کدخبر : 19679 |

اقامه سوگواری شهادت موسی بن جعفر(ع) در دفتر آیت الله العظمی حکیم / راز اسارت ها و شکنجه های فراوان امام کاظم(ع)


مجلس روضه در سوگواری شهادت حضرت موسی بن جعفر(ع)، با حضور نمایندگان دفاتر مراجع معظم تقلید، و علما و فضلا و سایر گروه های مردم و همچنین آیت الله سیدحسین روحانی پور دزفولی، در “دفتر تهران حضرت آیت الله العظمی حکیم، از مراجع معظم تقلید جهان تشیع” برگزار شد.

  به راستی راز اسارت ها و شکنجه های فراوانی که امام کاظم(ع) متحمل شدند، چه بوده است؟

حجت الاسلام والمسلمین سیدجواد موسوی، استاد حوزه علمیه، در این مجلس نورانی و معنوی در تبین راز اسارت طولانی و تحمل شکنجه های فراوانی گفت :

علت اینکه حضرت کاظم(ع) سختی های فراوان زندان، شکنجه و شهادت مظلومانه را پذیرفتند، علاقه به شیعیان، و دفاع از شیعیان در برابر ستم هارون الرشید ملعون بود. البته این انتخاب در مسیر رضایت خداوند متعال بوده است.

اگر امام موسی بن جعفر(ع) دشواری های شهادت و سال ها اسارت را نمی پذیرفتند، حتما هارون الرشید ملعون، شیعیان را از دم تیغ می گذارند. البته بی تقوایی برخی از شیعیان نیز در بروز این مصیبت، یعنی تحمیل رنج های فراوان بر حضرت کاظم(ع)، نیز نقش داشته است.

مرحوم مجلسی، در تبیین دلایل نحوه اسارت طولانی و شهادت امام موسی بن جعفر(ع)، “تقیه نکردن و اطاعت نکردن برخی شیعیان از امام”، را مطرح کرده اند.

علی بن یقطین، وزیر دربار هارون الرشید و همچنین صحابی مورد اعتماد حضرت کاظم(ع) بود که با تایید امام موسی بن جعفر(ع) در دربار حکومت هارون، فعالیت داشت. علی بن یقطین، خدمات بسیاری به شیعیان کرد.

اگر شیعیان مانند علی بن یقطین، همیشه از ولی خود اطاعت کنند به سعادت اخروی و دنیوی می رسند. برای نمونه در جنگ احد، مسلمانان به دلیل اطاعت نکردن از فرمان پیامبر اسلام، موجب کشته شدن تعداد زیادی از رزمندگان رشد سپاه اسلام از جمله حضرت حمزه(ع) شدند.

شیعیان بارها در طول تاریخ به دلیل اطاعت نکردن از امام زمان خود، موجب بروز مشکلات فراوان برای خود و اهل بیت(ع) شدند.

یادآور می شود دفتر تهران حضرت آیت الله العظمی حاج سیدمحمدسعید حکیم از مراجع عظیم الشان تقلید، همه روزه به روی مسلمانان باز است و آماده پاسخگویی به سوالات شرعی، فرهنگی و اعتقادی مردم است و علاقمندان برای کسب اطلاعات بیشتر درباره فعالیت های این دفتر فعال، می توانند با شماره  ۰۹۱۲۶۰۶۹۰۴۱تماس بگیرند.

انتهای پیام/

مربوطه به : معارفدین و اندیشهاخبار ویژهاخبارپایگاهاخبار

کلمات کلیدی:

کانال تلگرام بقاع نیوز امامزادگان

RSS

دیدگاه شما :