کدخبر : 19768 |

 امامزاده معصوم (ع)زیارتگاهی ازعهد صفویه


علی بن حمزه بن عبدالله بن محمدباقر معروف به معصوم از نواده‌های محمدباقر امام پنجم شیعیان است که در سال ۲۰۳ ه‍. ق، همراه امام‌رضا و ۴۳۰ نفر دیگر، به دستور هارون از بغداد اخراج و وارد ایران شدند. 

به گزارش خبرنگار بقاع نیوز زیارتگاه امامزاده معصوم که مرقد یکی از مشهورترین امام‌زادگان ایران است در خیابان قزوین بین گمرگ و سه راه آذری در محل پل امامزاده معصوم در تهران فعلی واقع شده همچنین امامزاده معصوم نام محلی است درکنار جاده طهران و قزوین میان طهران و امامزاده حسن که زیارتگاه امامزاده معصوم میان آن قرار دارد. این محل اکنون متصل به طهران و جزو محلات آن است. صاحب این مرقد که نزد مردم از ارج و قرب بالایی برخوردار است از نوادگان امام پنجم شیعیان محمد باقر می‌باشد.

علی بن حمزه بن عبدالله بن محمدباقر معروف به معصوم از نواده‌های محمدباقر امام پنجم شیعیان است که در سال ۲۰۳ ه‍. ق، همراه امام‌رضا و ۴۳۰ نفر دیگر، به دستور هارون از بغداد اخراج و وارد ایران شدند. معصومه، امامزاده معصوم، شاه چراغ، آقا علی عباس و بسیاری از همراهان به دست عمال حکومت وقت کشته شدند

تاریخچه بقعه

ساختمان این بقعه که قدمت تاریخی اش به دوره صفویه بازمی‌گردد ساده و بی پیرایه‌است و گنبد فیروزه‌ای رنگ و کاشیکاری زیبایش که به سبک عهد صفویه‌است زینت بخش این بقعه گردیده‌است.

بنای امامزاده معصوم در زمان شاه عباس به شکل بقعه درآمد. مساحت آن هم اکنون، ۱۲۰۰ متر مربع و مساحت ساختمان با حیاط بیش از ۲۰۰۰ متر مربع است.

در حال حاضر، پروژه فرهنگی، مذهبی و اجتماعی به نام قمر بنی هاشم در اطراف این امامزاده در حال ساخت است.

داخل حرم و بر روی مرقد امامزاده معصوم، ضریح کوچک و زیبایی قرار دارد. دو رواق نسبتاً کوچک نیز در ضلع شرقی و غربی داخل حرم وجود دارد. در ایوان جنوبی دو کتیبه کوچک مرمر طرفین درب حرم نصب گردیده که یکی در تاریخ ۱۰۴۰ هجری قمری و در دیگری تاریخ ۱۲۴۰ هجری قمری به چشم می‌خورد که بر اساس آن بنای اولیه این بقعه مقارن با سال‌های اول سلطنت شاه صفی توسطخواجه محب فرزند حاجی رمضان بریانکی در سال ۱۰۴۰ دستخوش تعمیر و مرمت گردیده‌است؛ ولی از کتیبه دوم معلوم می‌شود که این تعمیر و مرمت هم مانع انهدام بقعه مزبور نگشته و ۲۰۰ سال پس از آن، بقعه کنونی به جای بقعه ویران شده قبلی بنا گردیده‌است.

این بنا در چند دهه اخیر نیز چندین بار مورد مرمت قرار گرفته که از آن جمله می‌توان به بازسازی ایوان جنوبی با ستون‌ها و تیرهای فلزی اشاره نمود. آیینه کاری داخل بنا توسط محمدرضا نوید به سال ۱۳۷۳ ش انجام گرفته که بانی آن حاج علی قجر است و در قسمتی از ضریح نوشته شده: اصفهان زرگری حسن پرورش، قلمزنی اکبر سبزیان و نجاری اخوان خالق زادگان ساخته شد. این امامزاده دارای فضای سبز وسیع، زائر سرا، پارکینگ و امکانات رفاهی مناسبی جهت استفاده زائرین محترم است. بنای مزبور که از آثار دوره صفویه و قاجار است به شماره ۱۹۱۳ جزو آثار ملی ثبت شده است.

این بقعه هم اکنون نیز در حال مرمت و بازسازی است که بنا به ظاهر، مکان‌هایی جهت کتابخانه و سالن اجتماعات و حسینیه در نظر گرفته شده‌است. با توجه به فضاهای سبز اطراف امام‌زاده معصوم بزرگترین امامزاده تهران نیز هست.

گفتنی است:درجوار این امامزاده گلزار شهدای چهارتن از شهدای گمنام قرار دارد.

 

انتهای خبر

 

 

 

نام امامزاده معصوم
کشور  ایران
استان تهران
شهرستان تهران
اطلاعات اثر
نام‌های دیگر علی بن حمزه بن عبدالله بن محمد باقر
نوع بنا بقعه
کاربری امامزاده
دیرینگی صفوی
بانی اثر شاه عباس
مالک اثر سازمان اوقاف و امور خیریه
اطلاعات ثبتی
شمارهٔ ثبت ۱۹۱۳ (میلادی)
تاریخ ثبت ملی ۱۱/۵/۱۳۷۶

مربوطه به : أماكن مذهبيمعارفشهدااخبارپایگاهاخباربقاع متبرکهاستان تهرانمعرفی بقاع متبرکه ایران اسلامیبقاع متبرکهتهرانحضرت امام محمد باقر ( ع )

کلمات کلیدی: , ,

کانال تلگرام بقاع نیوز امامزادگان

RSS

دیدگاه شما :