کدخبر : 17158 |

رویشگاه درختان ارس حاجی‌آباد کردکوی ثبت ملی شد


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی امامزادگان و بقاع متبرکه به نقل از خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی و امور فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان گلستان ابراهیم کریمی گفت: اُرس یا وَرس یا سرو کوهی که به نام‌های هُورَس، اَورَس، اُرسا، اَریس، اَرچا و اردوج نیز خوانده می‌شود، گونه‌ای سرو بسیار باارزش است.

وی افزود: این‌گونه گیاهی در مناطق کوهستانی و بیشتر در ارتفاعات بیش از دو هزار و ۵۰۰ متر می‌روید.

وی بابیان اینکه این‌گونه بومی ایران است، ادامه داد: درختان ارس در دامنه جنوبی رشته‌کوه‌های البرز، از آذربایجان تا خراسان و به‌ویژه در شرق کشور و در ارتفاعات به‌صورت گسترده یافت می‌شود.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان گلستان تصریح کرد: اُرس بسیار پایدار و سازگار با هر نوع آب‌وهوا است و برگ‌هایش مانند دیگرگونه‌های سرو به شکل سوزنی است.

وی خاطرنشان کرد: جالب‌ترین و ارزشمندترین رویشگاه‌های ارس ایران در منطقه حاجی‌آباد شهرستان کردکوی در استان گلستان، در ۶۰ کیلومتری کلات نادری (استان خراسان رضوی) و در دره قورخود در استان خراسان شمالی مشاهده‌شده است.

کریمی با اشاره به درخطر بودن این رویشگاه اضافه کرد: با پیگیری‌های این اداره کل و با همکاری پژوهشگران به‌عنوان یک‌گونه درخطر، پرونده ثبت « رویشگاه درختان ارس دره حاجی‌آباد شهرستان کردکوی» را تهیه و به سازمان مرکزی ارسال کردیم که این اثر با اتفاق آراء در جلسه شورای عالی ثبت و تعیین حریم به‌عنوان یک زیستگاه و رویشگاه ارزشمند طبیعی در فهرست آثار طبیعی کشور به ثبت رسید.

گفتنی است حمایت‌های قانونی در بحث حفاظت از این رویشگاه و معرفی این جاذبه در سطح ملی جهت بازدید علاقه‌مندان از مهم‌ترین اهداف ثبت این اثر طبیعی ارزشمند است.

مربوطه به : اخبار

کانال تلگرام بقاع نیوز امامزادگان

RSS

دیدگاه شما :