کدخبر : 19147 |

امام زاده فضه خاتون (علیها السلام) دماوند+ ویدیو


آستانه امامزاده فضه خاتون (علیها السلام) ازآثاردوران صفویه می باشد.

به گزارش بقاع نیوز،آستانه امامزاده فضه خاتون (علیها السلام) در موقعیت ۳۵ درجه و ۳۸ دقیقه و ۵۵٫۸ ثانیه‌ عرض جغرافیایی و در ۵۲ درجه و ۰۰ دقیقه و ۵۴٫۰ ثانیه طول جغرافیایی و در ارتفاع ۱۷۶۱ متر از سطح دریا و در فاصله ۴۷۰ متری غرب قلعه مروان و در ۳۰۰ متری جنوب امامزاده دو برار، در روستای مراء واقع شده است.
بنای قدیمی این امامزاده در ابتدا از مصالح سنگ و گل احداث شده بود و اعتقاد اهالی بر این مطلب استوار بود که مردان نباید به آن نگاه کرده یا وارد آن شوند.
قدیمیان روستا نقل می‌کردند که روی قبر امامزاده سنگ سبزی قرار داشت  که زوار آن را می‌بوسیدند. سنگ یادشده دزدیده شد.
داخل بنا چندین بار حفاری شد به گونه‌ای که بنای اولیه امامزاده کاملاً تخریب شده، چند سال بعد با همت خیرین ده بنابه تقلید از بنای اصلی بازسازی شد.
بنای دارای پلان دایره و گنبد بی قواره عرقچین بوده و مصالح آن تا ارتفاع ۱/۳۰ سانتی‌متر از قلوه سنگ‌های بزرگ و سیمان و بالای آن تا ارتفاع حدود ۹۰ سانتی‌متر از آجر و سیمان می‌باشد.
در آهنی ورودی بنا که در سمت جنوب قرار دارد، جدیداً نصب به و بدنه داخلی بنا با گچ اندود شده است.در آن یک قبر بدون معجر وجود دارد. بدنیه خارجی بنا فاقد اندود می‌باشد.
در حال حاضر پیرامون  امامزاده باغچه است ولی بنا به گفته اهالی قبلاً قبرستان وسیعی بوده است.
با توجه به قطعات سفال‌های یافته  شده از اطراف بنا، قدمت این محل و احتمالاً بنای اولیه امامزاده به دوران صفویه بازمی‌گردد. فضای پیرامون این بقعه به ویژه در فصل بهار دارای مناظر طبیعی بسیار زیبایی است. در اطراف امامزاده قبرستان قدیمی وجود دارد که حدود ۶۰ سال است که دفن اموات در این قبرستان صورت نمی گیرد.
خبرنگار: مریم قرائی
تصویربردار:بهشته سامعی

مربوطه به : شجره طیبهفرهنگیاجتماعیمیراث و گردشگریویدئوهای تولیدیاستان تهرانمعرفی بقاع متبرکه ایران اسلامیویدئودماوندحضرت امام موسی کاظم ( ع )چند رسانه یآخرین عناوین

کلمات کلیدی:

کانال تلگرام بقاع نیوز امامزادگان

RSS

دیدگاه شما :