کدخبر : 18722 |

مرمت وبازسازی نگین خاک گرفته ازوار کاشان آغاز شد


مرمت وبازسازی امامزادگان محمد اسماعیل و محمد صانع علیهم السلام روستای ازوار دهستان گلاب به همت رییس هیئت امنای این آستان مقدس آغاز شد

به گزارش خبرنگار بقاع نیوز روستای تاریخی  ازوار در ۵۵ کیلومتری شهرستان کاشان قرار دارد وآثار موجود در روستا و آستان مقدس شاهزاده محمد اسماعیل و شاهزاده محمد صانع حاکی از قدمت تاریخی این روستا دارد که متعلق به دوران قبل از اسلام می باشد.

طی سفر قبلی گروه خبری بقاع نیوز و خبرنگار شبکه رادیو فرهنگ به به این شهر تاریخی و مذهبی که پتانسیل های لازم جهت حضور صدها نفر توریست و زائر را دارد اما متاسفانه  هر گوشه ای از این گنجینه تاریخی ،مذهبی شاهدی بر بی مهری و بی توجهی مسئولین ذیربط بود طبق گزارشات صوتی وتصویری با قول مساعدمسئولین محترم وقت فرماندار ،دهدار….. روستای ازوار را به امید دیدار زود هنگام با خبرهای خوش آغاز پروژه مرمت وبازسازی این بقاع تاریخی ترک نمودیم یک سالی از وعده و وعیدها گذشت اما خبری از مرمت و بازسازی نشد تنها خبر رسیده برگزاری نشست ها و جلسات بی نتیجه بود.

سرانجام مردی بلند همت با امید به خداوند و استعانت از اهل بیت ع وقتی دید توان حضور در جبهه های مدافعین حرم را ندارد با انگیزه حفظ حرم خاندان اهل بیت در شهر و دیار خود آستین همت بالا زد و با دستان خالی اما امیدوار به کرامات صاحبان خانه پیش قدم این راه دشوار شد.

 حسین ابن علی در گفت وگو با خبرنگار بقاع نیوز، با اشاره به موانع موجود در تاخیر عملیات مرمت و بازسازی آستان مقدس امامزادگان شاهزاده محمد اسماعیل و شاهزاده محمد صانع   گفت:  امامزادگان مذکور در حال تخریب و نیازمند احیای فوری بود اما شروع عملیات علاوه بر تامین بودجه نیازمند اخذ مجوزهای لازم  از  اداره میراث فرهنگی  کاشان بود که متاسفانه انجام این امر وقت گیر و تقریبا چند ماهی به طول انجامید.

وی اضافه کرد: بودجه لازم برای اجرای این عملیات گسترده مرمتی تقریبا  ۲۰۰ میلیون تومان می باشد اما متاسفانه  علی رغم اینکه مرمت  اثار تاریخی مستلزم هزینه  بالایی می باشد اما هنوز بودجه ای از سوی سازمان اوقاف و یا میراث مصوب نشده است.

ابن علی با تاکید بر اهداف وبرنامه های سازمان اوقاف در سالهای اخیر در آماده سازی بقاع متبرکه برای حضور گسترده زائرین و ایجاد امکانات تسهیلاتی مناسب در اکثر بقاع متبرکه کشور  گفت: جای سوال دارد چرا باید این منطقه از کشور با وجود پتانسیل های فراوان جذب توریسم  توجهی  از سوی مسئولین اوقاف صورت نمی گیرد. ؟؟؟

این عاشق حرم اهل بیت که از کودکی عشق خدمت به اهل بیت در وجودش جاری بوده  این بار نیز برای جا نماندن ازقافله مدافعین حرم با حضور در سازندگی و جلوگیری از تخریب  وحفظ حرم اهل بیت در گوشه ای از شهرش، ادای دین به خاندان اهل بیت می کند تا  اهل بیت نامش را در زمره مدافعین حرم ثبت نمایند.

حسین ابن علی از تنهایی و دست خالی حراسی به دل راه نداد و پای در میدان نهاد  واینک وظیفه تک تک عاشقان دیگر به ویژه هموطنان و دیگر همشهری های  این خطه  است که وی را دراین راه تنها نگذارند وتا فرصت باقی است به سوی  آستان مقدس شاهزاده محمد اسماعیل و شاهزاده محمد صانع بشتابند.

عاشقان حرم  می توانند با کمک های نقدی خود به شماره حساب۶۲۷۷۶۰۱۸۳۸۵۳۱۸۲۸ بنام ابنعلی وعرب سعیدی نزد بانک ازوار شماره کارت زیارت ازوار ویا کمک های غیر نقدی در تهیه مصالح و…..عزیزان وخادمین حرم امامزادگان را همراهی نموده ونامشان را در زمره حافظان حرمین اهل بیت ثبت نمایند.

