اسلامی، حجت الاسلام طیبی تلاش خود را در نشر فرهنگ اسلامی و آگاهی دادن به مردم و نیز آشنایی آنها با فرهنگ ایثار و شهادت دوچندان کرد. در همه صحنه‌ها و به‌ویژه تثبیت نهادهای انقلابی شهرستان و برقراری نظم و آرامش در منطقه تلاش همه جانبه‌ای داشت.

با تاسیس حزب جمهوری اسلامی به عضویت این تشکل سیاسی درآمد و نقش به سزایی در بسط و انتشار موازین انقلابی داشت. با شروع انتخابات اولین دوره مجلس شورای اسلامی، شهید طیبی از سوی قاطبه مردم اسفراین به عنوان نماینده برگزیده و راهی خانه ملت شد شهید حجت الاسلام والمسلمین محمدحسن طیبی بواسطه حضور در مجلس به عضویت کمیسیون «اصل ۹۰ قانون اساسی» درآمد، او در همین سمت در انفجار دفتر مرکزی حزب جمهوری اسلامی به دست منافقین به شهادت رسید.

انتهای پیام/

مربوطه به : اخبارپایگاهاخبار

کانال تلگرام بقاع نیوز امامزادگان

RSS

دیدگاه شما :