کدخبر : 19778 |

معرفی آستان مقدس امامزاده سید جعفر(ع) درمحله مصلای عقیق شهر یزد


آرامگاه امامزاده سید جعفر واقع در شهر یزد یکی از جاذبه های مذهبی این استان است که گردشگران زیادی را به خود جذب می کند. بارگاه مطهر این امامزاده در محله مصلای عتیق شهر یزد واقع گردیده و یکی از مهم ترین زیارتگاه های مردم یزد می باشد. نسب ایشان به امام جعفر صادق (ع) می رسد.

به گزارش بقاع نیوز،امامزاده سید جعفر در نزدیکی دروازه قرآن یزد و مدخل ورودی شهر یزد  قرار دارد و با چشم اندازی زیبا، فضای معنوی خاصی را به منطقه داده است. این امامزاده با فضای نسبتاً بزرگ و موقعیت بسیار جالب از مسافتی دور نظر هر بیننده ای را به خود جلب می نماید. صحن ورودی بقعه، آرامگاه تعدادی از شهیدان همیشه جاوید انقلاب اسلامی است که صفایی ویژه به این مکان  بخشیده است.

امامزاده سید جعفر محمد (ع) از جمله سادات شریف و جلیل القدری است که اواخر قرن چهارم در شهر یزد دیده به جهان گشوده است . نسب شریف این امامزاده به اتفاق نقل اغلب علمای انساب با شش واسطه به امام ششم می رسد.که از قرار زیر می باشد:
ابوجعفر محمد بن ابوالحسن علی بن محمد ابوجعفربن علی علی ابوالحسن بن ابو محمد عبیدالله بن ابویحیی احمد الشعرانی بن ابوالحسن علی العریضی بن الامام جعفر صادق علیه السلام .

وی نوه امامزاده جعفر ( محمد ابو جعفر) متوفای ۴۲۴ هجری قمری یزد می باشد که وی نیز مردی محترم و سیدی جلیل و صاحب کرامات بوده است .

از کلام علمای انساب پیداست که امامزاده سید جعفر محمد نیز همچون اجدادش به زهد و تقوی متصف بوده و از سادات حسینی مشهور عصر خود بود. پسر برادر او به گفته ی علمای انساب نقابت سادات یزد را به عهده داشته است.

ظاهرا تولد مامزاده سید جعفر محمد در اواخر قرن چهارم هجری ، و وفات ایشان نیز طبق بعضی از قراین در نیمه دوم قرن پنجم هجری می باشد و چون سیدی محترم و جلیل القدر بوده مردم شهر یزد به پاس یاد بود وی بر سر تربتش بقعه ایی بنا نهادند.

حرم و بارگاه با شکوه امامزاده سید جعفر محمد با امکانات مناسب مورد توجه و عنایت زائران و مسافران مشتاق است. دو شبستان قرینه شرقی و غربی مسجد که با گنبدی بسیار بزرگ و جدید الاحداث متصل به حرم مطهر گردیده و آن را به صورت نگینی در بر گرفته است.

به لحاظ تنوع رنگ کاشی ها و ویژگی های ممزوج بودن کاشی و آجر سفال در ساختمان آن که بر اساس طرح جامع و نظر دفتر فنی سازمان مرکزی اوقاف و اداره کل اوقاف و امور خیریه استان یزد و همکاری مداوم هیئت امنا امامزاده از محل کمک های مردمی و نذورات امامزاده به دست پر توان معماران اصیل یزدی به سبک سنتی بنا شده و اخیراً اتمام گردیده است،

در ایران عزیز اسلامی کم نظیر و منحصر به فرد می باشد که شکوه و زیبایی بقعه را کامل نموده است. این مکان مقدس دارای ضریح طلا و یک گنبد به قطر ۹ متر و ارتفاع ۲۵ متر  است که نمای داخلی گنبد آینه کاری و نمای خارجی آن کاشی کاری است تزیینات داخلی آن بنا شامل: سر در، ایوان، کاشیکاری، مقرنس کاری و آینه کاری است.

کتیبه ایی با خط ثلث نیز در آن موجود است. تاریخ احداث بقعه سال ۵۷۵ هجری قمری و تاریخ بازسازی آن سال ۱۳۵۴ هجری شمسی و مساحت فعلی اعم از زمین و ساختمان جمعا ۵۸,۲۶۰ متر مربع می باشد.

امروزه این مکان زیارتگاه پاکدلان و عاشقان بسیاری است که از گوشه و کنار این مملکت به زیارت مرقد مطهرش می آیند. از نکات مهم امامزاده سید جعفر محمد (ع) این است که از قدیم الایام اکثریت مسافران در هنگام ورود و خروج از شهر و مخصوصاً مردم در روزهای تعطیل و ایام مذهبی جهت دعا و نیایش و گذران تعطیلات با عشقی عجیب به زیارتش مشرف شده قصد حاجت کرده و نذور خود را به آستان مقدسش تقدیم می کنند.

آستان مبارک آن حضرت به دلیل قرار گرفتن در ورودی شهر یزد از سمت شمال غرب علاوه بر زائران محلی مورد توجه خاص مسافران رهگذر نیز می باشد .

این موقعیت موجبات رونق فراوان بقعه را فراهم نموده است بنای کنونی مشتمل بر قسمت اداری ، مرکز فرهنگی و قرآنی ، کتابخانه عمومی ، سالن آمفی تئاتر ، زائر سرا ، شورای حل اختلاف ، ایستگاه پلیس ، پارکینگ ، پایگاه مقاومت و … می باشد .

انتهای پیام/

خبرنگار:مریم قرائی

مربوطه به : اجتماعیسیر و سفریزداخبارپایگاهاخباربقاع متبرکهمعرفی بقاع متبرکه ایران اسلامیشجره طیبهحضرت امام جعفر صادق ( ع )اخبارآخرین عناویناستان یزد

کلمات کلیدی:

کانال تلگرام بقاع نیوز امامزادگان

RSS

دیدگاه شما :