کدخبر : 17504 |

سر ارادت ما و آستان حضرت دوست


یکی از فیلم هایی که در سال های اخیر به موضوع نماز و اهمیت آن پرداخته است، سر به مهرساخته هادی مقدم دوست است.

 

ابتدای فیلم با موضوع مشکلات مالی و خانوادگی یک دختر مجرد به نام صبا آغاز می شود. وی از سویی عهده دار بخشی از مسئولیت مالی خانواده است و نیاز به شغل دارد از سویی دیگر با پیشنهاد ازدواج و کار همزمان از طرف برادر هم خانه اش مواجه می شود.

نکته ای که فیلم را متمایز می کند دل نوشته های این دختر کمرو و درون گرا در قالب یک وبلاگ است که در آن از تمامی دلتنگی هایش و شرم حضور خواندن نماز در حضور دیگران سخن گفته و تمامی نوشته ها را با نام مستعار به نگارش در می آورد. در سکانسی از فیلم هم خانه سابق صبا به همراه برادرش (حامد)مهمان خانه صبا هستند اما در تمامی مدت حضور آن ها، شخصیت دختر فیلم نگران گذشت وقت و خواندن نماز است و در نهایت سوار یک تاکسی شده و به دنبال محلی برای خواندن نماز راهی خیابان ها می شود.

یکی از زیباترین و اثر گذارترین سکانس های سر به مهر لحظه ای است که صبا در محل کار مشغول مذاکره با حامد و خواهرش در خصوص شغل جدید خود می باشد و به نوعی با شنیدن صدای اذان منقلب شده و به حرف های آن ها گوش نمی دهد و در آن لحظه با واکنش تند حامد مواجه شده که می گوید” اگر می خواهید نماز بخوانید می توانیم بعد از نماز مجدد صحبت کنیم.” در این لحظه صبا دچار نوعی احساس تمسخر می شود که گویی نماز در نظر برخی افراد امری مسخره است.

در اکثر لحظات فیلم با تماس شماره ۱۹۲ و اعلام اوقات شرعی و شرم حضور دختر برای ابراز خواسته قلبی رو به رو هستیم اما بالاخره در پایان فیلم نوعی جسارت و شهامت را در قهرمان قصه مشاهده می کنیم.در سکانس پایانی فیلم صبا به همراه حامد و خواهرش در سالن سینما است، این بار جسارت به خرج داده و در وسط فیلم از سالن بیرون میرود و به دوستش پیامک میزند که قصد خواندن نماز دارد. رفتن به بالای برج میلاد و ارتباط با خدا تداعی پاک ترین و ناب ترین لحظات است. گویی در تمام مدت این فیلم به نوعی شاهد شکل گیری ایمان در یک دختر و پله پله تا ملاقات باری تعالی بوده ایم.

انتهای پیام/

مریم کتابچی

مربوطه به : سینما و تلویزیوناجتماعیاخبارپایگاهاخبارآخرین عناوین

کلمات کلیدی:

کانال تلگرام بقاع نیوز امامزادگان

RSS

دیدگاه شما :