کدخبر : 18573 |

قول دوربینی مدیران به پلاسکو نشینان


وام ۳۰۰ میلیونی با سود تک رقمی، ساخت ساختمان جدید، برقراری مستمری بیمه بی‌کاری، حذف مالیات و … وعده‌هایی بود که مسئولان در روزهای پر استرس ریزش ساختمان پلاسکو می‌دادند که هنوز پس از گذشت حدود ۱۸۰روز عملی نشده است.

به گزارش خبرنگار فضای مجازی بقاع نیوز، صبح ۳۰ دی ماه سال ۱۳۹۵ بود که آتش سوزی در طبقه ۱۰ ساختمان پلاسکو اتفاق افتاد و پس از حدود ۴ ساعت ساختمان ۱۵ طبقه با قدمت ۵۴ سال فرو ریخت و با خاک یکسان شد.

کمیته‌های مختلفی در دولت، مجلس و شورای اسلامی شهر تهران برای علت این حادثه تشکیل و نتایج آن نیز اعلام شد. البته ناگفته نماند که در شهر تهران ساختمان‌های نا ایمن همچون پلاسکو بسیار هستند که ایمنی این ساختمان‌ها باید در اولویت مدیریت شهری و دیگر دستگاه‌ها قرار بگیرد ولی به فراموشی سپرده شده است.

ساختمان پلاسکو که قطب پوشاک کشور بود، حدود ۶۰۰ تولیدی فعال داشت و هزاران نفر به صورت مستقیم و غیر مستقیم در این ساختمان اشتغال داشتند، پس از ریزش این ساختمان تبدیل به سوژه‌های سلفی بگیران شده بود ولی از سوی دیگر کسبه پلاسکو شاهد دود شدن سرمایه‌شان بودند.

۶ ماه از وعده‌های مسئولان می‌گذرد/نفس‌های آخر کسبه پلاسکو زیر آوار وعده‌ها

۹ روز تمام جمع آوری آوار ساختمان پلاسکو به طول انجامید و در این مدت مسئولان حضور چشم گیری در محل حادثه داشتند ودر مقابل دوربین‌ها و  رسانه‌ها وعده‌های دلگرم کننده‌ای می‌دادند که بخشی از این وعده‌ها به شرح زیر است:

وام ۱۰۰ میلیونی با سود ۴ درصد

علی ربیعی، وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی گفته بود: کارگران بیکارشده پلاسکو به اداره کار مراجعه کنند و برای کسانی که این کارگران را جذب کار کنند، وام با سود پایین در نظر می‌گیریم.

وزیر کار حتی برای مجموعه‌های تولیدی پلاسکو هم بسته حمایتی وام با مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان با بهره ۴ درصد در نظر گرفت.

برقراری مقرری بیمه بی‌کاری

محمد حسن زدا، معاون فنی و درآمد سازمان تأمین اجتماعی هم این وعده را داد که مقرری بیکاری کارگران شاغل و بازماندگان افراد متوفی حادثه پلاسکو در اسرع وقت برقرار خواهد شد .

وام ۳۰۰ میلیونی بانک مرکزی به هر واحد

سیف رئیس کل بانک مرکزی نیز با اعلام این خبر که به صاحبان هر صنف در پلاسکو ۳۰۰ میلیون تومان وام با سود ۱۸ درصد داده می‌شود، اظهار داشت: این وام‌ها با یک سال تنفس و بازپرداخت سه ساله ارائه می‌شود.

واگذاری سرقفلی‌ها ظرف ۲ سال

البته محمد سعیدی‌کیا، رئیس بنیاد مستضعفان که به عنوان مالک شناخته شد نیز بیان داشت:  ظرف دو سال پلاسکو را با استانداردهای لازم و منطبق بر مشخصات فنی می‌سازیم و طبق شرایطی خاص به افراد دارای سرقفلی واگذار خواهیم کرد.

حال ۶ ماه از حادثه تلخ پلاسکو می‌گذرد و داغ وعده‌های رنگارنگ مسئولان سوزان تر از آتش پلاسکو بر جان کسبه باقی مانده است و می‌توان گفت بخش اعظمی از این وعده‌ها عملی نشده است.

در ابتدا کسبه پلاسکو به ناچار برای رونق گرفتن کسب و کارشان به پاساژ نور واقع در خیابان ولیعصر(عج) منتقل شدند.

وعده‌ها عملی نشده است

آقای تهرانی، از نمایندگان کسبه پلاسکو در گفت‌وگویی به وعده‌هایی که هنوز عملیاتی نشده است اشاره کرد و گفت: ساختمان پلاسکو یکی از مراکز تولید پوشاک در کشور بود که بخش اعظمی از پوشاک کشور را تأمین می‌کرد.

