کدخبر : 20524 |

تجمع و راهپیمایی آرام روحانیون و امامان جماعت شهر پیشوا ورامین به سوء مدیریتهای متولیان موقوفه شیخ جنیدی(ره) در امامزاده جعفر


یکشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ روحانیون و امامان جماعت شهر پیشوا ورامین در تجمع و راهپیمایی آرام به سوء مدیریتهایی که از طرف متولیان موقوفه شیخ جنیدی(ره) در امامزاده جعفر صورت می‌گیرد، اعتراض کردند و با قرائت بیانیه ای اهانت به ساحت مقدس روحانیت را محکوم کردند.

محکوم کردن هتک حرمت افراد از تریبون امامزاده

 به گزارش خبرنگار بقاع نیوز، در پی اختلافات پیش آمده بین تولیت موقوفات شیخ جنیدی امامزاده جعفر و مدیریت آستانه مبارکه و عزل حجه الاسلام عطایی امام جماعت امامزاده بعد از ۵ سال عهده‌دار بودن این سمت، روحانیون شهرپیشوا و امامان جماعت در اقدامی اعتراض آمیز در صحن امامزاده تجمع کردند. این تجمع آرام که با قرائت زیارت عاشورا شروع شد و با سخنرانی کوتاه یکی از اساتید حوزه علمیه ادامه یافت در انتها بیانیه ای در محکومیت توهین و افترا به روحانیت قرائت شد. در این بیانیه آمده است:« روحانیت قصد دخالت در امورقانونی مربوط به وقف را  ندارد و این امر را وظیفه اداره اوقاف و نهادهای نظارتی می داند اما هتک حرمت افراد را از تریبون امامزاده را محکوم می‌کند و  این پایان کار نیست چنانچه اوضاع به سامان نشود وارد عمل خواهد شد.»

مردم توقع شرایط بهتردارند

حجه الاسلام سیدحسین مطهری سرپرست اداره اوقاف شهرستان پیشوا ورامین می‌گوید:« سیاست کلی اداره اوقاف اینگونه است که ما در بقاع متبرکه برای معتمدین محلی حکم هییت امنایی تقدیم  و از آنها خواهش می‌کنیم که تشریف بیاورند و به امر مدیریت بقاع بپردازند و در اینجا این اتفاق افتاده است اما موضوع این است که در این سالها موقوفه شیخ جنیدی که نیتش آبادانی حرم مطهر امامزاده جعفر بوده است نتوانسته خدمات بایسته و شایسته ارائه دهد و رضایت مندی ایجاد کند؛ مردم توقع دارند با این گستردگی و حجم بزرگ موقوفات، شرایط بهتری را برای آستانه مقدس شاهد باشند در حالیکه همواره شاهدند که یا قسمتی افتتاح نشده یا کلنگ نخورده است. مردم این توقع را دارند که ۴۰ سال بعد از پیروزی انقلاب اسلامی این آستان در جایگاه بهتری باشد نه این جایگاهی که شاهدش هستیم.»

یک سوم موقوفه باید خرج امامزاده شود

رئییس اداره اوقاف شهرستان پیشوا وقف نامه ای را نشان ما می‌دهد و با اشاره به اختلافات ریشه داری که با پیدا شدن سندی که اعلام شد یک سوم عادیات موقوفات شیخ جنیدی باید خرج عمران امامزاده شود، سربازکرده می‌گوید:« در وقف نامه به صراحت قید شده است: قسمتی که مراد یک ثلث بوده باشد صرف روشنایی و تعمیر بقعه  مبارکه و فرض میان بقعه متبرکه اهتمام کرده ……ناگفته نماند سالها ما با آرامش در کنار هم کار کردیم . بسیاری از آبادانی ها در زمان صلح و دوستی بین اداره اوقاف و متولیان موقوفه اتفاق افتاده است اما این روزها این اختلافات مدیریتی و مدیریت دوگانه سبب شده که در مراسم ها از جمله شبهای قدر به نوعی عدم هماهنگی اتفاق بیفتد که این قضیه موجب ناراحتی زائرین و مجاورین شده است. طبق وصیت و وقف نامه یکسوم درآمد موقات باید خرج آبادانی امامزاده شود اما بعد از گذشت ۴۰ سال وضعیت امامزاده اینگونه است. مقایسه کنید این امامزاده را با امامزاده صالح یا شاه چراغ که همگی فرزندان امام موسی بن جعفر(ع) هستند. نکته ای که ما اعتراض داریم این است که در این مدت اگر ملکی خریده اند چرا سندش به نام بقعه نیست؟.»

مدیریت دوقطبی، کارها را لنگ کرده است

حجه الاسلام« حسن هندو آبادی» مدیریت آستانه مبارکه امامزاده جعفر با نشان دادن تصویری دوگانگی مدیریتی را نشان ما می‌دهد:« ببینید کوچکترین چیزی که از این دوگانگی جلوی چشم است همین جذب خادم افتخاری است ما برای جذب خادم افتخاری میز گذاشتیم چند متر آن ورتر دقیقا آنها هم همین کار را کرده اند از این دو دستگی ها زیاد است که موجب ناراضایتی مردم شده است.»مطهری در پاسخ این سوال خبرنگار بقاع نیوز که نکند چنین تجمعاتی موجب اختلاف بین مردم در شهر مذهبی و سنتی پیشوا که از سویی بسیاری از مردمش مستاجرین موقوفه شیخ جنیدی هستند شود می‌گوید:« اتفاقا ما و روحانیت نیتمان وحدت است. در این قضیه روحانیت ورود کرده تا جلوی این تفرقه را بگیرد. در حال حاضر مرجعیت علما رسالت تاریخی خودش را انجام می دهد و از طرفی ما و مدیریت آستانه نمی‌خواهیم اعتراضات روحانیت شهر را به نفع خودمان مصادره کنیم.»

 دلیل تجمع عزل امام جماعت امامزاده می باشد

یکی از دلایل تجمع روحانیون شهر عزل حجه الاسلام« محمد عطایی» امام جماعت امامزاده از سوی متولیان موقوفه است. برادر کوچکتر حاج آقا عطایی با اشاره به رضایتمندی مردم از ۵ سال امام جماعت بودن ایشان می گوید:« این قضیه در عید فطر امسال اتفاق افتاد و موجب شوکه همه شد اما بعد از عزل برادرم آیت الله روح الله باقری امام جمعه شهر اعلان کردند که ایشان امام جماعت است و بعد از من صلاحیت اقامه نماز را دارند. اما در این چند روزه هربار که حاج آقا عطایی اقامه نماز کردند کارشکنی‌هایی شد از جمله قطع برق و سیستم صوتی بسیاری از امام جماعتها امشب نماز جماعت مسجدشان را تعطیل کرده اند تا امشب به همراه بقیه پشت سر حاج آقا عطایی نماز بخوانند.»

……………

از آنجا که هیچ یک از متولیان موقوفات شیخ جنیدی(ره) در جمع حضور نداشتند ما نتوانستیم نظرات آنها را بشنویم در صورت تمایل پذیرای شنیدن نظرات آنها هستیم.

خبرنگار:فاطمه شعبانی

 

مربوطه به : آخرین عناویناخبار ویژهاخبارپایگاهاخبار

کلمات کلیدی:

کانال تلگرام بقاع نیوز امامزادگان

RSS

دیدگاه شما :