کدخبر : 20757 |

توسعه ۲۰ برابری حرم امیرالمومنین(ع) با تکمیل پروژه صحن حضرت زهرا (س)


رییس ستاد بازسازی عتبات در نجف اشرف از اتمام پروژه صحن حضرت زهرا (س) و توسعه ۲۰ برابری حرم امیرالمومنین(ع) تا پایان سال خبرداد.

شهر نجف به دلیل وجود حرم حضرت علی (ع) از دیرباز مامن زائرانی است که از نقاط دور و نزدیک برای زیارت به این شهر می آیند. افزایش تشرف زائرین و نیاز به اماکن زیارتی و عبادتی مناسب باعث شد تا ستاد بازسازی عتبات عالیات پروژه هایی را در راستای توسعه و بهسازی حرم امیرالمومنین (ع) انجام دهند. برای اطلاع از پیشرفت این پروژه ها سراغ “علیرضا فداکار” رئیس ستاد بازسازی عتبات در نجف اشرف رفتیم.

گزارش زیر ماحصل گفتگوی خبرنگار بقاع نیوز با علیرضا فداکار است.

 

 

اتمام پروژه صحن حضرت زهرا (س) تا پایان سال

صحن و شبستان حضرت زهرا(س) از جمله پروژه هایی است که در راستای توسعه حرم امیرالمومنین(ع) در شهر نجف طراحی و به اجرا درآمده است. این طرح بزرگ با ظرفیت ۱۰۰ هزار زائر تحولی در فضاهای زیارتی عتبات است که بعد از مسجد الحرام جزء بزرگترین پروژه های جهان اسلام به شمار می آید.

صحن حضرت زهرا(س) با گنبد حرم امام علی (ع) نسبت قرینه دارد که در ضلع غربی حرم امیرالمومنین(ع) حد فاصل دیوار غربی حرم تا آرامگاه صافی صفا و مقام امام زین العابدین (ع) ادامه دارد. عملیات احداث این صحن از سال ۱۳۹۰ شروع شده است.

علیرضا فداکار رئیس ستاد بازسازی عتبات در نجف درباره این پروژه می گوید: «پروژه صحن حضرت زهرا(س) در مساحتی به وسعت ۲۲۰ هزار مترمربع بنا شده است. ۱۰۰ هزار مترمربع از این بنا زیارتی و ۱۲۰ هزار مترمربع غیر زیارتی است. تا کنون ۳ بخش زیارتی آماده و تحویل حرم شده است. فاز اول این بخش ۱۱فروردین سال ۱۳۹۵ افتتاح شد و قسمت غیر زیارتی هم که شامل: موزه، کتابخانه، رستوران، پارکینگ و ساختمان اداری و فرهنگی است تا پایان سال ۱۳۹۷ تمام می شود.» حضور مهندسین و معماران همچنین هنرمندان مشتاق ایرانی در احداث این بنا باعث شده است تا کار به نحو احسن پیش رود.

فداکار در ادامه با اشاره به ویژگی های این صحن می گوید: « استفاده از مصالح مرغوب برای ساخت کف و ستون ها همچنین آئینه کاری ها و کچبری ها، مقرنس کاری ها از دیگر ویژگی های این پروژه به شمار می رود.» علاقه و ارادت مردم کشورمان به اهل بیت را در احداث پروژه صحن حضرت زهرا(س) هم می توان مشاهده کرد. سیل نذورات مردمی باعث شده است تا بخشی از هزینه این پروژه از راه نذورات تامین شود.

رئیس ستاد بازسازی عتبات در نجف می گوید: « دوستانی که پروژه را به اینجا رساندند امانتدار خوبی بودند و کار را حدود ۴۰ درصد زیر قیمت انجام دادند. البته با توجه به حساسیت مسئولان برای صرف نذورات مردم سعی کردیم هزینه ها را به حداقل برسانیم.»

فداکار در ادامه درباره دلیل نامگذاری این صحن به نام حضرت زهرا(س) هم می گوید: «مظلومیت و غربت حضرت زهرا(س) باعث شد تا نام بنت رسول خدا را برای این صحن انتخاب کنیم. در جلسه ای که با آیت الله سیستانی داشتیم این موضوع را مطرح کردیم که ایشان با روی باز از پروژه و نامی که انتخاب شده بود استقبال کردند.»

پیشرفت ۳۰ درصدی پروژه ایوان امیرالمومنین(ع)

پروژه طلا کاری ایوان امیرالمومنین(ع) هم از دیگر طرح هایی است که با کمک ستاد بازسازی عتبات در نجف انجام می شود. فداکار با اشاره به این پروژه می گوید: «ایوان نجف یکی از بی نظیرترین پروژه ها است. به دلیل قدمت این مکان متبرکه در طرح ایوان خشت ها مرمت و طلاهای ایوان پس از بازیافت مجددا برای طلاکاری استفاده می شود. در بحث ایوان به دلیل حساسیت بنا ابتدا برداشت و مرمت خشت سپس طلاکاری را انجام می دهیم. تا کنون حدود ۳۰ درصد از پروژه ایوان امیرالمومنین(ع) به اتمام رسیده است و تلاشمان بر این است تا این پروژه برای سال آینده تمام شود.» رئیس ستاد بازسازی عتبات نجف اشرف در ادامه اشاره ای هم به سنگ کاری هایی که در حرم امیرالمومنین به تازگی شروع شده است، می کند و می گوید: «عملیات مسقف کردن باب صاحه از ۲ ماه پیش شروع و به اتمام رسید. در حال حاضر کار سنگ کاری باب القبله حرم امیر(ع) را پس از عید فطر شروع کردیم که به امید خدا تا ۴ ماه آینده تمام می شود. »

اسکان ۱۰۰ هزار زائر اربعین در صحن حضرت زهرا(س)

ستادبازسازی عتبات در شهر نجف اشرف علاوه بر عملیات های عمرانی برنامه هایی را هم برای رفاه حال زائرین اربعین اباعبدالله حسین (ع) در دستور کار خود دارد. فداکار با اشاره به این برنامه ها می گوید: « حضور زائران اربعین در گذشته به صورت خودجوش بود. ۳ سالی می شود که با هماهنگی استان ها سعی کردیم برنامه ها برای زائران مدیریتی شود. برنامه هایی برای حضور زائران از مرز مهران تا شهرهای نجف، کربلا، کاظمین و و سامرا مشخص و در دست اجرا داریم. با توجه به حضور گسترده ایرانیان، در بخش اسکان و تغذیه هم خدماتی را دربرنامه هایمان داریم. با احداث صحن حضرت زهرا(س) سال گذشته ۸۰ هزار زائر ایرانی در این صحن اسکان داده شدند. امسال در نظر داریم این رقم را به ۱۰۰ هزار زائر برسانیم.»

انتهای خبر/

مربوطه به : اخبارپایگاهعتبات عالياتأماكن مذهبياخبار ویژهاخبار

کلمات کلیدی:

کانال تلگرام بقاع نیوز امامزادگان

RSS

دیدگاه شما :