کدخبر : 20664 |

طرح قرآنی ۱۴۵۲ رونمایی شد


آیین گشایش طرح ملی- قرآنی ۱۴۵۲ ساعتی پیش در ساختمان شورای عالی انقلاب فرهنگی با حضور برخی از مسئولان و مدیران ارشد قرآنی کشور به‌صورت رسمی آغاز به کار کرد.

به گزارش بقاع نیوز، به نقل از خبرگزاری تسنیم، آیین گشایش طرح ملی- قرآنی ۱۴۵۲  در ساختمان شورای عالی انقلاب فرهنگی با حضور برخی از مسئولان و مدیران ارشد قرآنی کشور به‌صورت رسمی آغاز به کار کرد.

این برنامه به‌صورت مستقیم از شبکه قرآن و معارف سیما و همچنین شبکه رادیویی قرآن پخش شد. در ابتدای این مراسم، از پوستر طرح قرآنی ۱۴۵۲ رونمایی شد.

پیش‌بینی حضور ۵ میلیون نفر در طرح ۱۴۵۲

حجت‌الاسلام حمید محمدی دبیر شورای توسعه فرهنگ قرآنی نخستین فردی بود که به ایراد سخنرانی پرداخت. وی با اشاره سند راهبردی حفظ قرآن که از سوی شورای توسعه تدوین شده است، گفت: سال گذشته با تدوین سند راهبری طرح ملی حفظ، قرارگاه‌های حفظ در نهادهای فرهنگی و قرآنی کشور راه‌اندازی شد تا همه به‌صورت واحد در اجرای منویات رهبر انقلاب وارد مرحله اجرا شوند و در جلسات متعدد به این مورد تاکید شد تا ظرفیت همه مراکز و نهادها تمام قد در اختیار این طرح ملی قرار گیرد.

محمدی ادامه داد: جزء سی‌ام قرآن کریم برای گام نخست در سه فصل تابستان، پاییز و زمستان با محوریت سوره ناس تا زلزال برای فصل تابستان، سوره طارق تا بیّنه برای پاییز و سوره نبا تا بروج برای فصل زمستان ۹۷ در نظر گرفته شده است.

دبیر شورای توسعه فرهنگ قرآنی پیش بینی کرد تا ۵ میلیون نفر در طرح ملی ۱۴۵۲ مشارکت کنند.

۲۰۰ هزار نفر مخاطب این طرح هستند

مهدی قره‌شیخلو رییس سازمان دارالقرآن‌الکریم نیز در جایگاه حاضر شد و طی سخنانی با بیان اینکه تحقق این طرح به تخصیص اعتبار کافی بستگی دارد از حضور ۲۰۰ هزار نفر از مجموع موسسات و خانه‌های شهری و روستایی سازمان تبلیغات اسلامی خبرداد.

وی با اشاره به اینکه البته کلاس‌های حضوری در قالب شش ماه بسته شده است، عنوان کرد: بخشی از آن نیز همراهی دوستان با برنامه‌ رسانه ملی در این طرح ۱۴۵۲ است وامیدواریم این تعامل و همکاری بتواند فضایی را ایجاد کند که مطالبه مقام معظم رهبری مبنی بر تربیت ۱۰ میلیون حافظ در افق زمانی مناسب اتفاق بیفتد و همین کارها و حرکات فرهنگ حفظ قرآن را در کشور ما جاری و ساری کند که نقش رسانه در این امر مهم است تا مردم نسبت به حفظ قرآن و انس با قرآن و ارتباط جاری با قرآن حساس باشند. به ویژه والدین در مؤانست فرزندان با قرآن مؤثر هستند و امیدواریم اجرای این طرح‌ها خانواد‌ه‌ها و جوانان و نوجوان را بیشتر با قرآن مأنوس کند.

۱۹۲ اقدام برای تحقق اهداف طرح ملی حفظ

سید مصطفی حسینی رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه در بیانی به سند راهبردی طرح ملی حفظ اشاره کرد و گفت: ۱۶ دستگاه ماموریت اجرای طرح ملی حفظ را بر عهده گرفتند. ۱۹۲ اقدام برای تحقق اهداف این طرح پیش‌بینی شد که در جلسه اخیر شورای توسعه فرهنگ قرآنی کشور وظایف هر یک از دستگاه‌ها مشخص و ابلاغ شد.

وی ادامه داد: در سال ۹۰ و پس از مطالبه رهبر انقلاب در تحقق ۱۰ میلیون حافظ قرآن، سازمان اوقاف همسو با دیگر نهادهای قرآنی کشور به این موضوع پرداخت و جزو اولویت‌های اول سازمان قرار گرفت. امسال به دستور ریاست سازمان اوقاف و امور خیریه، کار ویژه همه مراکز تحت نظر این سازمان، حفظ جزء سی‌ام قرآن قرار گرفته است.