وی ادامه می‌دهد: ۶۰۰ واحد تولیدی در ساختمان پلاسکو فعال بوده است، هر کدام از تولیدی‌ها با بیش از ۱۰ تولیدی دیگر فعالیت می‌کردند که می‌توان گفت بیش از ۵۰۰ هزار نفر به طور مستقیم و غیر مستقیم در این ساختمان فعالیت داشته‌اند.

تهرانی می‌گوید: حادثه پلاسکو مشکلات فراوانی را برای کسبه ایجاد کرده است، وضعیت دیون، مطالبات و همینطور مقدار معاملاتی که انجام شده است مشخص نیست.

نماینده کسبه پلاسکو می‌گفت: هزار میلیارد تومان طلب‌هایی است که کسبه دارند ولی با توجه به حادثه پلاسکو اسناد آن در دست نیست.

وی ادامه می‌دهد: چند روز بعد از حادثه پلاسکو دولت کارگروهی را برای رسیدگی به وضعیت کسبه پلاسکو مشخص کرد و در آن کارگروه وعده‌هایی داده شد. جایگزینی محلی به صورت موقت برای کسبه یکی از اقدامات بود که بنیاد مستضعفان مکان‌هایی را به ما پیشنهاد داد که برای اینکه کسبه به چند دسته تقسیم نشوند قبول کردیم ۶۰۰ تولیدی در پاساژ نور مستقر شوند ولی دید حرفه‌ای به این مرکز تجاری نبوده است. بنابراین از نهادهای دولتی در خواست کمک در بخش‌های تبلیغاتی می‌کنیم.

تهرانی اشاره می‌کند: درباره وعده‌هایی که در بخش بیمه بانک و مالیات داده شده بود کمکی صورت نگرفته است و این وعده‌ها در پیچ و خم مراحل اداری است و هنوز به بارننشسته است.

بانک‌ها حساب‌ها را مسدود کردند/ چوب حراج به اموال زدند

وی ادامه می‌دهد: بعضی از بانک‌ها حساب‌های ما را مسدود کرده‌اند و چوب حراج به وسایل و اجناس ما زده‌اند لذا از بانک مرکزی درخواست استمهال داریم.

هیچ کس وام ۳۰۰ میلیون تومانی نگرفته است

نماینده کسبه پلاسکو درباره وعده وام ۳۰۰ میلیونی نیز اظهار داشت:پیشنهادی که کارگروه برای سود وام کرده تک رقمی بود ولی بانک‌ها با سود ۱۸ درصد قرار است این وام‌ها را بدهند؛ امروزه شرایط اقتصادی به گونه ای است که واحدهای تولیدی آسیب ندیده هم نمی‌توانند وام با ۱۸ درصد سود را بازپرداخت کنند چه برسد به کسبه پلاسکو که بعضا زندگی خود را در آتش سوزی از دست داده‌اند.

وی می‌گوید: اگر دولت قصد و بنا حمایت از تولید ملی و کارآفرین را دارد باید در این خصوص تجدید نظر کند. تاکنون هیچ یک از کسبه پلاسکو وام ۳۰۰ میلیونی را دریافت نکرده‌اند. ما هر روز با موانعی مواجه هستیم و دولت نیز مشکلات ما را کارشناسی کرده است. ما به مسئولین بد بین نیستیم ولی بد قولی‌ها و فاصله بین حرف تا عمل بدبینی ایجاد می‌کند.

خسارت ۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومانی به کسبه پلاسکو/ نیمی از کسبه پلاسکو به پاساژ نور آمدند

تهرانی معتقد است، خسارت ساختمان پلاسکو برای کسبه حدود ۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان است. بنیاد قول داده بود ۲ ساله ساختمان پلاسکو را بسازد ولی با گذشت ۶ ماه از این حادثه هنوز اقدامی صورت نگرفته و با توجه به اینکه پلاسکو یک حادثه ملی بود همه دستگاه ها باید در تسریع امور همکاری کنند. در حال حاضر کمتر از نصفی از کسبه پلاسکو در پاساژ نور مستقر شده‌اند چرا که درآمد زایی خاصی در این پاساژ نیست.

۱۸۰ روز از وعده‌ها می‌گذرد

وی می‌گوید: هر روز شاهد آن هستیم که یک نفر از کسبه پلاسکو به دلیل مشکلات عمده و عدم حمایت ها دچار مشکلات جسمی و روحی می‌شود.۱۸۰ روز زمان زیادی است که وعده‌ها هنوز عملی نشده‌ است. هنگامی که از شهرداری، شورای شهر تهران، نمایندگان مجلس، و مسئولان دولتی وعده‌‌هایی را در مقابل رسانه‌ها دادند، توقع‌هایی از سوی طلبکاران و مشتری‌ها ایجاد شده در صورتی که هیچ کدام از این وعده‌ها عملی نشد.

