کدخبر : 17743 |

برگزاری کنگره شیخ صدوق یکی از بزرگ‌ترین مفاخر علمی تاریخ شیعه در ۲۴ اسفند


نشست خبری کنگره شیخ صدوق صبح امروز با حضورحجت‌الاسلام و المسلمین سیدهاشم حسینی معاون اداره کل اوقاف و امور خیریه استان تهران، سعید اوتارخانی مدیر اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان ری و اصحاب رسانه در اداره کل اوقاف و امورخیریه استان تهران برگزار شد.

 به گزارش خبرنگار بقاع نیوز،در این نشست خبری حجت‌الاسلام و المسلمین سیدهاشم حسینی معاون اداره کل اوقاف و امور خیریه استان تهران شناخت جایگاه وآشنایی با آثار این اندیشمند فرزانه و کتاب‌های ارزشمند این دانشمند ایرانی را یکی از اهداف مهم برگزاری کنگره عنوان کرد و گفت:  آثار این اندیشمند فرزانه مورد توجه فقها،‌محدثین و مورخین زیادی قرار گرفته و معرفی این عالم برجسته ایرانی به عنوان الگوی مناسبی برای جوانان ایرانی با توجه به سفرهای متعدد و تحقیقات و پژوهش‌های فراوان ایشان بسیار مورد توجه و حائز  اهمیت است.

وی افزود: با توجه به جایگاه والای این عالم روحانی فراخوان آثار کنگره شیخ صدوق از دی ماه سال جاری   تا ۱۵ بهمن صورت گرفت که در این بین آثار زیادی به دبیرخانه این اجلاس ارسال شد اما به دلیل استقبال خوب هموطنانمان این زمان تا ۵ اسفند تمدید شد.

 معاون اداره کل اوقاف و امور خیریه استان تهران با اشاره به بخش های مختلف کنگره گفت: این کنگره در چهار بخش‌ ادبی، هنری، فضای مجازی و علمی برگزار خواهد شد.

وی افزود: در بخش ادبی کنگره شیخ صدوق محورهای خاطره و دل‌‌نوشته و در بخش هنری محورهای عکس، پوستر و نقاشی و در بخش فضای مجازی دو محور وبلاگ‌نویسی و شبکه‌های اجتماعی و همچنین در بخش علمی محور زندگی و شخصیت شیخ صدوق و اندیشه‌های شیخ صدوق و اوضاع سیاسی و اجتماعی زمان این عالم برجسته، کتاب‌شناسی شیخ صدوق و شخصیت هایی که در جوار شیخ صدوق مدفون هستند بررسی خواهد شد.

حجت‌الاسلام با اشاره به  فعالیت‌های جانبی کنگره شیخ صدوق گفت: برگزاری کلاس آموزشی وبلاگ‌نویسی برای ۱۵۰ نویسنده، برگزاری سه تور عکاسی در آستان مقدس شیخ صدوق، بخشی از این فعالیت‌ها بوده است.

وی افزود:دیدار اعضای کنگره شیخ صدوق  با علمای برجسته و مراجع تقلید آیت‌الله نوری همدانی و آیت‌الله علوی گرگانی از دیگر برنامه های جانبی کنگره بوده است.

 معاون اداره کل اوقاف و امور خیریه استان تهران از دستگاه‌ها، سازمان‌ها و نهادهای دیگر ی که در برگزاری کنگره شیخ صدوق  همکاری و مشارکت دارند،‌گفت: دفتر اعزام مبلغ دانشگاه امام صادق (ع)، دانشگاه جامعه‌المصطفی العالمیه، سازمان بسیج هنرمندان، مؤسسه راه ناتمام، سایت فارس‌مچ، مؤسسه فرهنگی تبیان و بویژه  سازمان صدا و سیما ازمراکزی بودن که به ما در برگزاری کنگره همکاری کردند.

 حجت‌الاسلام حسینی با بیان اینکه تا کنون ۲۱۰۰ اثر به دبیرخانه کنگره شیخ صدوق ارسال شده تصریح کرد: اختتامیه این کنگره در روز سه‌شنبه ۲۴ اسفند از ساعت ۱۴ تا ۱۷ در آستان شیخ صدوق در ابن بابویه برگزار خواهد شد و در پایان از نفرات برتر تقدیر به عمل خواهد آمد.

