کدخبر : 16965 |

مهارت دوخت پوشاک سنتی زنان قوم کتول ثبت ملی شد


مهارت دوخت پوشاک سنتی زنان قوم کتول ثبت ملی شدبه گزارش پایگاه اطلاع رسانی امامزادگان و بقاع متبرکه به نقل از گروه جامعه خبرگزاری میزان،ابراهیم کریمی مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان گلستان گفت: یکی از مصادیق مهم میراث ناملموس حفظ، احیا و بازنشر سنت‌ها، فرهنگ و حفاظت از کرامات و داشته‌های اقوام ایران‌زمین است. بدین سبب لباس هر قوم که برگرفته از اعتقادات و آیین‌هاست در مطالعه فرهنگ‌ها بسیار پراهمیت است.
وی به تشریح لباس محلی قوم کتول پرداخت و خاطرنشان کرد: لباس محلی قوم کتول که متشکل است از:‌ پیراهنی بلند (رخت کوتاه)، دامنی پرچین، انواع کت (کلیجه، بهاری، کمر چین)، جلیقه، کلاه شهری، روسری، پیش جامه (دم جامه) و شاروسه است خود نشانگر روح بلند و هنر ارزشمند زنان قوم کتول است که هنرهای فراوان صنایع دستی چون نوار بافی، سکه دوزی، نساجی سنتی، نخ­ریسی، رنگرزی و… را در دل خود جای داده است.
کریمی در ادامه با اشاره به گذشت زمان و به فراموشی سپرده شدن پوشاک سنتی قوم کتول بیان کرد: گواه این مدعا نسل جوان امروزی است که به دلیل توسعه جوامع انسانی و شکل‌گیری فعالیت‌های اجتماعی، اقتصادی، ترویج البسه مدرن، در دسترس و پایین بودن قیمت آن نسبت به بالابودن دستمزد دوخت لباس سنتی، از این نوع پوشش فرسنگ‌ها فاصله گرفته‌اند و همه این عوامل موجب آن شد تا لباس‌هایی ازاین‌دست مشتری خاص خود را بطلبد.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان گلستان در پایان گفت: به جهت حفظ و احیا این هنر و فرهنگ دوخت و پوشش ارزشمند لباس قوم کتول پرونده ثبت این اثر توسط دفتر ثبت آثار این اداره کل تشکیل و در جلسه ششم دی‌ماه ۱۳۹۵ شورای عالی ثبت کشور به‌عنوان یک اثر و هنر ارزشمند نیکان و زنان قوم کتول در فهرست آثار میراث ناملموس کشور به ثبت ملی رسید.

مربوطه به : اخبار

کانال تلگرام بقاع نیوز امامزادگان

RSS

دیدگاه شما :