مشتریان طلب کسبه پلاسکو را بدهند

سیامک یکی دیگر از کسبه ساختمان پلاسکو می‌گوید: با توجه به اینکه اسناد ما سوخته است بعضی از مشتریان و دیگر کسبه مطالبات خود را پرداخت نمی‌کنند.

وی درباره بیمه بی‌کاری نیز گفت: در طول ۲ ماه ۲ میلیون تومان بابت بیمه بی کاری پرداخت کرده ‌اند و در ۳ ماه گذشته پرداختی به مانداشته‌اند و تعدادی از بیمه بی کاری نیز قطع کرده‌اند.

رونق کسب و کار در پاساژ نور نیست/ وام با ۹ درصد سود شده ۱۸ درصد

این کسبه ساختمان پلاسکو می‌گوید: در پاساژ نور رونق کسب و کار نداریم و تبلیغات ضعیفی صورت گرفته است. بزرگترین وعده‌ای که انجام نشد وام ۳۰۰ میلیون تومانی است که دولت وعده کرده بود با توجه به اینکه ما به این پول نیاز فراوانی داریم. مصوبه دولت برای این وام ۹ درصد بود که بانک ها به  ۱۸ درصد افزایش داده‌اند.

سیامک در ادامه از مشتری‌‌ها درخواست کرد بدهی و مطالبات خود را پرداخت کنند چرا که در غیر این صورت خیلی‌ها ورشکست می‌شوند و مشکلات قضایی پیش خواهد آمد. مسئولان هم قولی که نمی‌توانند عملی کنند را ندهند.

همه وعده‌ها دروغ بود/ نحوه تقسیم مغازه‌های پاساژ نور بی عدالتی بود

حاج محمد که ۶۳ سال سن دارد و به گفته خود از ۱۶ سالگی در پلاسکو شاگردی کرده است هم می‌گفت: چیزی به غیر از دروغ و وعده‌های پوچ تحویل ما نداده‌اند.

وی ادامه می‌دهد: وعدهایی که مسئولان در رادیو و تلویزیون دادند عملی نشد. بی عدالتی محض در تقسیم مغازه‌های پاساژ نور هم صورت گرفت که طبقات فوقانی که مشتری ندارد را به ما داده‌اند و تنها ۳۰ درصد مشتری‌های قبلی ما به اینجا می‌آیند.

 

احداث ساختمان تجاری جدید در محل پلاسکو/ بعضی از وعده‌ها هنوز محقق نشده است

در همین خصوص رضا تقی‌پور سخنگوی شورای شهر تهران در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری فارس،‌ درباره وضعیت کسبه ساختمان پلاسکو اظهار داشت: در اردیبهشت‌ جلسه‌ای با بعضی از کسبه ساختمان فروریخته پلاسکو داشته‌ایم و به تحقق نیافتن وعده‌های مسئولان و مشکلاتی که پیش رو دارند اشاره شد.

وی افزود: پس از ریزش ساختمان پلاسکو دو کمیته در شورای اسلامی شهر تهران تشکیل و زوایای مختلف این حادثه تلخ را بررسی کردند.

تقی‌پور بیان داشت: در جلسه آینده اقدامات دستگاه‌ها و نهادهایی که درباره ریزش ساختمان پلاسکو وظیفه‌ای داشتند بررسی‌ می‌شود و دستگاه‌هایی که به وعده‌های خود تاکنون درباره کسبه ساختمان پلاسکو عمل نکرده‌اند مشخص خواهد شد.

سخنگوی شورای اسلامی شهر تهران اظهار داشت: پس از ریزش ساختمان پلاسکو درباره ایمن‌سازی دیگر ساختمان‌های ناایمن نیز شورای شهر تهران اقدامات لازم را انجام داده است تا شاهد چنین حوادثی دیگر در شهر نباشیم و قطعاً شورای پنجم نیز این حادثه را فراموش نخواهد کرد.

وی خاطرنشان کرد: بر اساس بررسی‌های صورت‌گرفته و هماهنگی با مالک، شهرداری و وزارت مسکن و شهرسازی در محل ساختمان فروریخته پلاسکو، ساختمان تجاری برای کسب‌وکار ساخته خواهد شد و قطعاً یادبودی نیز برای شهدای آتش‌نشان در این ساختمان جدید ساخته می‌شود.

به گزارش خبرگزاری فارس، کسبه پلاسکو روزهای خوبی را سپری نمی‌کنند و مسئولان هم وعده‌های خود را فراموش کرده‌اند. امیدواریم هرچه سریعتر وام ۳۰۰ میلیون تومان پرداخت شود و کلنگ احداث ساختمان جدید پلاسکو به زمین زده شود.

منبع:فارس

انتهای پیام/

مربوطه به : اجتماعیاخبارپایگاهاخبارآخرین عناوین

کلمات کلیدی:

کانال تلگرام بقاع نیوز امامزادگان

RSS

دیدگاه شما :