کدخبر : 20005 |

گفتگو با استاد اصغر اسکندری قاری قرآن و طراح نرم افزار قرآنی ریاض النغم


وقتی از اساتیدش یاد می‌کند با احترام خاصی از آنها یاد می برد از نسلی است که رابطه اش با استاد مراد و مریدی بوده است:« اولین بار که پایم به جلسات قرآنی باز شد یک هیئت خانگی بودکه در بین همشهری های پدر به صورت چرخشی در منازل برگزار می شد و یک معلم قرآن به نام آقا عبدالله داشت.

  فاخرترین اثر جهان تلاوت

 به گزارش بقاع نیوز،روزگاری بود که ملای مکتب‌خانه قرآن درس می‌داد و شاگردان ساعتها چهار زانو روی زمین می‌نشستند و عم جزء . سواد قرآنی یاد می‌گرفتند. بعدها کلاسهای قرآن کمی پیشرفته‌تر شد اما روش تدرس تغییر چندانی نکرد. سالها گذشته و دیگر روشهای قدیمی تدریس قرآن پاسخگوی نسل جدید نیست. مدتی است نرم افزار «ریاض النغم» به عنوان اولین خودآموز تالیفی الکترونیکی در حوزه تلاوت قرآن کریم توسط استاد  اصغر اسکندری، مدرس قرآن طراحی و منتشر شده است. گفتگوی ما با استاد اسکندری طراح و صاحب امتیاز این نرم افزار بخوانید.

 شاگری استاد صبحدل

  وقتی از اساتیدش یاد می‌کند با احترام خاصی از آنها یاد می برد از نسلی است که رابطه اش با استاد مراد و مریدی بوده است:«  اولین بار که پایم به جلسات قرآنی باز شد یک هیئت خانگی بودکه در  بین همشهری های پدر به صورت چرخشی در منازل برگزار می شد و یک معلم قرآن به نام آقا عبدالله داشت. ۱۱-۱۲ ساله بودم که در کلاسهای استاد فضلعلی شرکت کردم ایشان در اتابک معلم قرآن بود و شبهای جمعه به مجیدیه می آمد و در کلاسهایش به عنوان جایزه به بچه ها خودکار و کتابهای استاد مطهری می‌داد. سالها شاگردی استاد محمود ختوان را کردم؛ مرد اخلاق و ادب که در طول سالها یکبار غضب ایشان را ندیدم اولین جایزه قرآنی ام را از ایشان در درس تجوید گرفتم که  یک قرآن رحلی بزرگ هدیه بودکه شما در تجوید فارغ التحصیل شدید. از  ۱۶ سالگی به صورت حرفه ای خدمت حاج حسین صبحدل، استاد علی اربابی و استاد سید محسن موسوی بلده شرکت کردم. استاد صبحدل در خیابان مجیدیه در مسجد المهدی مجیدیه کلاس داشتند و روزهای دوشنبه ها خدمت ایشان می‌رسیدم. استاد صبحدل مدیر بخش مراسم مذهبی رادیو بود..»

در محضر استاد اربابی

حاج آقا اسکندری از استاد اربابی می‌گوید:« جلسات استاد اربابی در طول سال در مسجد جامع لویزان و ماه مبارک رمضان در منازل اهالی محل بود بعدها و در اواخر عمر استاد این کلاسها در امامزاده پنج تن برگزار می‌شد. به همراه پسرعمویم حاج حسین اسکندری به جلسات استاد اربابی می‌رفتم. یادم می‌آید  اولین اشکالی که استاد علی اربابی از من گرفت تلفط واو بود گفت لبت راگاز نگیر. اولین اشکالم کلمه اولین بود استاد اربایی با آن همه بزرگی برای ایجاد انگیزه و تشویق من می‌گفت: من اگر گرمی صدای شما  را داشتم آسمان را به زمین می‌دوختم. هفته ای ۲-۳ جلسه می‌رفتم. گاهی شبها از جلسات دیر به منزل برمی‌گشتم  همیشه سفره شام پهن بود و غذای گرم را جلویم می‌گذاشت. اینطوری به سهم خودش از من حمایت می‌کرد.برای تمرین مجبور بودم روزی ۲-۳ ساعت تلاوت قرآن داشته باشم، همسایه ها می‌گفتند صدایت تا کوچه و خانه های ما می‌آمد. همسایه داریم از پیر غلامان اهل بیت می‌گفت: سالها قبل که شما قرآن می‌خواندید صدای قرآن خواندنتان در کوچه می‌آمد من می‌ایستادم و به این صدا گوشی می‌دادم و این باعث شد من هییئی شوم.»

