کدخبر : 20699 |

ساخت موقوفه‌های ۳۵ متری برای زوج‌های جوان


همزمان با دومین نشست هم‌اندیشی نخبگان تبلیغی کشور،با حضور حجت‌الاسلام و المسلمین علی محمدی نماینده ولی فقیه و رئیس سازمان اوقاف، حجت‌الاسلام والمسلمین احمد شرفخانی معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و جمعی از نخبگان تبلیغی کشور به منظور یافتن راهکار‌های موثر تبلیغ وترویج فرهنگ وقف آغاز شد.

به گزارش بقاع نیوز، به نقل از روابط عمومی سازمان اوقاف و امور خیریه دومین نشست هم‌اندیشی نخبگان تبلیغی کشور از  چهارم تیرماه با حضور حجت‌الاسلام و المسلمین علی محمدی نماینده ولی فقیه و رئیس سازمان اوقاف، حجت‌الاسلام والمسلمین احمد شرفخانی معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و جمعی از نخبگان تبلیغی کشور به منظور یافتن راهکار‌های موثر تبلیغ وترویج فرهنگ وقف آغاز شد.

در روز نخست این نشست، نخبگان تبلیغی کشور با بیان نظرات خود به تبلیغ و ترویج سنت حسنه وقف پرداختند.

آیت‌الله میرباقری: مردم اطلاع چندانی از کاربری امامزادگان ندارند

آیت‌الله محمدمهدی میرباقری استاد حوزه و دانشگاه در این نشست با بیان اینکه مسئله اقتصادی وقف باید با ظرافت صورت گیرد، اظهار کرد: از بعضی از امامزاده‌ها در تهران فقط یک در بیشتر نمی‌بینیم، درحالیکه در امامزاده‌ها مناره مهم است و در کار فرهنگی باید دقت کرد و کارکرد‌ها متناسب با امامزاده باشد.

وی با اشاره به اینکه موقعیت امامزاده‌های واجب‌التعظیم باید تقویت شود، تصریح کرد: اکنون بیش از ۸۰۰ عنوان نیت وقف وجود دارد، اما مردم اطلاع چندانی از آن ندارند و بسیاری از مصادیق و موارد وقف را به مردم بیان نکردیم و رسانه‌ها در این راستا می‌توانند مؤثر باشند.

حجت‌الاسلام  راستگو: امامزادگان باید به مقصد فرهنگی و گردشگری تبدیل شود

همچنین حجت‌الاسلام محمدحسین راستگو از نخبگان تبلیغی کشور گفت: باید جزوات فرهنگی و بسته‌های مورد نیاز برای ترویج وقف در نظر گرفته شود تا با طرح این مباحث در امامزادگان این اماکن به مقصد فرهنگی و گردشگری تبدیل شوند.

وی ایجاد شبکه‌های محلی رادیو تلویزیونی در امامزادگان و بقاع متبرکه را ضروری دانست و گفت: در روز‌های تعطیل نظیر نوروز و تابستان، فعالیت رادیو‌های محلی با برنامه‌های متنوع فرهنگی در جذب مردم اثر زیادی دارد.

راستگو پخش برنامه‌های تلویزیونی در خصوص وقف را همراه با برنامه‌های متنوع نظیر مسابقه و معما را از دیگر ابزار‌ها برای ترویج فرهنگ وقف بیان کرد.

حجت‌الاسلام تراشیون استاد برجسته تبلیغی کشور نیز با بیان اینکه کار‌های سطحی در زمینه ترویج وقف جواب نمی‌دهد، تشکیل شورای تخصصی در حوزه رسانه وقف را مهم خواند و تاکید کرد: اوقاف نیز برای ترویج وقف نیاز به شورای تخصصی رسانه دارد و این شورا باید ماهیت حقیقی داشته باشد، زیرا کار رسانه‌ای کاری عمیق است و می‌تواند کارایی خود را داشته باشد.

