کدخبر : 18144 |

زندگی نامه آیت‌الله «سید هاشم میردامادی»؛ روایت مستندِ امام جماعت انقلابی «مسجد گوهرشاد»


نام زنده یاد آیت‌الله سید هاشم میردامادی نجف آبادی در ذهن و خاطره مراجع، علما و روحانیون و همچنین متدینین مشهد با نام مسجد گوهرشاد گره خورده است.

به گزارش خبرنگارفرهنگی بقاع نیوز،نام زنده یاد آیت‌الله سید هاشم میردامادی نجف آبادی در ذهن و خاطره مراجع، علما و روحانیون و همچنین متدینین مشهد با نام مسجد گوهرشاد گره خورده است. وقتی از علمایی مانند آیات سید عبدالجواد علم الهدی، سید علی مقدم قوچانی و سید مهدی طباطبایی و حجت الاسلام و المسلمین سید مصطفی میرلوحی سراغ آیت‌الله میردامادی را گرفتم، اولین سخنشان این بود «امام جماعت و مفسر قرآن در مسجد گوهرشاد».

کتاب «فقیه آزاده» حاصل یک سال و نیم، پژوهش، تدبر و مطالعه آیت‌الله سید باقرآیت میردامادی (نماینده آیت‌الله العظمی نوری همدانی در تهران) و مرتضی خواجوند سریوی، خبرنگار فعال و خلاق رسانه ای در حوزه های معارفی، حوزه های علمیه و مساجد است. این دو پس از برگزاری همایش بزرگداشت مرحوم آیت‌الله میردامادی نجف‌ آبادی در فروردین ماه ۹۴ و با درخواست خانواده آن مرحوم، اقدام به تدوین این کتاب کردند که حاصل آن تلاش ها و پژوهش ها کتاب«فقیه آزاده» شد.
از آنر و که آیت‌الله سید هاشم میردامادی، پدر بزرگ آیت الله سید علی خامنه ای، مقام معظم رهبری است، آیت‌الله سید باقر میردامادی و مرتضی خواجوند سریوی در تدوین کتاب«فقیه آزاده» به بیان مستندِ گوشه ای از زندگی رهبر انقلاب، پدر و فرزندان ایشان نیز پرداخته اند و به این ترتیب، این کتاب، کشکولی خواندنی از زندگی سراسر دینی و خواندنی علمای ایران زمین شده است.

میردامادی و خواجوند سریوی، کتاب «فقیه آزاده» را در هفت فصل تنظیم کردند تا ترسیم زیبایی از زندگی یک امام جماعت و مفسر مبارز و انقلابی طراحی شده باشد:

فصل اول: زندگی‌نامه آیت‌الله سید هاشم میردامادی

فصل دوم: فرزندان آیت‌الله سید هاشم میردامادی

فصل سوم: نوه‌‌های آیت‌الله سید هاشم میردامادی

فصل چهارم: اجداد آیت‌الله سید هاشم میردامادی

فصل پنجم: دامادهای آیت‌الله سید هاشم میردامادی

فصل ششم: زندگی‌نامه کامل مقام معظم رهبری همراه با تصاویر

فصل هفتم: مراسمی از بزرگداشت آیت‌الله سید هاشم میردامادی (برگزار شده در ۲۷ فرودین ماه ۹۴)

از سید هاشم میردامادی، این  آثار به جا مانده است: رساله‌ای در رجعت، ترجمه کتاب سیف الامه و برهان المله اثر ملا احمد نراقی از فارسی به عربی، جزوه‌هایی در اخلاق، شرح حال بزرگانی از علما که به حضور امام زمان رسیده‌اند، تقریراتی از فقه آخوند خراسانی و مباحث الفاظ میرزای نایینی و خلاصه البیان: تفسیر فارسی قرآن.

بنابراین گزارش، دوستداران علم، ادب و فضیلت می توانند برای تهیه کتاب «فقیه آزاده» زندگی‌نامه پدر برزگ مادری مقام معظم رهبری به دفتر نمایندگی آیت‌الله العظمی نوری همدانی در تهران به نشانی خیابان ری، نرسیده به سه راه امین حضور، مسجد و حسینیه همدانی‌ها یا انتشارات «حضور» واقع در قم، خیابان معلم، مجتمع ناشران، طبقه همکف، واحد ۴۳ مراجعه کنند.

کتاب «فقیه آزاده» تلاشی مستند، ساده و شیرین از زندگی آیت‌الله سید هاشم میردامادی، امام جماعت مسجد گوهرشاد است؛ کسی که در دوران حکمرانی رضاخان بر ایران در برابر او و تصمیماتش مانند کشف حجاب، قد علم کرد و به واسطه مبارزاتش، دستگیر و به سمنان و ری تبعید شد.

گفتنی است:سید هاشم در سال ۱۳۰۳ قمری برابر با ۱۲۶۵ شمسی در نجف متولد شد. در دو سالگی پدرش را از دست داد. به گفته فرزندش، او از علاقه زیاد خود به مجالس علما و رجال علمی در دوران کودکی یاد کرده است و گفته است که بیشتر وقتش در جلسات شخصیت‌های بزرگ و مراجع وقت نجف می‌گذشته است. با این حال مادر او به دلیل فقدان پدر و سختی معاش اصرار به پیگیری کسب و کار و ترک تحصیل وی داشته است که با واسطه‌گری یکی از استادانش به تحصیل ادامه داده است.او تا سال ۱۳۴۰ در نجف بوده است و پس از آن به دلیل بیماری به ایران مهاجرت و در همدان ساکن شد. وی سپس به مشهد مهاجرت رفت و مدتی نیز در ری نیز اقامت داشته است.

او در ۲۳ جمادی‌الثانی ۱۳۸۰ق برابر با ۲۲ آذر ۱۳۳۹ش در مشهد درگذشت و در حرم امام رضا دفن شد. از سوی آیت الله بروجردی مجلس ترحیمی در بزرگداشت وی در مدرسه فیضیه قم برگزار شد.

انتهای پیام/

مربوطه به : فرهنگیادبیات و نشراخبارپایگاهاخبارآخرین عناوین

کلمات کلیدی:

کانال تلگرام بقاع نیوز امامزادگان

RSS

دیدگاه شما :