 در ادامه این نشست خبری حجت‌الاسلام و المسلمین سعید اوتارخانی مدیر اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان ری، گفت: یکی از بزرگ‌ترین شخصیت‌های علمی تاریخ شیعه که فقط تعدادی از آنها ایرانی هستند شیخ صدوق است ضمن اینکه یکی از چهار نویسنده کتب اربعه به جزء شیخ کلینی و شیخ طوسی هم شیخ صدوق به حساب می‌آیند که از بین تمام این نویسندگان فقط شیخ صدوق در ایران حضور دارند.

حجت‌الاسلام اوتارخانی افزود: یکی از ویژگیهای خاص آثار شیخ صدوق قابل استفاده بودن آن برای عامه مردم است که می‌توان به کتاب‌های خصاص و صفات شیعه عیون اخبارالرضا اشاره کرد که برگزاری کنگره شیخ صدوق می‌تواند در جهت معرفی بیشتر آثار این اندیشمند و دانشمند ایرانی کمک کند.

 حجت‌الاسلام حسینی بقعه شیخ صدوق را بعنوان اولین مکانی که اینقدر مفاخر علمی،‌ورزشی و دینی  در کنار یکدیگر جمع شده باشندیاد کرد و گفت: مدفن شیخ رجبعلی خیاط، جهان پهلوان تختی، مرحوم مؤذن‌زاده اردبیلی، دهخدا و … در بقعه شیخ صدوق و در کنار این عالم تشیع حضور دارند.

 وی افزود:  در حاشیه این کنگره مدفن و همسایگان شیخ صدوق را هم بیشتر به جامعه معرفی خواهیم کرد اما با توجه به وجود مدفن این بزرگان متأسفانه وضعیت محیطی و فضای بصری این بقعه مناسب و شایسته نیست.

معاون فرهنگی اجتماعی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان تهران با بیان اینکه سخنران ویژه اختتامیه کنگره شیخ صدوق آیت‌الله اراکی رئیس مجمع تقریب مذاهب اسلامی هستند،‌گفت: جمال شورجه و جهانگیر الماسی هم از بین هنرمندان برای حضور دراین کنگره اعلام آمادگی کردند.

وی با بیان اینکه آستان مقدم حضرت عبدالعظیم حسنی (ع) برای برگزاری دومین کنگره شیخ صدوق در آینده‌ نزدیک اعلام آمادگی کرده است، تصریح کرد: این آستان در نظر دارد که دومین کنگره شیخ صدوق را با محوریت بررسی بعد علمی ایشان در آستان حضرت  عبدالعظیم حسنی (ع) برگزار کند.

در ادامه این  نشست خبری حجت‌الاسلام اوتارخانی با بیان اینکه کل محوطه بقعه شیخ صدوق ۱۲ هزار مترمربع است، خاطر نشان کرد: اگر همکاری و همفکری لازم در خصوص توسعه و مرمت بقعه شیخ صدوق وجود داشته باشد می‌توان از ظرفیت این بقعه در بهترین مکان بافت شهری در منطقه ۲۰ بهترین استفاده را کرد.

 حجت‌الاسلام حسینی با تاکیدبر اینکه بقعه شیخ صدوق تنها بقعه ای است که جمعی از مفاخر علمی، ورزشی ودینی درکنارهم جمع شده اند گفت: بهتر است که سازمان میراث فرهنگی صنایع  دستی و گردشگری با همکاری شهرداری و همچنین شورای شهر عنایت ویژه‌ای را به بقعه شیخ صدوق داشته باشند چرا که مرمت و بهسازی و توسعه این بقعه تنها وظیفه سازمان اوقاف و امور خیریه نیست و تعداد زیادی از دستگاه‌‌ها و نهادهای شهری و ملی هم در این خصوص وظایفی را بر عهده دارند.

انتهای پیام/

مربوطه به : اخبارپایگاهفرهنگیاجتماعیسیر و سفرمعارفعلمااخبار ویژهاخبارآخرین عناوین

کلمات کلیدی:

کانال تلگرام بقاع نیوز امامزادگان

RSS

دیدگاه شما :