 خواستار اجرای برنامه‌های آزمایشی فرهنگی در ۱۰ امامزاده شاخص کشور هستیم

در این نشست حجت‌الاسلام مسعود عالی از نخبگان تبلیغی و برجسته کشور نیز یکی از بهترین ظرفیت‌ها برای ترویج فرهنگ وقف را امامزادگان دانست تا تبدیل به قطب فرهنگی در جامعه شوند.

وی افزود: محوریت و قطب فرهنگی امامزادگان باید به‌درستی تبیین شود و اکنون بسیاری از مساجد در کشور تنها نمازخانه هستند و کارکرد مسجد ندارند و اگر محور قطب فرهنگی درست تبیین شود می‌توانیم در پیشبرد امور موفق باشیم.

حجت‌الاسلام عالی خواستار اجرای برنامه‌های آزمایشی متنوع فرهنگی در ۱۰ امامزاده شاخص کشور در قالب برنامه دو ساله برای ترویج فرهنگ وقف شد.

حجت‌الاسلام اراکی: باید انجمن وقف‌گرایی در محلات و کشور شکل گیرد

حجت‌الاسلام اراکی از نخبگان تبلیغی کشور نیز با بیان اینکه برای ترویج وقف علاوه بر مُبلغان نیازمند انجمن‌های مردم‌نهاد هستیم، تصریح کرد: باید انجمن وقف‌گرایی در محلات و کشور شکل گیرد تا بحث وقف را پیش ببرند و واقفان را شناسایی کنیم.

وی با اشاره به اینکه در طول تاریخ، زنان نقش مهمی در ترویج فرهنگ وقف داشته اند، تاکید کرد: برگزاری همایش‌های مختص زنان برای ترویج و نشر فرهنگ وقف را لازم دانست .

حجت الاسلام ماندگاری: تهیه و ارسال خبرنامه وقف به ائمه جمعه و مُبلغان لازم است

در بخش دیگری از این نشست حجت‌الاسلام محمدمهدی ماندگاری استاد حوزه و دانشگاه گفت: اطلاع‌رسانی در زمینه آثار و تاریخچه وقف باید به شورا‌ها واگذار شود، اکنون اخبار وقف در رسانه‌ها چندان پررنگ نیست و تهیه خبرنامه وقف و ارسال آن به بخش‌های مختلف از جمله ائمه جمعه و مُبلغان لازم است، زیرا هنوز همه مُبلغان جزئیات لازم درباره وقف را نمی‌دانند.

وی افزود: تعدد برنامه‌های فرهنگی جامع در امامزادگان و تهیه بسته فرهنگی کامل از دیگر راهکار‌هایی است که می‌تواند مؤثر باشد.

حجت‌الاسلام ماندگاری ادامه داد: ساخت موقوفه‌های ۳۵ متری برای زوجین جوان را از جمله کارکرد‌هایی دانست که می‌تواند در توسعه فرهنگ وقف مؤثر باشد.

لازم به ذکر است؛ در این نشست برخی از چهره‌های مطرح تبلیغ کشور ازجمله آیت‌الله میر باقری، حجت الاسلام و المسلمین رفیعی، حجت الاسلام و المسلمین قرائتی، حجت الاسلام و المسلمین راشد یزدی، حجت الاسلام والمسلمین حسینی قمی، آیت الله آقا مرتضی تهران، حجت الاسلام والمسلمین عالی، حجت الاسلام والمسلمین  طائب، حجت الاسلام والمسلمین  سرلک، حجت الاسلام و المسلمین سید حسین مومنی، حجت الاسلام و المسلمین تراشیون، حجت الاسلام و المسلمین نظری منفرد،حجت الاسلام والمسلمین  لقمان،حجت الاسلام والمسلمین  ماندگاری، حجت الاسلام و المسلیمن نبوی، حجت الاسلام و المسلمین فرحزاد، حجت الاسلام و المسلمین عباسی ولدی، حجت الاسلام والمسلمین پناهیان، حجت الاسلام و المسلمین  دانشمند، حجت الاسلام والمسلمین میرشفیعی حضور داشتند.
انتهای پیام/

مربوطه به : اخباراخبارپایگاه

کانال تلگرام بقاع نیوز امامزادگان

RSS

دیدگاه شما :