کدخبر : 18452 |

ثانیه‌های طلایی شب‌های قدر در مساجد و امامزادگان استان لرستان


آیین معنوی احیای و مراسم لیالی قدر در بیش از ۸۰۰ مسجد و آستان مقدس امامزادگان شاخص و قبور مطهر شهدای استان لرستان با حضور پرشور اقشار مختلف مردم برگزار ‌شد.

به گزارش بقاع نیوز (نقل از تسنیم از شهرستان‌های استان لرستان)، در تمامی سال ماهى به عظمت ماه پربرکت رمضان نیست چراکه ماهى است که خداوند آن را برای اهداى بالاترین هدیه خود به قافله بزرگ بشریت یعنى قرآن مجید برگزیده است و علاوه بر آن ماهى است که شب قدر، شبى که مقدرات یک سال انسان‌ها برحسب شایستگی‌ها و لیاقت‌هایشان تعیین خواهد شد، در آن قرارگرفته و عبادت در این شب‌ها برتر از عبادت هزار ماه است و باید روزی احیا و عبادت را در این شب‌ها از خداوند طلب کرد همچنان که در دعای هرروز ماه مبارک رمضان می‌خوانیم: «اللهم ارْزُقْنی فیهِ فَضْلَ لیله‌القدر؛ خدایا در این ماه درک فضیلت شب قدر را روزیم کن.»

شب‌های قدر که می‌آید طنین “الغوث الغوث” مردم به آسمان بالا می‌رود تا تداعی‌کننده چشم امید بندگان به درگاه ایزد تعالی در بخشایش و رحمت واسعه الهی باشد. حالا دیگر وقت آن رسیده که شبی را که بهتر از هزار شب است دریافت و از آن بهترین بهره‌ها را برد.

“قدر” شب‌های قدر

بی‌شک قدر شب‌های قدر با مولای متقیان امیر مؤمنان علی علیه‌السلام است، او که شهادتش در این شب‌ها گواه فضیلت و ارزشمندی این شب‌هاست و وسیله‌ای ارجمند در تقرب و توسل به درگاه الهی است. نوای الهی به علیٍ(ع) در شب‌های قدر آن‌چنان گوش فلک را پرکرده که گویی ملائک به نام علی(ع) به خود مباهات کرده و بر یکدیگر دربردن نام مولای متقیان سبقت می‌گیرند. علی(ع) قدر شب‌های قدر است و بی‌نام او شب‌های قدر قدری ندارد.

برگزاری مراسم لیالی قدر در بیش از ۸۰۰ مسجد استان لرستان

امسال آیین معنوی احیاء و مراسم لیالی قدر در بیش از ۸۰۰ مسجد و آستان مقدس امامزادگان شاخص استان لرستان با حضور پرشور و شعور اقشار مختلف مردم از زن و مرد تا پیر و جوان گرفته تا روحانی و بازاری و دانشجو برگزار می‌شود. مردم از همه سنین و همه قشر آمده‌اند تا پای حساب‌وکتاب باری‌تعالی در این شب‌های پرفضیلت بنشینند و بر ضعف خود در بندگی و طاعت الهی اعتراف نمایند.

این روزها و شب‌ها فرصتی است تا جوانان با بریدن از مظاهر دنیوی به‌سوی کسب کمالات و فیوضات الهی روند و از این رهگذر عظیم برای خود ره‌توشه‌ای بزرگ برگیرند. جوانان مشتاقی که در گوشه گوشه مساجد این استان با برپایی خیمه‌گاه عزا و ماتم امیرالمؤمنین علی(ع) تلاش می‌کنند تا شب‌های قدر برای شهروندان ماندگار و به‌یادماندنی باشد و تا صبح در برپایی مراسم عزاداری و سوگواری و احیای این شب‌ها تلاش می‌کنند.

شب‌های قدر، فرصتی برای راز و نیاز و خلوت با معبود، شب‌زنده‌داری و شکرگزاری به درگاه خداوند است و دادن صدقه، خواندن نماز استغفار، کمک به فقرا، خواندن قرآن، شب‌زنده‌داری از بهترین اعمال این شب‌ها است.

یکی از رسوم قابل‌توجه شهروندان لرستانی در این شب‌ها توزیع غذای نذری در میان احیاگران شب‌های قدر در تمامی مساجد استان به‌عنوان وعده سحری است تا علاوه بر زنده نگه‌داشتن سنت دستگیری از فقرا و نیازمندان به‌عنوان یکی از الگوهای رفتاری امیر مؤمنان(ع) در ثواب این امر بزرگ سهیم باشند.

انتهای پیام/

مربوطه به : آخرین عناویناخبارپایگاهاخبار

کانال تلگرام بقاع نیوز امامزادگان

RSS

دیدگاه شما :