کدخبر : 18817 |

اولین یادواره ستاره های عرصه درخشان فقه و اجتهاد برگزار شد


اولین یادواره “ستاره های درخشان عرصه فقه و اجتهاد” همزمان با عید سعید غدیر خم، عید ولایت و امامت، با حضور نمایندگان مراجع معظم تقلید و همچنین علما، فضلا، طلاب و جمع کثیری از سایر گروه های مردم در مسجد امام زین العابدین(ع) برگزار شد.

 

به گزارش بقاع نیوز،حجت الاسلام والمسلمین سیدناصر احمدی، کارشناس دفتر آیت الله العظمی نوری همدانی، از مجاهدین نستوه و امام جماعت مسجد طوس در این بزرگداشت با تبریک عید ولایت و امامت گفت: خداوند حکیم، پیامبران، ائمه اطهار(ع) و علمای ربانی را سفیران هدایت انسان ها به صراط مستقیم قرار داده است.

امام جماعت مسجد طوس با بیان اینکه قرآن کریم، در هشتاد مورد از علم و علما تجلیل و تکریم می کند، خاطرنشان کرد: اهل بیت عصمت و طهارت(ع) نیز در سخنان و سیره خود تاکید ویژه ای به جایگاه برجسته، ارزشمند و متعالی دانش و علما در جامعه داشته اند که مهمترین دلیل و سند بر ضرورت تکریم و تجلیل علما از سوی مسلمانان است.

حجت الاسلام والمسلمین احمدی، پژوهشگر و مصحح کتب فقهی و فرهنگی، بیان داشت: حضرت آیت الله العظمی سیدمحمدحسن رئیس و آیات سیداسدالله و سیداحمدحسین احسانی رئیس، فقهایی برجسته، علمایی مبارز و شخصیت های مردم دار بودند که کرسی فقه و اصول محمد و آل محمد را در دوران اختناق و ستمگری کمونیست ها برگزار می کردند.

این مجاهد و مبارز انقلابی و ولایت مدار گفت: حضرت آیت الله سیداسدالله احسانی رئیس، فقیه مجاهد و آزاده ای بودند که اولین فتوای جهاد علیه رژیم ساقط شده شوروی را صادر کردند و در آن دوران، مردم ستمدیده کشور خود را رها نکرد و همپای شیعیان عزیز و مبارز در برابر دشمنان دین و انسانیت ایستادند.

حجت الاسلام والمسلمین احمدی خاطرنشان کرد: بزرگداشت شخصیت آیت الله سیداسدالله احسانی رئیس، تکریم و تعظیم علم و علمای مبارز، مجاهد، آزاده و با بصیرت است.

حجت الاسلام والمسلمین موسوی، پژوهشگر برجسته تاریخ، در ادامه این مراسم با اشاره به آیات قرآن کریم گفت: حضرت آیت الله العظمی سیدمحمدحسن رئیس از شخصیت های برجسته اخلاقی، علمی و سیاسی بودند که متاسفانه جایگاه برجسته و ارزشمند ایشان مورد غفلت قرار گرفته است.

این پژوهشگر تاریخ با اشاره به روایتی نورانی خاطرنشان کرد: آیت الله العظمی احسانی رئیس، نمونه برجسته و کامل یک سیاستمدار بااخلاق، پرهیزگار و مبارز بودند که دشواری های زندگی و خفقان حاکمیت، ایشان را از اشاعه فرهنگ نورانی تشیع و برگزاری دروس فقه و اصول بازنداشت.

وی اضافه کرد: مرحوم آیت الله العظمی رئیس باوجود اینکه در قله اجتهاد و فقاهت قرار داشتند، تعامل و احترام متقابل با مراجع معظم تقلید نجف اشرف، مانند آیات عظام حکیم، خویی و شاهرودی داشتند. ایشان هیچگاه سخن منفی نسبت به هیچ یک از مراجع تقلید بیان نکردند و همواره مصلحت جهان تشیع را سرلوحه امور قرار می دادند.

حجت الاسلام والمسلمین جوادی غزنوی، سخنور و خطیب برجسته در ادامه اولین یادواره “ستاره های درخشان عرصه فقه و اجتهاد” گفت: آیت الله العظمی سیدمحمدحسن رئیس، مورد احترام و تکریم مراجع معظم تقلید بودند و نماینده تام الاختیار آن بزرگواران در کشور افغانستان بودند.

وی اضافه کرد: آیت الله سیداسدالله احسانی رئیس دارای احکام نمایندگی از امام خمینی(ره) و حضرت آیت الله خامنه ای، مقام معظم رهبری بودند و نقش ایشان در توسعه معارف قرآن کریم و اهل بیت عصمت و طهارت(ع) در میان مسلمانان بسیار برجسته و کم نظیر بود. ایشان توجه جدی به برگزاری دروس حوزوی و آشنایی گسترده مردم با احکام نورانی اسلام داشتند.

حجت الاسلام والمسلمین جوادی غزنوی خاطرنشان کرد: مرحوم آیت الله سیداسدالله احسانی رئیس، همچون پدرشان (مرحوم آیت الله العظمی احسانی رئیس) مصلح حکیم، مجتهدی مسلم، عالمی مردم دار و مجاهدی آزاد بودند و هیچگاه از مبارزه برای آزادی شیعیان و حتی سایر مسلمانان از یوغ ستم و اختناق حکومت های ستمگر حاکم بر کشور مظلوم افغانستان برنداشتند و در این مسیر، سختی های زیادی به جان خریدند.

وی با بیا اینکه آیت الله سیداسدالله احسانی رئیس، شاگردان برجسته ای داشتند که هر یک به درجات عالی فقه و اجتهاد رسیده اند، اضافه کرد: رساله عملیه “مرحوم آیت الله سیداسدالله رئیس” به نام یکی از مراجع معظم تقلید منتشر شد.

این پژوهشگر تاریخ گفت: آیت الله سیداسدالله احسانی رئیس، مجامع و شوراهای مبارزاتی، علمی و فرهنگی متعددی در راستای ترویج و توسعه فرهنگ ناب تشیع، و همچنین تقویت عزت و سربلندی مردم مظلوم کشورش تاسیس کردند. هرچند بنابراظهار نظر حجت الاسلام والمسلمین سیدعبدالواحد احسانی رئیس، قدر و ارزش ایشان حفظ نشد، مظلومانه از میان ما رفتند و ما باید برای تکریم بیت و خاندان “رئیس” تلاش کنیم.

انتهای پیام/

مربوطه به : معارفدین و اندیشهعلمااخبار ویژهاخبارپایگاهاخبار

کلمات کلیدی:

کانال تلگرام بقاع نیوز امامزادگان

RSS

دیدگاه شما :