کدخبر : 2738 |

امامزاده اسحاق(ع) در خیابان ناصر خسرو مشتاقان را بسوی خود می خواند+ویدیو


خیابان ناصر خسرو تهران که می روی اگر به دنبال محلی برای زیارت باشی بخواهی دمی با خدای خود خلوت کنی و به معنویت برسی می توانی به سمت امامزاده اسحاق (ع) که کوچکترین امامزاده در محله بازار تهران است بروی و آنجا با خدا راز و نیاز کنی.

 به گزارش بقاع نیوز،خیابان ناصر خسرو تهران یکی از محله های قدیمی تهران است که آثار تاریخی و مذهبی فراوانی را در خود جای داده است. از دارالفنون گرفته تا مساجد و تکایای قدیمی در این خیابان و محله واقع شده و گردشگران می توانند ساعات زیادی را برای بازدید از این آثار اختصاص دهند.

یکی از این آثار تاریخی که جنبه مذهبی هم دارد، بقعه مبارکه امامزاده اسحاق(ع) واقع در کوچه خدابنده لو است که به نظر کوچکترین امامزاده موجود در این محله است.

بنا به گفته مردم ساکن در اطراف امامزاده این محل درقدیم شهرت به قدمگاه چهارده معصوم داشته و زایران زیادی هم داشته است.نسب این بزرگوار اسحاق ابن حسین بن حسن بن اسحاق بن جعفربن حسن بن احمد بن هارون بن حسین بن ابراهیم بن محمد الصالح بن امام موسی بن جعفر (ع) می رسد و بنا به کتیبه ای که بر دیوار امامزاده نصب شده، محل شهادت این بزرگوار را ملک ری دانسته است.

امامزاده اسحاق که ۲۲ متر مربع مساحت دارد، در سال های اخیر مورد مرمت و باز سازی قرار گرفته است و اکنون به صورت اتاقی کوچک و به نسبت نوساز به ابعاد حدودی ۴*۳ متر قسمت اصلی ساختمان بقعه را تشکیل می دهد.
نمای درونی و بیرونی آن آجری است و سه پنجره چوبی که با شیشه های رنگی تزیین شده اند، در ضلع شمالی اتاق قرار دارد که این بنا در کوچه خدابنده لو خود نمایی می کند.

فضای درونی اتاق ساده و فاقد هرگونه تزیینی است و هیچ گونه آثار تاریخی در آنجا مشاهده نمی شود.در قسمت جنوب شرقی اتاق و بر روی زمین دریچه ای کوچک وجود دارد که به سرداب بقعه باز می شود و با گذر از پلکانی کوتاه می توان به آن داخل شد .
در ضلع شمالی سرداب مرقد شریف امامزاده اسحاق(ع) قرار دارد که حدود نیم متر از زمین بلندتر است و روی آن را با سنگ مرمر پوشانده اند. یک لوح سنگی که بر آن صلوات بر چهارده معصوم (ع) کنده کاری شده به دیوار بقعه نصب شده است. شیوه نگارش خط ثلث موجود بر سنگی که در سرداب قرار دارد، تاریخ آن را به قرن هشتم یا نهم هجری می رساند.

ساکنان محلی که دیگر اکنون بیشتر مغازه های گوناگون هستند، می گویند زمانی این امامزاده از رونق خاصی داشت اما اکنون کمتر افراد از وجود این امامزاده با خبر هستند.اما هنوز قدیمی ترهای بازار تهران ارادتی خاص با این امامزاده دارند و گاهی برای تسویه روح به این امامزاده مراجعه می کنند.

در اطراف بقعه امامزاده با خط ثلث تعلق آن را به قرن هشتم و یا نهم هجری یادآور شده است، اما نمای بیرونی امامزاده بسیار ساده است و از آجر تشکیل شده که به سختی می توان آن را از بناهای اطراف تشخیص داد و شاید یکی از دلایل ناآشنایی مردم با این امامزاده همین موضوع باشد.

هنوز هستند کسانی که از وجود این امامزاده باخبرند و نذورات خود را برای امامزاده می آورند و توسلی و تمسکی می جویند و خود را به آرامش روحانی می رسانند.

آقایی که در کنار درب امامزاده ایستاد بود، گفت: من سال های زیادی است که برای عرض ارادت به این امامزاده بزرگوار به این محل می آیم و اعتقاد خاصی به امامزاده اسحاق (ع) دارم و همیشه سعی می کنم سری به این امامزاده بزنم.
شما هم اگر از زندگی ماشینی خسته شده اید و می خواهید از مشکلات روزمره زتدگی دمی آسوده شوید و به معنویت برسید سری به این امامزاده بزرگوار بزنید.

 

خبرنگار:مریم قرایی
تصویربردار:بهشته سامعی

تدوینگر:زهره معصومی

مربوطه به : تهرانفرهنگیاجتماعیسیر و سفراخبارپایگاهویدئوهای تولیدیاستان تهرانمعرفی بقاع متبرکه ایران اسلامیبقاع متبرکهاخبارآخرین عناوین

کلمات کلیدی:

کانال تلگرام بقاع نیوز امامزادگان

RSS

دیدگاه شما :