کدخبر : 16935 |

مراسم سمنو پزی در بیت آیت الله آیت میردامادی


سنت حسنه سمنوپزی همچنان نزد علما و عشاق اهل بیت (ع) برپا است؛ سنتی که با وجود قدمت دیرین خود، برخی از مردم، آن را همه ساله باشکوه و عظمت ماندگار و جذاب، برگزار می کنند.

احیای یک سنت فراموش شده؛ ۳۰ ساعت دلدادگی

به گزارش خبرنگار بقاع نیوز از خمینی شهر اصفهان،بیت حضرت آیت الله سید باقر آیت میردامادی، نماینده آیت الله العظمی نوری همدانی و نویسنده و پژوهشگر فعال حوزوی، هر سال در ماه ربیع الثانی، ۳۰ ساعت، میزبان دلسوختگان اهل بیت عصمت و طهارت (ع) است.

این مراسم سمنوپزی، امسال نیز به همت هیات محبان امیرالمومنین (ع) از ۵ صبح روز پنج شنبه (۲۳ دی) آغاز شد و ساعت ۱۱ صبح جمعه (۲۴ دی) با توزیع گسترده سمنو میان مردم پایان یافت.

مراسم سمنوپزی، صبح پنج شنبه با حضور خانم ها در این مراسم و قرائت ادعیه، زیارات و مناجات و طلب حاجات آغاز شد.

بانوان همراه با اشک ریختن و ذکر صلوات، ظرف بزرگ سمنو را هم زدند و اشک ریزان، طلب حاجات کردند.

تعدادی از تصاویر این مراسم، بخش خواهران در ادامه می آید.

در بخش دوم این مراسم حسنه و فراموش شده سمنوپزی، آقایان با ذکر مصیبت و قرائت ادعیه، زیارات و مناجات، و با درنظر گرفتن حاجات خود و دیگران، دیگ بزرگ سمنو را هم زدند.

این قسمت از برنامه از ساعت ۱۹:۳۰ پنج شنبه آغاز شد و تا ساعت ۹ صبح جمعه (۲۴ دی) ادامه داشت. و سپس، سمنو تا ساعت ۱۱ صبح، میان مردم توزیع شد.

جالب اینکه مردم، برای به هم زدن ظرف سمنوپزی، در صف نوبت قرار می گرفتند به طوری که گاهی یک ساعت باید در نوبت می ماندند.

حضور علما، فضلا و فرهیختگان در این مراسم معنوی و باشکوه، بسیار پررنگ بود.

یادآور می شود، هیات محبان امیرالمومنین(ع) ثابت (واقع) در موسسه فرهنگی، تبلیغاتی و خدماتی الغدیر و با همت سید مرتضی آیت میردامادی و برخی دیگر از شیعیان اهل بیت (ع)، همه ساله در ایام ربیع الثانی، مراسم سنتی و حسنه سمنوپزی را برگزار می کند. این مراسم در بیت حضرت آیت الله سید باقر آیت میردامادی از علمای ربانی و پرتلاش و نویسنده حوزوی برگزار می شود.

در ادامه تعدادی از تصاویر بخش برادران مراسم سمنوپزی می آید.

انتهای پیام/

 

مربوطه به : آخرین عناویناخبارپایگاهاخبار

کلمات کلیدی: ,

کانال تلگرام بقاع نیوز امامزادگان

RSS

دیدگاه شما :