کدخبر : 20682 |

درمان با روش طب اسلامی و سنتی مردم را به سوی مشاوران طب اسلامی می کشاند


حجت الاسلام محمد تاجیک شاگرد برتر آیت الله تبریزیان و مدیرپژوهشکده طب اسلامی شفا مدتهاست در شهر قم به بیماران مشاوره های درمانی رایگان می دهد. وی که دکترای طب اسلامی و دکترای تخصصی تبلیغ دارد و به عنوان مبلغ برتر در سال ۱۳۹۲ شناخته شده است.

 

سلامت جسم و روح با اصلاح سبک زندگی و تغذیه

به گزارش خبرنگار سرویس اجتماعی بقاع نیوز،در سال های اخیر شاهد گرایش مردم به درمان با شیوه سنتی و طب اسلامی هستیم. تاثیر درمان با روش طب اسلامی و سنتی باعث شده است تا بسیاری از افراد به جای مراجعه به مطب پزشکان سراغ مشاوران طب اسلامی بروند. حجت الاسلام محمد تاجیک شاگرد برتر آیت الله تبریزیان و مدیرپژوهشکده طب اسلامی شفا مدتهاست در شهر قم به بیماران مشاوره های درمانی رایگان می دهد. وی که دکترای طب اسلامی و دکترای تخصصی تبلیغ دارد و به عنوان مبلغ برتر در سال ۱۳۹۲ شناخته شده است چند وقتی می شود با برگزاری جلسات مشاوره های درمانی رایگان در مساجد مناطق مختلف شهر تهران سبک زندگی و تغذیه سالم را به مردم آموزش می دهد. در گفتگوی زیر از وی اثرات درمان با روش طب اسلامی را پرسیدیم.

_ تعریفتان از طب اسلامی چیست؟

_ طب اسلامی مجموعه ای از آموزه های طبی است که از سوی اهل بیت به دست ما رسیده است. پس از بحث نماز بیشترین آموزه ها را در بحث طبی داریم. ۱۹ هزار آموزه برای نماز و ۱۱ هزار آموزه هم برای طب از سوی اهل بیت روایت شده است.

 

_ آیا طب اسلامی با طب سنتی تفاوت دارد؟

_ نباید فراموش کنیم که این طب با طب سنتی تفاوت دارد. طب سنتی مجموعه ای از تجربه ها و آموخته های اساتید طبی مانند بوعلی سینا و رازی است که با گذر زمان و تجربه به دست آمده است. حال آنکه طب اسلامی آموزه ها و فرمایشات ائمه و اهل بیت است.

 

_ چطور شد که سراغ آموزش طب اسلامی رفتید؟

_ علاقه ام به تغذیه صحیح و استفاده از محصولات سالم و درمان با گیاهان باعث شد تا وارد این وادی شوم. زمانیکه آیت الله تبریزیان به شهر قم آمد با حضور در کلاس هایش آموزش را شروع کردم. همه آموخته هایم در زمینه طب اسلامی را مدیون استاد تبریزیان هستم.

 

_ گویا در درمان با طب اسلامی در ابتدا سبک زندگی و تغذیه اصلاح می شود. دلیل آن را توضیح دهید؟

_ وقتی بیماری به ما مراجعه می کند در ابتدا نوع زندگی و تغذیه وی را بررسی می کنیم. مدعی هستیم تا سبک زندگی اصلاح نشود و تغذیه سالم صورت نگیرد فرد نمی تواند طعم سلامت را بچشد. با نگاه به نوع زندگی و پیروی از شیوه زندگی اهل بیت متوجه می شویم که ائمه راه و روش زندگی سالم را هم به ما یاد داده اند.

 

_ گاهی اوقات با طب اسلامی هم نمی توان بیماری ها را درمان کرد. آیا این طب کامل نیست؟

_ علم و آموزه های اهل بیت کامل بوده و تا ابد برای بشریت بیان شده است. ائمه و معصومان برای هدایت بشریت آمدند پس علم کاملی در اختیار ما گذاشتند. طب نوین بر گرفته از آموزش های دانشمندان است و چون منبع وحی نیست پس کامل نیست. در طب اسلامی که به وحی و اهل بیت متصل است نمی توان نقصی یافت. اگر با این طب نتوان فردی را درمان کرد ایراد از تشخیص است.

 

_ مردم چقدر طب اسلامی را می شناسند؟

_ در بین افرادی که به ما مراجعه می کنند از همه گروه های سنی می توان مشاهده کرد. اگر چه این طب یک طب نوپا است اما استقبال مردم برای حضور در جلسات مشاوره نشان از شناخت مردم از درمان با شیوه طب اسلامی دارد. خوشبختانه حدود ۸۰ و ۹۰ درصد از افرادی که برای درمان با شیوه اسلامی مراجعه می کنند از این نوع درمان نتیجه گرفتند.

 

_ در طب اسلامی برای آرامش روح هم توصیه ای شده است؟

_ طب اسلامی یک بعدی نیست علاوه بر درمان جسم، روح را هم درمان می کند. این دو مکمل یکدیگرند پس تا جسم اصلاح نشود روح درمان نمی شود. در طب اسلامی با شناسایی نوع مزاج ریشه افسردگی را که منشاء بسیاری از بیماری ها است پیدا می کنیم. البته نباید فراموش کنیم در طب اسلامی برای درمان هر بیماری دعایی است. تکرار در قرائت دعا نشاط و سلامتی را برای فرد به همراه دارد.

 

_صحبت هایی در این باره وجود دارد  که طب اسلامی و طب سنتی پاسخگوی همه مشکلات پزشکی نیست و تنها می تواند مکمل باشد. آیا این درست است؟

_ ما منکر بعضی از فواید طب نوین نیستیم. در طب اسلامی بیشتر سبک زندگی و تغذیه صحیح بررسی می شود، حال آنکه طب نوین با شیوه های جدید به درمان می پردازد.

 

_ در طب اسلامی برای تحکیم بنیان خانواده ها هم درمانی در نظر گرفته شده است؟

_ یکی از دلایل ضعیف شدن و بهم ریختن بنیان خانواده ها سبک زندگی غلط است. اصلاح سبک زندگی با درمان به شیوه طب اسلامی می تواند به تحکیم بنیان خانواده ها کمک کند. روایات و آموزه های بسیاری در این نوع درمان از اهل بیت برای استحکام بنیان خانواده ها بیان شده است که با آموزش فرد و اصلاح نوع تغذیه می توان به تحکیم بنیان خانواده ها کمک کرد.

خبرنگار:ماه پیکر

 

مربوطه به : اجتماعیدیگر خبرهااخبار ویژهاخبارپایگاهاخبار

کلمات کلیدی:

کانال تلگرام بقاع نیوز امامزادگان

RSS

دیدگاه شما :