خبرنگار:مریم قرایی

عکاس:محمد حامدی

تصویر بردار:مهدی بیدمشک

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

گزیده ای از گزارشات قبلی خبرنگاران:

علیرضا نشاسته گیر پژوهشگر علم انساب در این زمینه به خبرنگار ما می گوید: زمانی که برای تبلیغ در ماه محرم وارد این امامزاده شدم با مکانی مخروبه مواجه شدم که از زمان ورودم تا کنون علیرغم پی گیری های فراوان تا کنون هیچ تغییری در آن ایجاد نشده است .

ابوذر تمتاجی دهیار روستای ازوار نیز با نگاهی اندوهبار به بنای مخروبه که کوله باری از تاریخ و معنویت را بر پشت خسته خود حمل می کند می گوید: سقف کاهگلی این امامزاده از سالهای دور تا کنون هیچ تعمیر و مرمت اساسی نشده بود و اگر همت و علاقه قلبی و کمکهای مردمی نبود شاید هم اکنون در حدی نبود که حتی بتواند در همین حد هم آرامگاه دلهای پردرد مردم روستا و زوار باشد.
وقتی نگاه خودم را در امتداد نگاه دهیار روستا می چرخانم … دیوارها ی مخروبه و سقف تازه تعمیر شده آن که در زیر آن کودکان و مادرانشان در حال مناجات و درددل هستند را می بینم. نگرانی از تخریب سقف و دیوار امامزاده بر سر زوار همواره وجود دارد.

دهیار این روستا ضمن اشاره به اینکه تعمیر هر سه سال یکبار سقف این امامزاده توسط مردم روستا در حدی نبود که پاسخگو وضعیت این مکان باشد و خوشبختانه توانستیم با تامین اعتباری بالغ بر ۸۰۰ میلیون ریال از محل کمکهای مردمی و سازمان اوقاف و امورخییه سقف این امامزادگان را تعمیر کرده و بخشی را نیز به عمران فضای خارجی آن تخصیص دادیم.
تمتاجی از وعده سازمان اوقاف و امورخیریه استان برای تامین اعتبار عمرانی جهت تعمیر بخش داخلی امامزاده تا پایان سال جاری خبر می دهد و آرزو میکند که اختلاف نظرهای سازمان ها و نهادهای ذیربط چون سازمان میراث و امور فرهنگی، بنیاد شهید، سازمان اوقاف و امور خیریه ره به تعمیر نهایی این مکان مذهبی و تاریخی ببرد.
?
وی ناهماهنگی بین ادارات را حتی مانع اجرایی کردن برنامه های عمرانی با اعتبار تخصیص یافته برخی از سازمان های ذیربط می داند و می گوید: با توجه به دفن بسیار از شهدا در محل این امامزادگان، بنیاد شهید مبلغ بالغ بر ۲۰۰ میلیون ریال برای تعمیر فضای داخلی این مکان اختصاص داده است که متاسفانه ناهماهنگی ها و اختلاف نظرها بین سازمان میراث و فرهنگی و سازمان اوقاف مانع از اجرایی شدن فعالیتهای عمرانی شده است .

امیدواری به احیای آستان امامزادگان با کمکهای مردمی و اعتبارات دولتی

این دهیار دلسوخته جوان در ادامه کمک مردم و دلهای نگران آنها را پشتوانه اصلی فعالیتهای عمرانی در بخش مذهبی در این روستا می داند که در قالب کمک به حسینیه ای با ۸۰۰ متر زیربنا و ۲۰۰ متر آشپزخانه شکل گرفته و به مفروش شدن این فضا از محل کمکهای مردمی با اعتباری حدود ۵۰۰ میلیون ریال شده است.
تمتاجی با دلی مطمئن به آینده و وعده های مسئولان ابراز امیدواری کرد تا در سال آینده پروسه احیاء و بازسازی این امامزادگان از محل کمکهای مردمی و سازمان اوقاف و بنیاد شهید به پایان برسد و این محل مکانی برای بازدید زوار تبدیل شود.

ما نیز امیدواریم در سفر بعد خود به این محل بارقه نور امید و شادی را در ساکنین جوار این دو امامزاده و زوار آن ببینیم.
انتهای پیام/

مربوطه به : آخرین عناویناجتماعیمیراث و گردشگریاخبار ویژهاخبارپایگاهاخباربقاع متبرکهاخبارمدافعان حرم

کلمات کلیدی:

کانال تلگرام بقاع نیوز امامزادگان

RSS

دیدگاه شما :