 

 کلاس داری

سالهاست که حاج آقا اسکندری به کار تدریس قرآن کریم مشغول است. این قاری قرآن برای ما از اولین تجربه کلاس داری‌اش تعریف می‌کند:« اولین تجربه کلاس‌داری من برمی‌گردد به سن ۱۹ سالگی و زمانی که دانش آموز بودم و سوم دبیرستان درس می‌خواندم و بعد از ظهرها به ۷-۸ نفر از بچه ها درس تجوید می‌دادم. مدیر مدرسه برایمان لقمه های نان و پنیر و نان تخم مرغ درست می‌کرد و اینطوری باعث تشویق بچه ها می‌شد این کلاسها ۲ سال طول کشید. در همین سن در مسابقات قرآنی منطقه رتبه  اول و در سطح کشور مقام پنجم را به  دست آوردم. از سال ۱۳۷۰ مهندسی کشاورزی رودهن  قبول شدم و در همان دانشگاه هم کلاسهای قرآن برگزار کردم. در دانشگاه به درس زبان علاقه‌مند و جز شاگردان برتر کلاس بودم همین باعث شد که عربی و انگلیسی را به خوبی یاد گرفتم و دانستن زبان در سفرهای خارجی خیلی به کارم آمد.

 

 ریاض النغم

اسکندری که ۲۸ سال سابقه کار تدریس قرآن دارد ۴ سال از وقتش را برای طراحی نرم افزار ریاض النغم گذاشته است در باره ضرورت این نرم افزار می‌گوید:« بعداز سالها تدریس به نیازهای یک شاگرد از مقدماتی تا حرفه ای آشنا بودم. روشهای قدیم تدریس مفهوم محوری بود و استاد تئوری می‌گفت. با این نرم افزار مفهوم محوری تبدیل به تصویرمحوری شده است. در این سالها به حمدالله جامعه قرآنی ما رشد خوبی کرده است نسل آینده قرآن ایران از لحاظ علمی و عملی در سطح بسیار بالا قرار دارد. در ۱۰ سال آینده قاریان بسیار خوبی خواهیم داشت که از لحاظ تکنیک حرف اول را خواهند زد. جهت معرفی جامعه قرآنی ایران به کشورهای شرق آسیا ما دست به تولید این نرم افزار زدیم که بی‌تعارف فاخرترین اثر جهان تلاوت است این نرم افزار در ۳ سطح برای کسی که بخواهد تلاوت کند کاربرد دارد سطح یک  معمولی، سطح ۲  تقلیدی و سطح ۳ یا اجتهادی.» اسکندری در توضیح این نرم افزار می‌گوید:« از حدود۶ سال پیش به فکر طراحی نرم افزاری افتادم که به صورت جامع به صوت و لحن قرآن بپردازد و به نوعی جامع ترین مرجع آموزش در این حوزه باشد به همین جهت کار تحقیقاتی نرم افزار از همان زمان آغاز شد. از یک‌سال‌و نیم پیش هم کار مشغول کار اجرایی شدیم. این نرم افزار توسط یک تیم ۱۲ نفره  تهیه شده ورویکرد اصلی خودآموز پیشرفته ریاض النغم تعلیم و آموزش مقامات و الحان قرآنی است.».

نرم افزار ریاض النغم

اسکندری ادامه می‌دهد:« تولید این نرم افزار به کارشناسی استاد غلامرضا شاه میوه اصفهانی انجام شده و در واقع نتیجه سی سال تجربه این داور و مدرس بین المللی قرآن است. محسن عربی کارشناس تلاوت و مشاور تولید، سید امین میرزایی کارشناس تاریخ و فرهنگ تلاوت، احمد ابوالقاسمی کارشناس تلاوت مجلسی مقامات و الحان قرآنی از دیگر همکاران بنده در تولید این نرم افزار هستند این نرم افزار در ایران، آسیای شرقی و اروپا توزیع شده است. همچنین این نرم افزار دارای ۴۰۰ صفحه محتوای و مشتمل بر دو هزار مثال، قرار داده شده است.از ویژگی‌های این خودآموز پیشرفته می‌توان به آموزش نظر و عملی مقامات و الحان قرآنی به همراه ۵۰۰ مثال از ۸۴ قاری مصری، آموزش ۶۵ مقام اصلی، مرکب و فرعی با صدای قاری بین‌المللی احمد ابوالقاسمی، زندگینامه حرفه‌ای ۲۳ نفر از مشاهیر تلاوت قاریان صاحب سبک مصری و هزار و ۵۰۰  معکس از ۸۹ قاری مصری در قالب آلبوم تصاویر برای نخستین بار اشاره کرد.

انتهای خبر/

خبرنگار:فاطمه شعبانی

مربوطه به : آخرین عناوینمعارفدین و اندیشهاخبار ویژهاخبارپایگاهاخبارقرآنیاخبار

کلمات کلیدی:

کانال تلگرام بقاع نیوز امامزادگان

RSS

دیدگاه ها مسدود است