حسینی با بیان اینکه تحقق این اهداف با وحدت رویه و همدلی اجرایی می‌شود، گفت: آزمون حفظ و مفاهیم قرآن امسال برای نخستین‌بار به‌صورت مشترک با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد که نتیجه مطلوبی را به دنبال داشت.

رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه ادامه داد: برای رسیدن به اهداف پیش روی این طرح باید افق چشم‌اندازی با برنامه‌ریزی دقیق در نظر گرفت.

۲ هزار کانون فرهنگی هنری مساجد در طرح ۱۴۵۲ شرکت می‌کنند

حجت‌الاسلام حبیب‌الله ارزانی مشاور وزیر و دبیر ستاد کانون‌های فرهنگی هنری مساجد با بیان اینکه ستاد کانون‌های فرهنگی هنری مساجد از آغاز این طرح همراه شبکه قرآن و معارف سیما بودند، افزود: ۲ هزار کانون در این طرح مشارکت می‌کنند و پیش‌بینی می‌شود که ۳۰ هزار نفر در آن شرکت کنند.

وی، اجرای طرح‌هایی شبیه طرح قرآنی ۱۴۵۲ را موجب کاهش آسیب‌های اجتماعی دانست و گفت: مساجد ظرفیت زیادی در اجرای این طرح ملی را دارند.

پخش برنامه با محوریت ۱۴۵۲ از شبکه‌های رادیویی رسانه ملی

در ادامه احمد ابوالقاسمی مدیر شبکه رادیویی قرآن از تولید و پخش ویژه برنامه در طول برگزاری این طرح از این شبکه خبرداد و افزود: روزانه ۴ آیتم به این طرح اختصاص یافته است. پنجشنبه‌ها از ساعت ۱۷ تا ۱۸:۳۰ از بقاع متبرکه این طرح به‌صورت زنده پخش خواهد شد.

وی ادامه داد: شبکه‌های دیگر معاونت صدا نیز در اجرای این طرح همراه هستند و برنامه‌هایی را به این موضوع اختصاص خواهند داد.

مشارکت کارکنان دولت در طرح ملی حفظ

مرتضی خدمتکار معاون آموزش معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز به جایگاه آمد و طی سخنانی، عزم جدی نهادهای قرآنی در اجرای این طرح را شایسته خواند و افزود: معاونت قرآنی وزارت ارشاد کار ویژه سال جاری را بر پایه طرح ملی حفظ قرار داده است  و موسسات را برای تحقق آن همراه کرده است.

وی ادامه داد: یکی از اقدامات اساسی در معاونت،  طراحی و پیاده‌سازی اقدامات ملی در موضوع حفظ از طریق تولید آثار فاخر قرآنی است.

خدمتکار اشاعه فرهنگ قرآنی در میان کارکنان دولت را ضروری برشمرد و از اجرای این طرح در میان کارکنان دولت با همکاری امور استخدامی کشور خبرداد.

معاون آموزش معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از همکاری‌های شایسته دیگر نهادها با وزارت ارشاد در تحقق اهداف قرآنی کشور به خوبی یاد کرد و افزود: آزمون سراسری قرآن از نکات قابل توجه و مثبت در این باره است.

۵۲ برنامه تلویزیونی با موضوع بشارت ۱۴۵۲ به روی آنتن شبکه قرآن می‌رود

محمد حسین محدزاده مدیر شبکه قرآن و معارف سیما و دبیر طرح بشارت ۱۴۵۲ در ادامه اظهار کرد: طرح بشارت ۱۴۵۲، دوازده سالگی خود را با ۴۰ سالگی پیروزی انقلاب اسلامی دنبال می‌کند؛ انقلابی که همه دستاوردهای قرآنی امروز کشورمان مدیون آن است.

محمدزاده از دریافت اعتبار بابت جوایز ۳ دوره پیش این طرح خبرداد و گفت: براساس تامین اعتبار از رسانه ملی توانستیم، جوایز ۳ طرح گذشته را دریافت کنیم و پیش از آغاز ۱۴۵۲، حساب خود را در طرح‌های پیشین تصفیه کنیم.

وی ادامه داد: ۷ شبکه تلویزیونی برای انعکاس این طرح قرآنی اعلام آمادگی کردند و شبکه‌های تلویزیونی و رادیویی استان‌ها نیز برای ساعتی از روز را به این طرح اختصاص داده‌اند.

محمدزاده از تولید اپلیکیشن ویژه این طرح خبرداد و گفت: برای این اپلیکیشن ظرفیت ثبت‌نام، کسب امتیاز و غیره در نظر گرفته شده است تا مخاطبان بتوانند به آسانی از مزایای طرح بهره‌مند شوند.

انتهای پیام/

مربوطه به : اخبارپایگاهاخبار

کانال تلگرام بقاع نیوز امامزادگان

RSS

دیدگاه شما :